Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Până la 1 februarie 2021

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Considerate o alternativă eficientă pentru ca școlile să le poată asigura elevilor dispozitivele electronice necesare participării la cursurile on-line, fondurile europene așteaptă să fie atrase de instituțiile de învățământ. Datele oficiale arată că doar o singură școală din județ a reușit în ultimele luni să facă demersuri în privința depunerii unui astfel de proiect. Restul unităților se află încă în faza de scriere a proiectelor. Dacă vor banii europeni, unitățile ar trebui să se grăbească, pentru că termenul limită până la care linia de finanțare rămâne deschisă este 1 februarie 2021.

Elevii au nevoie de tablete Estimările oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 5000 de elevi au nevoie de tot atâtea dispozitive electronice (în special tablete PC) pentru a putea participa la cursuri on-line. Ministerul Fondurilor Europene le-a pus la dispoziție școlilor 175 milioane de euro fonduri nerambursabile, pentru a-și putea achiziționa aceste dispozitive. Deși linia de finanțare a fost deschisă înainte de înce­perea noului an școlar, unitățile de învățământ din județul nostru au tratat această posibilitate de finanțare cu indiferență. Rețeaua școlară a Ialomiței cuprinde 92 de unități de învățământ cu personalitate juridică, din care doar 7 au reușit până în prezent să asigure resursele tehnologice necesare elevilor pentru a parti­cipa la cursuri on-line. «În aceste cazuri, nu vorbim de proiecte europene, ci de alte surse de finanțare...» a explicat Simona Tonț, inspector pentru Programe și Proiecte în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Restul unităților de învățământ au nevoie de banii europeni pentru a asigura elevilor accesul la procesul educativ care, din cauza pandemiei de COVID-19, se desfășoară doar on-line. Accesarea fondurilor europene se face prin intermediul a 3 categorii de solicitanți. În primul rând proiectul poate fi depus direct de școli, de către primă­riile în administrarea cărora se află școlile și de către Inspectoratul Școlar Județean.

Un demers întârziat La momentul de față, doar Școala Gimnazială Platonești a reușit să depună un proiect privind atragerea de fonduri europene necesare achiziției tabletelor electronice. Restul unităților se află încă în faza de scriere a proiectelor urmând ca acestea să fie depuse. Data li­mită până la care linia de finanțare rămâne deschisă este 1 februarie 2021, așa că proiectele mai pot fi depuse până cel târziu la sfârșitul lunii decembrie 2020, urmând apoi să fie ana­lizate și propuse pentru finanțare. Pe lângă dezinteresul autorităților în privința obținerii acestor fonduri, experții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că o piedică în realizarea acestor proiecte o reprezintă și modificările legislative în această direcție. «Au fost numeroase modificări care s-au adus acestui proces de atragere a fondurilor europene. Scrierea unor astfel de proiecte nu este la îndemâna oricui, tocmai de aceea noi asi­gurăm consiliere pentru unitățile de învățământ astfel încât să poată demara procesul de depu­nere!» a mai explicat Simona Tonț, inspector pentru Programe și Proiecte în cadrul Inspecto­ratului Școlar Județean Ialomița.

Bani europeni atrași prin școli, la Slobozia
Fiecare dintre cele 3 posibilități de atragere a fondurilor europene are avantaje și dezavantaje. În cazul depunerii proiectelor prin intermediul administrațiilor locale, de exemplu, dezavantajul constă în faptul că primăriile trebuie să asigure cofinanțarea, care înseamnă 2% din valoarea proiectului depus. În schimb, în cazul în care proiectul este depus direct de către școli, această cofinanțare nu mai trebuie achitată. La Slobozia, în urma unei ședințe organizată cu directorii unităților de învățământ, administrația locală a decis ca școlile să-și facă singure proiectele și să le depună. Totuși, funcționarii Primăriei Slobozia specializați în realizarea de proiecte europene vor îndruma unitățile de învățământ astfel încât proiectele pe care le vor depune să beneficieze de finanțare și să nu fie considerate neeligibile. «Deocamdată, nu știm cum va arăta bugetul orașului și nu ne permitem să ne lansăm în cheltuieli prea mari... Le-am explicat directorilor de instituții de învățământ acest aspect! Totuși, le vom sta la dispoziție cu tot ceea ce este nevoie astfel încât proiectele pe care le realizează să fie considerate eligibile, iar banii europeni să ajungă în școli pentru a fi achiziționate tabletele electronice...» a declarat Dragoș Soare, primarul munici­piului Slobozia.

Stoc suficient de măști și dezinfectanți Banii puși la dispoziția șco­lilor de Uniunea Europeană puteau fi folosiți și pentru achi­ziția de material de protecție. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița susține că la momentul de față nevoia de măști și dezinfectanți în școlile din județ a fost acoperită. «Pe lângă faptul că școala on-line a devenit obligatorie, școlile au rezolvat problema materialelor de protecție. S-au distribuit și de la Guvern, au fost oferite și de Inspectoratul Școlar...» a mai spus Simona Tonț, inspector pentru Programe și Proiecte în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

20 Noiembrie 2020, 15:40 (745 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene
Școlile din Ialomița cresc artificial numărul elevilor
15 școli din Ialomița, fără autorizații sanitare de funcționare
Amenințate de gripă, școlile din Ialomița rămân deschise
Un elev al Colegiului Național «Grigore Moisil» Urziceni a încercat să se sinucidă

Comentariile cititorilor:


lucian:
(23 Noiembrie 2020, 12:48)
Pana cumpara astia tablete apare vaccinul anti covid
Ion Ion:
(22 Noiembrie 2020, 13:25)
e clar, adio tablete ....ne vedem când ne-ntâlnim....
Nuti spaima Constitutii:
(22 Noiembrie 2020, 11:27)
Pai n''a zis onor ministra ca aduce ea 'jde sute de mii de tablete ? Parca de 240.000 a zis ... Sau daca judetul e rosu nexam tablete ?
Fană:
(21 Noiembrie 2020, 11:48)
Cine mai crede in implicarea directorilor de scoli?Plantati politic pe scaune,jumatate sunt habarnisti,iar diferenta sta comoda,fara a se deranja pentru asa ceva.Cati directori de scoli cunoasteti care sa iubeasca copiii?Pofta banilor si functiile ii intereseaza,in rest...fiecare sa se descurce!Am ajuns si facem scoala in locul copiiilor,pentru ca informatiile NU sunt simplificate si adaptate varstei elevilor.De ce atatea informatii inutile??
waly:
(20 Noiembrie 2020, 18:56)
Scoala a inceput de trei luni, iar voi abia acum v-ati trezit, negheobilor, ca elevi nu au tablete. Asa I.J.I. Ialomita , asa guvern si minister. Sa va fie rusine, veti scoate niste analfabeti din scoala. Sa va duceti unde a intercat mutu iapa, stiti?