Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Pe plus la toate capitolele

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Ripensia Timișoara 2-0

Pe plus la toate capitolele

Unirea Slobozia continuă să uimească lumea fotbalului românesc. Elevii lui Enache Costea fac victime în Liga Secundă, ținta de sâmbătă, 10 octombrie a.c., fiind tot o echipă din Banat, Ripensia Timișoara. Unirea a dominat jocul de la un capăt la altul, dobândind cel mai convingător succes din acest sezon, în ciuda faptului că la Reșița diferența de scor a fost mai mare. Ialomițenii vor fi cu siguranță priviți cu alți ochi de acum înainte. Au mai multe victorii decât înfrângeri, sunt neînvinși și fără gol primit pe propriul teren și au urcat în prima jumătate a clasamentului. Mai mult, sunt pe plus și la golaveraj, cu 8 goluri marcate și 6 primite. Să nu ne grăbim să punem în ramă această linie de clasament pentru că jucătorii au capacitatea de a o îmbunătăți...

Primă repriză excelentă
Unirea a terminat socotelile cu Cupa României la mijlocul săptămânii precedente, când a cedat la Călărași cu 1-3 în fața celor de la Mostiștea Ulmu. Astfel, călărășenii au obținut o palidă consolare pentru pierderea promovării. De acum, galben-albaștrii sunt setați pe campionat. Enache Costea a reușit să stăvilească euforia celor 3 puncte câștigate la Reșița, iar jucătorii au intrat contra Ripensiei concentrați 100%. Antrenorul Unirii a trimis în teren următorii jucători: Poiană-Stoianovici, Lazăr, Ibrian, Toma-Adăscăliței, Suciu, Danciu-Răduca, Moldovan, Trucă. Pe parcursul părții secunde au mai intrat Chebac, Muscă, Unguru, Pocol și Mihalache. Slobozia a început meciul în forță cu Răduca, Danciu și Trucă, reglându-și tirul în primele 10 minute, dar șuturile lor nu au prins cadrul porții. Bănățenii dau replica în minutul 20, când Tudorache îl găsește liber în careu pe Sokovic, dar sârbul nu ajunge la minge. În minutul 24 se produce cea mai frumoasă fază a meciului. Omniprezentul Toma centrează de pe dreapta, Moldovan recentrează din buza careului, iar Adăscăliței marchează din 6 metri. E 1-0 pentru Unirea, dar slobozenii nu caută nicidecum conservarea rezultatului. După ce Neagu îl evidențiază în premieră pe Poiană, cu un șut din lovitură liberă de la 25 de metri, jucătorii noștri dau decisiva. Răduca centrează de pe dreapta, trage Trucă, portarul Păduraru respinge slab, iar mingea ajunge la Adrian Moldovan, care nu poate ierta. Era doar minutul 34, iar Unirea avea deja 2-0. 5 minute mai târziu, același Păduraru respinge șutul lui Danciu până la vulpoiul Moldovan însă, de data aceasta, omul de gol al Unirii lovește doar bara. Și pentru ca toate să meargă din plin spre succesul ialomițenilor, în finalul primei reprize, Alexandru Popovici, cel mai experimentat jucător al oaspeților, se accidentează și este înlocuit de Denis Golda.

Poiană, cel cu lipici pe mănuși
În repriza secundă, Ripensia a intrat mai hotărâtă, însă nu a fost de ajuns. Unirea a practicat o apărare mai avansată care i-a incomodat vizibil pe oaspeți. Mai mult, ocaziile de gol au apărut tot la poarta lui Păduraru. Răduca a preluat puțin pe lângă poartă, din 6 metri, iar Toma a executat periculos o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea trecând la jumătate de metru de poarta adversă. Primul șut pe poartă expediat de oaspeți în partea secundă a venit în minutul 61, dar mingea trimisă de Tudorache a fost reținută fără probleme de Poiană. De altfel, portarul Sloboziei a fost foarte sigur pe el în repriza a doua. Ripensia și-a bazat construcția ofensivă pe centrări și mingi lungi trimise în careul Unirii, dar Poiană a cules mai toate baloanele de parcă ar fi avut lipici pe mănuși. După această nouă evoluție remarcabilă, Poiană bifează al doilea meci consecutiv fără gol primit. Spre finele jocului, își revine și portarul oaspeților. În minutul 70, Trucă expediază un șut înșelător de la 22 de metri, iar Păduraru se întinde și scoate in extremis. În minutul 74, Muscă reia puțin peste poartă centrarea lui Toma, iar în ultimul minut tânărul Pocol mai expediază un șut pe poartă, dar Păduraru prinde. Se termină 2-0 pentru Unirea, care urcă pe locul 7, cu 10 puncte. Miercuri, 14 octombrie 2020, orele 15,00, pe «1 Mai» se joacă restanța cu Farul Constanța, iar sâmbătă, 17 octombrie a.c., echipa noastră se va deplasa la Miercurea Ciuc.

Costea: «Obiectivul rămâne același!» «Am făcut un joc bun, mai ales în prima repriză. Și în partea a doua am stat bine din punct de vedere defensiv și, chiar dacă nu am mai avut aceeași posesie, ocaziile mari au apărut tot în dreptul nostru. Obiectivul rămâne același, menținerea în Liga Secundă și, de aceea, este foarte important faptul că adunăm puncte. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ pentru că urmează meciuri foarte grele!» a declarat la finele meciului cu Ripensia antrenorul Enache Costea.

13 Octombrie 2020, 16:15 (2382 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Încă 4 noutăți
Amara a promovat în Liga a III-a
CSM Fetești se desparte de Mircea Ștefan
Costel Enache, noul antrenor al Unirii Slobozia

Comentariile cititorilor:


haidehaide:
(13 Octombrie 2020, 19:48)
Pentru Unirea! Pentru culori! Felicitari baieti! 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
03 Iul 2022
154 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 3 5 6 7 8 9 392 393
Căldărușanca/Buzău: Bebeluș de 8 luni, mort într-un accident rutier

Căldărușanca/Buzău: Bebeluș de 8 luni, mort într-un accident rutier

Duminică, 12 iunie a.c., în jurul orelor 17,40, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier produs în localitatea ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2022, 21:05
(1441 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 12 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27191, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 11 ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2022, 13:20
(1048 vizualizări - 0 comentarii)


2
Jilavele: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Jilavele: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În seara zilei de sâmbătă, 11 iunie a.c., pe raza localității Jilavele s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că în timp ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2022, 07:00
(1354 vizualizări - 0 comentarii)


3
Accident rutier în localitatea Coșereni

Accident rutier în localitatea Coșereni

Sâmbătă, 11 iunie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier în localitatea Coșereni, în care au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2022, 18:40
(1028 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 11 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27191, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 10 iunie ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2022, 13:35
(995 vizualizări - 0 comentarii)


5

Pompierii și polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Rusalii

În perioada 10-13 iunie a.c, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va monitoriza permanent dinamica intervențiilor la nivel local, iar la nevoie vor fi dispuse ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2022, 14:15
(1905 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Vineri, 10 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27191, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de joi, 9 iunie a.c. ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2022, 13:15
(1454 vizualizări - 0 comentarii)


7

Slobozia: Evenimentul «Magia Culorilor» se amână din cauza condițiilor meteo

Având în vedere condițiile atmosferice prognozate pentru ziua de sâmbătă, 11 iunie 2022, când , în jurul orelor 19,30, sunt anunțate averse de ploaie în municipiul Slobozia, organizatorii evenimentului ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2022, 09:30
(1009 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 Iunie 2022, 19:10


Autospecială nouă intrată în dotarea ISU Ialomița

Autospecială nouă intrată în dotarea ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost dotat cu o autospecială de intervenție pentru stingerea incendiilor. Autospeciala a fost distribuită de Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2022, 16:05
(1320 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Rezultatele acțiunilor de control fiscal din primele 5 luni ale anului

În vederea asigurării resurselor necesare pentru buna funcționare a Statului, ANAF urmărește creșterea gradului de conformare voluntară, atât la declarare, cât și la plată, mizând pe spiritul de responsabilitate ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2022, 14:40
(1520 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștință abonaților din întreaga arie de operare că luni, 13 iunie 2022, a doua zi de Rusalii, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2022, 13:50
(1435 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 9 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27190, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 8 iunie ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2022, 13:35
(1028 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Miercuri, 8 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27190, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de marți, 7 iunie ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2022, 13:20
(1181 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 iunie 2022, termen pentru depunerea unor formulare de înregistrare/anulare a înregistrării în scopuri TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2022, 11:50
(1420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Marți, 7 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27190, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 6 iunie a ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2022, 13:40
(966 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Rezultatele acțiunilor de control antifraudă în primele 5 luni ale anului 2022

ANAF: Rezultatele acțiunilor de control antifraudă în primele 5 luni ale anului 2022

Unul dintre obiectivele majore ale ANAF este combaterea evaziunii fiscale, un flagel al economiei care păgubește bugetul general consolidat de resursele necesare bunei desfășurări a statului. În acest sens ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2022, 12:00
(1990 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Investigații medicale gratuite în cadrul Caravanei «Sănătatea vine la tine»

Gârbovi: Investigații medicale gratuite în cadrul Caravanei «Sănătatea vine la tine»

În perioada mai 2022-iulie 2022, peste o mie de persoane din mediul rural vor beneficia de investigații medicale gratuite în cadrul caravanei «Sănătatea vine la tine», organizată de Alianța Pacienților ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2022, 11:30
(1299 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Campania «Salvator din pasiune» continuă

Campania «Salvator din pasiune» continuă în Ialomița cu o nouă etapă de recrutare a voluntarilor. Proiectul se va derula în perioada 8 iunie-27 iunie 2022. Condițiile minime pe care trebuie să le îndeplinească ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2022, 10:00
(1753 vizualizări - 0 comentarii)


19

Slobozia: O nouă ediție a «Magiei Culorilor»

Direcția Educație, Cultură și Tineret a Primăriei Slobozia și Consiliul Local al Tinerilor Slobozia anunță o nouă ediție a evenimentului «Magia Culorilor». Manifestarea, intrată deja în tradiția orașului ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2022, 09:10
(1408 vizualizări - 0 comentarii)


Focar de Pestă Porcină Africană la Căzănești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, că la data de ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2022, 09:00
(1741 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale mascaților în Slobozia, Amara și Babadag

Descinderi ale mascaților în Slobozia, Amara și Babadag

În dimineața zilei de marți, 7 iunie a.c., polițiștii IPJ Ialomița efectuează 10 percheziții domiciliare, în municipiul Slobozia și orașul Amara din județul Ialomița și orașul Babadag, din județul Tulcea ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2022, 07:50
(1570 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: O nouă emisiune «FIDELIS» de Titluri de Stat pentru populație

Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani pot subscrie, în perioada 6-21 iunie 2022, prin intermediul băncilor partenere BT Capital Partners&Banca Transilvania, Banca Comercială ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 13:50
(1398 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 6 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 5 iunie ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 13:35
(871 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Slobozia

Accidente la Urziceni și Slobozia

Vineri, 3 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 11:35
(1307 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A luat foc un stâlp de electricitate

Sâmbătă, 4 iunie a.c., un echipaj de pompieri din Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la un stâlp de electricitate în Țăndărei. Au ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 11:20
(1327 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Trei minori și trei adulți, victime ale unui accident rutier

Andrășești: Trei minori și trei adulți, victime ale unui accident rutier

Duminică, 5 iunie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier produs pe raza localității Andrășești. În evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2022, 16:00
(1827 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 5 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 4 iunie ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2022, 13:20
(875 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 4 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 3 iunie ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2022, 13:50
(935 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 3 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 2 iunie a ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2022, 13:15