Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Partidul Social Democrat vine cu soluția creșterii veniturilor a 4,5 milioane de angajați!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Partidul Social Democrat vine cu soluția creșterii veniturilor a 4,5 milioane de angajați!»

În  România, mai mult de 4,5 milioane de angajați sunt remunerați cu sume sub 6.000 de lei pe lună. Aceștia s-ar putea bucura, după Alegerile Parlamentare, de o creștere substanțială a veniturilor. Social-democrații au identificat o soluție modernă prin care să păstreze locurile de muncă, dar și să le asigure românilor o majorare sigură a salariilor fără ca veniturile statului să fie afectate. Potrivit noului program de guvernare pe care PSD îl propune românilor, viitoarea creștere a veniturilor se va realiza prin majorarea deducerilor și prin anularea sau scăderea impozitelor pe muncă pentru lefurile mai mici de 6000 de lei. Deputatul PSD Ștefan Mușoiu dă asigurări că reducerea impozitării muncii avută în vedere de partidul său nu va impune niciun fel de costuri suplimentare angajatorilor. «Soluția pe care o propune PSD pentru a genera mai multă bunăstare, mai multă putere de cumpărare pentru 85% dintre salariații din România, simultan cu refacerea, precum și menținerea echilibrelor economice și fără noi împrumuturi aberante, precum cele ale Cabinetului Orban, va avea un impact bugetar redus, de doar 0,2% din PIB și, prin urmare, nu va constitui niciun risc la adresa veniturilor statului... Țin să subliniez că nu vor fi afectate contribuțiile la bugetul asigurărilor sociale și nici pensiile, ci, din contră, măsura va reduce inechitățile și riscul de sărăcie!» explică deputatul PSD Ștefan Mușoiu viitoarea măsură pe care social-democrații o vor implementa încă din prima zi de guvernare. Social-democratul ialomițean pune accentul pe faptul că deducerile din impozitul pe venit vor crește progresiv, în funcție de nivelul salariului și de numărul copiilor, astfel încât pentru salariile de până în 6000 de lei impozitul pe venit va fi zero ori va fi consistent diminuat. «Deducerile se vor indexa anual cu inflația și creșterea economică din anul precedent. Eventualele pierderi de venit la bugetele locale, care aveau drept sursă de alimentare impozitul pe venit, vor fi compensate prin transferuri de la bugetul de stat. În plus, vom anula impozitul pe bonurile de masă pentru că acestea vor fi incluse în categoria veniturilor neimpozabile!» explică Ștefan Mușoiu. Deputatul PSD consideră că o astfel de nouă viziune economică demonstrează că social-democrații știu să guverneze în favoarea majorității, dar și faptul că PSD va scoate țara din haosul economic generat de măsurile și datoriile făcute de Dreapta.

15 Octombrie 2020, 08:20 (2440 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Deputatul PSD Ștefan Mușoiu reclamă Guvernarea Cîțu
«Marile reforme ale PNL au murit înainte de a se naște!»
Patologia parlamentară a deputatului Mușoiu

Comentariile cititorilor:


Neica nimeni:
(23 Octombrie 2020, 17:26)
Ce a fost pana acum, s a datorat miaunatului la prea inaltii psd. Apoi i a scos afara din functii, chipurile prin vot. Ca presed am CJ, jale, a fugit pana a nimerit . Era bun de dus geanta. Nu merita nimic ! Nu l votati! Are firme multe. Nu ramane pe drumuri. Vreti sa va demonstreze vreo ipoteza? Semnalizati! Depasiti!
Ion:
(23 Octombrie 2020, 16:11)
Nu ac eptati toate parerile? De ce ati resprins textul scris decent dar adevarat?2O
Altcineva:
(20 Octombrie 2020, 16:50)
Haideti fratilor sa il invatam minte pe asta sa nu mai ia nici un mandat. E bun de gura dar isi face doar treburile lui. Hai sa ne unim sa iasa un om care are sange si vrea sa puna mana la treaba si pentru altii. Si el sa stea pe salariul de 6.000 de lei. Avem timp pana la 6 decembrie sa facem treaba asta.
O sa vedeti ce satisfactie aveti. Incercati. 
Ne lași ...?:
(19 Octombrie 2020, 08:14)
Inechitatile si saracia s-ar reduce daca ati avea salarii in raport cu veniturile din tara,daca ati fi 300 parlamentari,cum e normal,daca legile ar fi respectate,daca am avea productie in judet,asa ar fugi saracia.Inechitate este ca tu ai salariu de 20.000 lei+diurne...=30.000 lei/lunar, iar salariatilor,tu si fratele platiti net 1.300 lei/luna.Sau nu?Turismele voastre,parcate la sediul partidului in oras,arata ca parcarea din Bavaria,la fabrica.In Germania nu te joci cu fiscul.Aici...inca merge.Deci,cum e cu inechitatea...?
Gelu :
(17 Octombrie 2020, 10:51)
Ma deputatule,tu ai incercat sa angajezi un tanar?Habar nu au sa scrie.Si asta datorita guvernarii gen dancila,dragnea si a altora ca tine.Ca nici tu nu ai fost premiantul judetului.Deci revenind,din ce sa platesti 6.000 lei unui angajat?Din care venituri?Tu esti conectat la alte vremuri?Suntem in 2020,dupa vandalizarea tarii de catre politicienii romani.Normal sa nu sti,ca voi deja l-ati trecut pe Flick in cartea de literatura!Pe dansatoarea floricica,in ce manual o vom gasi-o?Cine va mai munci,cand voi ati legiferat video chatul,ciordeala,pestiuala si curvaraseala.Iar pentru voi,gulerele albe ati inventat asfaltarea,reasfaltarea si lectia cu bordurile puse peste borduri noi.Lectia cu terenuri si lucrari castigate de voi si date in subcontractare e la capitolul doi.
gigi friptu:
(16 Octombrie 2020, 16:07)
Are el in CV functia de deputat ? Are . Are el pensie speciala. Are. Il doare la motul de la basca de cetatenii de rand. In vremea boomului imobiliar cand calcai pe firmele de constructii ca pe dude, omul si-a facut o firma de constructii cu trei salariati, incasa grosul si dadea firmei care executa efectiv diferenta ...praful de pe toba.
anonymus:
(16 Octombrie 2020, 14:37)
Nemernicii astia ar arunca tara in foc doar ca sa fie alesi la putere. Deja au creat niste fracturi sociale si gauri in buget prin marirea nejustificata a salariilor pentru bugetari.
Mary:
(16 Octombrie 2020, 11:31)
Hai să îți spun un secret! Ăștia te țin pentru banii tăi, nu pentru că ești un Vasile Dâncu.
Te-ai prins? Nu?! 
Dacă nu, eu nu maă repet!
BmW seria ZIBĂN :
(16 Octombrie 2020, 08:27)
Măi nene!Din total salariu brut,romanilor se retine 42%,adica aproape jumatate,pentru pensii speciale si 600 parlamentari in loc de 300,pentru secretari de stat si tot felul de curvistine angajate pe posturi inventate.Romanul munceste ca sa va opriti voi jumatate,politicieni ce furati fara oprire de peste 20 ani.Desigur,esti tanar si tu ciugulesti de putin timp dar averea stransa de unul ca tine in Germania sau Italia era puricata"la sange".Despre cei 19%,adica TVA,adica aproape inca un sfert din cost,ce parere ai?Cum in alte tari pentru 1 milion de euro avere se munceste 2-3 generatii iar politicanul roman intr un mandat(4ani) dobandeste cu mult peste aceasta suma?Exista un retetar?Seria 7 este"must have"in psd Ialomita?
tratat cu tratament:
(15 Octombrie 2020, 18:11)
Omul asta se adreseaza cetatenilor normali la cap sau pacientilor de la Balaceanca ? Io am o viziune si mai moderna. Eliminarea impozitelor pe munca, a TVA si a impozitului pe profit. Va garantez ca bugetul va avea incasari cu 173.574 % mai mari iar cosumul va ajunge la Selena.  ESte studiat, calculat. modernizat, verificat. Tot, tot, tot...in totalitate.Am uitat sa prezizez :
salariul minim-minimorum-minuscul va fi de 1437 euro/luna...plina.