Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Miroase a play-off

Fotbal, Liga a II-a, FK Csikszereda-Unirea Slobozia 0-1

Miroase a play-off

Unirea Slobozia rămâne marea surpriză a startului Ligii a II-a. Nou-promovată, fără achiziții sonore și cu un antrenor tânăr care nu mai lucrase la acest nivel, echipa ialomițeană continuă să uimească. S-a împiedicat la mijlocul săptămânii trecute de Farul lui Zicu și Marica, dar a remontat incredibil la Miercurea Ciuc. Mai mult, băieții lui Enache Costea sunt sus, în lumea bună, la 4 puncte de liderul FCU Craiova. Cu 13 puncte din 8 meciuri, Unirea este pe locul 7, la egalitate cu echipa de pe locul 5, Petrolul. Surpriza maximă ar fi calificarea echipei noastre în play-off, iar evoluțiile băieților ne dau mari speranțe în acest sens.

I-au rupt în 14 Ialomițenii au plecat la Miercurea Ciuc cu gândul la victoria care să-i ajute să recupereze punctele pierdute cu Farul Constanța. Ciucanii antrenorului Valentin Suciu sunt parte a unui proiect solid susținut de guvernul maghiar și, de re­gulă, stau bine pe picioare pe propriul teren. Nu au făcut excepție nici la meciul cu Unirea, doar că ai noștri au etalat o ofensivă sigură, susținută și de un dram de noroc. Enache Costea a gândit un prim 11 în care, din nou, s-a demonstrat că Ionel Ibrian poate aluneca fără dificultate de la stânga la dreapta apărării: Poiană-Ibrian, Lazăr, Suciu, Toma-Lemnaru, Chebac, Danciu-Răduca, Moldovan, Trucă. Pe parcursul părții secunde au mai intrat Pocol, Adăscăliței, Stoianovici, Dinu și Ene. Meciul a început tare, cu harghițenii la cârmă. Primul atac periculos a fost stopat de Ibrian, care a contrat excelent intenția de a centra periculos a lui Norbert Janos. Replica echipei noastre a fost deosebit de tăioasă. În minutul 14 Unirea a beneficiat de o lovitură de colț de pe partea stângă în direcția noastră de atac. Execută Răduca, iar Gabi Lazăr plasează din 7 metri cunoscuta-i lovitură de cap. Mingea pătrunde în poartă pe lângă stâlpul din stânga, făcând inutile eforturile portarului gazdelor. Unirea trece în avantaj și știe să-l conserve. În partea secundă ardelenii sunt mult mai activi în atac și îl pun în câteva rânduri în dificultate pe Poiană. Portarul Unirii blochează inspirat o minge în piciorul unui adversar, dar ulterior creează și ceva emoții defensivei când respinge o minge în față. Din fericire, gazdele nu profită de niciuna dintre situațiile favorabile. Mai mult, Chebac putea face 2-0, dar șutul său bine plasat, de la 18 metri, este reținut de portarul harghitenilor. Unirea obține o nouă victorie mare în deplasare care o aduce din nou pe plus la golaveraj și, până etapa viitoare, privește în jos de pe locul 7...

Zicu a câștigat duelul tinerilor Înainte de succesul repurtat la Miercurea Ciuc, Unirea a bifat prima înfrângere pe propriul teren în duelul cu Farul Constanța. A fost duelul celor mai tineri antrenori din Liga a II-a, Enache Costea și Ianis Zicu. Balanța s-a înclinat în favoarea ultimului încă din prima repriză. Omul-cheie al partidei a fost fundașul dreapta al Farului, Robert Băjan, care a expediat două centrări foarte bune reluate în gol mai întâi de Banyoi și apoi de Cruceru. 2-0 a fost, de altfel, scorul final, chiar dacă jucătorii Unirii l-au pus serios la muncă pe portarul dobrogenilor Cosmin Dur-Bozoancă. Oaspeții au reclamat un gol neacordat la un șut al lui Măzărache care a lovit mai întâi bara, iar arbitrul a considerat că nu a depășit linia porții. Și ialomițenii au solicitat penalty când un jucător al Unirii a fost împins în careul constănțean. A câștigat, în final, echipa cu mai mare experiență. Dar, din fericire, Unirea a reparat pierderea celor 3 puncte în Harghita...

Urmează derby-ul Bărăganului Unirea Slobozia și Dunărea Călărași sunt două echipe care de-a lungul timpului au fost într-o relativă rivalitate. Istoria lor, cu suișuri și coborâșuri, a făcut ca în puține rânduri cele două să fie în același eșalon. Până în urmă cu 5-6 ani, Unirea era echipa mai bine poziționată. Ulterior însă, Dunărea a făcut progrese mari, culminând cu promovarea în Liga I. Ultima confruntare oficială dintre Unirea și Dunărea s-a petrecut în urmă cu 3 sezoane, în Cupa României. Unirea a învins cu 2-1 și s-a calificat pe tabloul principal al competiției. Cele 2 echipe nu s-au mai înfruntat la nivelul Ligii Secunde de mai bine de 3 decenii. Apropierea geografică a făcut ca foarte mulți jucători să îmbrace în carieră tricoul ambelor formații, cel mai cunoscut fiind Adrian Mihalcea. Și acum în lotul Unirii sunt trei jucători care au trecut și pe la Dunărea: Florinel Ibrian, Alexandru Chebac și Bogan Danciu. Unirea Slobozia și Dunărea Călărași se vor înfrunta sâmbătă, 24 octombrie 2020, orele 11,00, pe Stadionul «1 Mai», me­ciul urmând a fi transmis în direct pe contul de Facebook al echipei noastre. Echipa profesorului Cristi Pustai se află la un punct în spatele Unirii.

20 Octombrie 2020, 14:25 (1780 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Victorie fără emoții
Forțe proaspete pentru primăvară
«Nu cred că obiectivul pe care îl am de îndeplinit la Slobozia este cel mai greu din câte mi-au fost trasate...»

Comentariile cititorilor:


VALI S :
(23 Octombrie 2020, 03:01)
Eu sunt nascut in Slobozia si am si  stat vreo  7 ani dar stau de vreo 20 ani in Calarasi ,ar fi ceva ideal ca ambele echipe sa prinda play off macar pentru perfomanta(Slobozia nu are bani sa tina echipa in L1 nici Dunarea nu se stiu sigur daca vor in L 1 desi a iesit Iliuta la CJ  aste e bine si sa se mai dueleze de doua ori ar fi si mai frumos sa se permita spectatori ,orcum ce se va intapla eu le doresc multa bafta ambelor echipe.HAI !UNIREA!HAI !DUNAREA!!!
Marius:
(22 Octombrie 2020, 12:32)
Felicitări băieți!!!
Marian V:
(21 Octombrie 2020, 20:31)
Ar trebui in perioada urmatoare sa nu se puna presiune de intrare in play off pt ca nu e cazul.ramanerea in esalonul 2 este o performanta oricum tinand cont de context.
Suporter unirea s:
(20 Octombrie 2020, 21:42)
Felicitări întregi echipe,felicitări stafului, felicitări conduceri,felicitări(manole) tineti o tot asa băieți merităm mai mult, vad ca acum numai comenteaza de rau nimeni cand echipa are rezultate foarte bune,sosoiu dupa gurele rele care va vor rau și comenteaza aici și ei nici nu au jucat nici la juniori fotbal, încă o dată bravo la toti care sunt la unirea slobozia și bv și tine o tot asa manole