Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Procurorul care a amendat doi polițiști a fost achitat în primă instanță

Ialomița: Procurorul care a amendat doi polițiști a fost achitat în primă instanță

Curtea de Apel București a decis să-l achite, în primă instanță, pe fostul magistrat Mihai Laurențiu Vasilescu, procuror angajat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia care i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în tra­fic. Cazul a fost trimis în judecată de către Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție (SIIJ).

Sancționat pentru depășirea vitezei
În anul 2018, fostul magistrat Mihai Laurențiu Vasilescu, la vremea respectivă procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, a fost tras pe dreapta de doi agenți ai Serviciului Rutier Ialomița, pentru că a depășit viteza legală în localitate. Mai mult, oamenii legii au constatat faptul că procurorul Vasilescu circula având Inspecția Tehnică Periodică expirată. Enervat de faptul că a fost tras pe dreapta, acesta i-a amendat pe cei doi agenți de poliție cu câte 5000 de lei și le-a făcut plângeri penale. «La data de 3 iulie 2018, orele 11,35, aflându-se la volanul unui autoturism, inculpatul Vasilescu Mihai Laurențiu a fost oprit în trafic pe raza localității Ciochina, jud. Ialomița, de către un echipaj de poliție format din doi agenți de poliție din cadrul IPJ Ialomița-Serviciul Rutier, întrucât constataseră că acesta rula cu viteză mai mare cu 36 km/h decât limita legală. La solicitarea documentelor personale și ale autovehiculului la control, inculpatul și-a declinat identitatea prezentând legitimația de procuror. Din probele administrate reiese că acesta ar fi susținut că nu poate fi oprit și nici sancționat de către polițiștii rutieri care desfășoară activitate sub suprave­gherea Parchetului la care este numit, amenințând că se va sesiza din oficiu și le va întocmi dosar penal pentru că l-au sancționat abuziv. Agenții de poliție au constatat, după verificarea documentelor autovehiculului, că acesta avea Inspecția Tehnică Periodică (ITP) expirată, astfel că au aplicat o sancțiune și pentru această abatere» se arată în actul se sesizare a instanței. Cazul a intrat în atenția Consiliului Superior al Magistraturii care a decis suspendarea din magistratură a procurorului Vasilescu. Mai mult, Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție a preluat dosarul și l-a trimis în instanță. Luni, 12 octombrie 2020, Curtea de Apel București a decis să-l achite pe Mihai Laurențiu Vasilescu de acuzația privind comiterea infracțiunii de «abuz în serviciu» pe care SIIJ a reținut-o în cazul său. Sentința nu este însă definitivă.

14 Octombrie 2020, 17:20 (3513 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Procurorul vitezoman Vasilescu s-a întors la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia
Abateri disciplinare grave reținute în cazul procurorului acuzat că a sancționat mai mulți polițiști

Comentariile cititorilor:


Costy:
(17 Octombrie 2020, 17:13)
Ce a făcut procurorul e clar că nu a fost corect dar și încadrarea e aiurea "abuz in serviciu". Că nu a făcut pe zmeul în timpul ce își exercita atribuțiunile de serviciu. El a făcut ce fac mulți magraoni, jignesc polițiștii, amenința cu relațiile lor, scot telefoanele și sună la intimidare etc. Ălora nu li se face dosar pt împiedicarea forțelor de ordine sau ultraj.
Fost politist:
(16 Octombrie 2020, 21:14)
S a făcut dreptate. Polițiștii s au dat zmei, ei incoruptibilii, legiștii, ei o santioneaza și pe masa. Cunosc personajele nu prea sunt ușa de biserică .
Nae:
(16 Octombrie 2020, 08:36)
Si-au tras astia niste legi in Romania,ca ne ia ameteala!Furi o gaina si 2 oi,faci 4 ani de puscarie.Pentru ciordeala de 3-4 miliane de euro sau crima(daca ai bani),primesti cu suspendare.Apare unul care lucreaza in slujba cetatenilor,ne apara de hoti si nedreptati si are impresia ca el a scris Codul Penal!Bă ametitilor,bă nesimtitilor,cum sa amendezi politistii ca si-au facut datoria?Ca vrei sa arati tu cam ce putere ai!Serios?Procurorii sunt de neatins de legislatia in vigoare?Procurorii nu respecta legea exact cum ar trebui facut de toti cetatenii?Orgoliul personal depaseste atributiile de serviciu ?
#pasajladrajna:
(15 Octombrie 2020, 18:47)
Cum adică nu putea fi oprit în trafic? Dacă trecea trenul, nu oprea la barieră? Amenda mecanicul că nu i-a cedat trecerea? Măi nea (fost) procuror, tu esti mai tare ca Portocală!
Vlad Tepes:
(15 Octombrie 2020, 17:14)
Peste tot, exista niste unii, care se red deasupra legilor si mai ales, deasupra oamenilor muncii. 'Ete ca te.ai fript dom' procuror....ai gasit niste functionari carora nu le.a fost teama de astfel de figuranti de doi lei. Si ca matale sunt multi. Dar fiecare pasare pe limba ei piere.
localnic:
(15 Octombrie 2020, 08:46)
chiar pe el vati gasit vsal opriti mai baieti?????????
pe bune:
(15 Octombrie 2020, 08:33)
Daca un amarat il injura pe procuror , era bagat la bulau instant. Era o ''poezie'' : ''o mana spala pe alta, asta va spun voua, dar sapunul bob..sa stiti, spala pe amandoua''.
Vai de tarisoara noastra !:
(15 Octombrie 2020, 08:20)
Pai acum este voie sa ameninti politisti,mai ales daca esti generatia celor care au vazut doar desene SF,mai ales daca esti angajat la MJustitie.Un argument in plus este si sa dovedesti ca dormi inca in pijamale cu Mickey Mouse,adica este o fratie a perioadei copilariei.Ce drept aveau politistii care erau la datorie?Ce daca autoturismul fara ITP ar fi fost implicat intr un accident cu victime?Orice politai opreste asa,in trafic ce vrea el?Se crede in filmele cu Chuck Norris?Nu stie si politistul ca degeaba face el scoala,inutil crede el in lege si proceduri,fiindca la Parchet in loc de hartie igienica este folosita Constitutia?Băăă OPSNAS ilor,bagati-va caschetele bine pe cap si lasati orice cretin sa faca legea cum vrea el.Ca va dezbraca !Si vine frigul !
Ion:
(15 Octombrie 2020, 07:58)
,,corb la corb nu-și scoate ochii"