Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elevii din Ialomița așteaptă tabletele electronice promise de Ministerul Educației

Elevii din Ialomița așteaptă tabletele electronice promise de Ministerul Educației

Din cauza situației epidemiologice, tot mai multe școli din Ialomița intră în «scena­riul roșu», ceea ce presupune efectuarea cursurilor exclusiv on-line. Din păcate, nu toți elevii din județ pot să învețe folosind resursele IT, pentru că tabletele promise de Ministerul Educației încă nu au ajuns în teritoriu. Estimările arată că aproximativ 5000 de elevi din județul nostru așteaptă dispozitivele. «Situația tabletelor este încă în analiză. Sunt mai multe acte normative prin care ele sunt achiziționate și distribuite către elevi...» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Ministerul Educației bate pasul pe loc În ultimele săptămâni, la nivelul ju­dețului Ialomița, tot mai multe unități de învățământ au fost obligate să-și suspende cursurile pentru o perioadă de 14 zile din cauza cazurilor de COVID-19 înregistrate în cadrul acestora. Metodologia Ministe­rului Sănătății, elaborată împreună cu Ministerul Educației, prevede ca în astfel de cazuri elevii să învețe după «scenariul roșu», adică să participe la cursuri efectuate doar on-line. Din păcate însă, nu toți elevii din județ dispun de resursele teh­nologice necesare pentru a participa la ore prin intermediul acestor dispozitive. Ministerul Educației a promis însă că elevii care nu dețin tablete electronice le vor primi din partea instituției. La o lună și jumătate de la debutul anului școlar, în Ialomița tabletele promise de Ministerul Educației încă nu au ajuns. Estimările arată că aproximativ 5000 de elevi, care provin din medii defavorizate, nu dețin astfel de resurse tehnologice pentru a putea participa la cursurile on-line.

Estimări greu de făcut Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița nu au o dată certă cu privire la momentul în care tabletele electronice promise de Ministerul Educației vor ajunge la elevii din județul Ialomița. Aceștia au explicat faptul că dispozitivele sunt achi­ziționate prin 3 acte normative, iar fi­nanțarea achizițiilor se face atât cu fonduri din re­zerva Guvernului, cât și cu fonduri europene. Mai mult, înainte ca documentele să fie transmise, instituția este obligată să facă o reverificare a ne­cesarului, având în vedere că în unele lo­calități achiziția de dispozitive IT a fost făcută direct de către administrația locală. «Situația tabletelor este încă în analiză. Sunt mai multe acte normative prin care ele sunt achiziționate și distribuite către elevi! De asemenea, sunt elevi care au primit calculatoare distribuite prin programul Euro 2000... Este greu de estimat în momentul de față când vor veni table­tele respective. Atunci când le vom avea, vom da un comunicat de presă!» a explicat laconic Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

24 Octombrie 2020, 10:10 (1245 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Comentariile cititorilor:


Ina:
(31 Octombrie 2020, 13:24)
Tablete nu li se da elevilor dar li se cere sa intre on-line.Cu ce?
Maria:
(27 Octombrie 2020, 08:13)
Pentru consilierii judeteni achizitia tabletelor a durat 10 zile.Elevilor se vor inmana tabletele peste 8-9 ani,la bacalaureat.Plina tara de acte normative si tampiti!
gigi friptu:
(25 Octombrie 2020, 00:39)
Cand ieram ieu ielev la primara-secundara ne dadeau mocca cate doua tablete pe an, tablete de aspirina. Ce vremuri, domle !!! 
WALY:
(24 Octombrie 2020, 17:10)
La ce va asteptati? Guvernul si ministrasa au alte prioritati. Ei nu stiu inca cand incepe anul scolar, mai au de asteptat sa le spuna Iohanus, profesorul, a incaput scoala fara ei.Pe astia i-ati votat cu ei dansati, prostii cu prosti!