Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă costă municipalitatea 10 milioane de lei

Cheltuieli neprevăzute

Închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă costă municipalitatea 10 milioane de lei

Termenul limită pentru închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă și salubrizarea zonei a fost 31 mai 2020. Ulterior acestei date, Primăria Slobozia a plătit 400 mii de lei pentru transportul deșeurilor existente la Vivani Salubritate. Însă costurile finale estimate de autorități se ridică la 10 mi­lioane de lei.

Unde nu-i cap, vai de buget De mai bine de un an, locuitorii din zona gropii de gunoi de la Slobozia Nouă reclamă faptul că zona a devenit un focar de infecție și reprezintă un pericol public. Pentru a stopa depozitările necontrolate, ex-primarul Adrian Mocio­niu a cerut Poliției Locale să pă­zească groapa și să aplice amenzi. Deși ineficientă, aceasta a fost singura soluție legală adoptată de autorități. În primăvara anului 2020, Garda de Mediu Ialomița a cerut Primăriei Slobozia ca până la 31 mai 2020 groapa de gunoi de la Slobozia Nouă să fie desființată. Termenul limită a fost însă încălcat. Constrâns de situație, Adrian Mocioniu a avansat ideea concesionării activității unei firme private.

Nu sunt bani, nu există soluții În luna august a.c., în pragul Alegerilor Locale, Primăria Slobozia a încheiat un contract cu Vivani Salubritate care a permis transportul deșeurilor menajere în depozitul zonal deținut de această firmă. Valoarea contractului a fost de 400 mii de lei, însă fondurile au fost insuficiente pentru închiderea gropii. Primarul interimar al Sloboziei, Gabriel Mușat, susține că închiderea gropii se poate face doar în condițiile în care sunt alocate fonduri suficiente. «Din estimările noastre, ar fi nevoie de 10 milioane de lei pentru a depo­zita tot acest gunoi la Vivani Salubritate. Dar atâta vreme cât nu avem bani alocați, nu există nici soluții...» a declarat el.

17 Octombrie 2020, 09:25 (2501 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Depozit de pepeni construit ilegal la Slobozia Nouă
Străzile din Slobozia Nouă devin impracticabile
Municipalitatea plătește 300 mii de lei pentru închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă

Comentariile cititorilor:


gunoaie:
(18 Octombrie 2020, 16:33)
cum sa o inchida? zilnic cetatenii cartierului cara gunoi de grajd fara nicio teama!!! nu stim de ce se aproba cresterea animalelor in cartier de oras...si nu se respecta legea sanatatii publice
Pazitorii supraponderali :
(18 Octombrie 2020, 11:52)
Deci fostul primar a ordonat"localei*sa pazeasca acel loc.Politia locala nu este in stare sa pazeasca zona de langa padocul jandarmeriei,intrarea"mare"in cartierul Garii Noi,acolo aparand resturi menajere chiar si dupa montarea unei camere de supraveghere performante.Competenti politai locali!Probabil sunt si platiti pentru aceste servicii...Desigur,seful acestora poate fi intalnit agitat in trafic de zici ca este seful NYPD si gestioneaza cine stie ce metropola.Bine,in haine civile,ca daca iese in uniforma juri ca este general rus,d'ala plin de decoratii,cu cascheta plina de zorzoane,mai ceva ca amiralii.Cine dracu a permis asa ceva??Chiar,camasile angajatilor le comandati la firma de corturi?Cati aveti fara burtoaiele alea scarboase?
Virgil :
(17 Octombrie 2020, 10:40)
In limba romana si la prima strigare,fara suplimentare adica 100 miliarde lei vechi.Europenizat,cam 2,2milioane euro.Cu banii astia s ar face catai sarcofagul de beton,ca la Cernobal.Dar nu ar mai"sifona"baietii.Mda...
Multumim PSD:
(17 Octombrie 2020, 09:33)
Inca odata, multumim PSD ! pentru oamenii de mare valoare (Ionascu, Stoica, Mociniu) ce i-ati impus sa fie edili ai acestul oras.
Numai datorita lor Slobozia a ajuns sa fie o simpla comuna cu blocuri, dar evident si cu datorii pe 40 de ani.
Ce sa mai spunem ati dezvoltat acest oras ca nicaieri in lumea asta.
E aproape de un jalnic faliment !