Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vodă Pavel anulează deciziile interne ale boierului Moraru

Vodă Pavel anulează deciziile interne ale boierului Moraru

Una dintre primele decizii ale ad­ministrației Moraru, devenită celebră la nivel național, a fost să stabilească dimensiunea corpului de literă cu care trebuie să apară numele prezidențial în documentele oficiale. Dacă vă mai aduceți aminte, în marea sa înțelep­ciune, Victor Moraru a stabilit că numele său trebuie scrijelit, pentru eternitate, cu corp de literă 14. Ei bine, doamnelor și domnilor, după 4 ani de la această decizie absurdă, succesorul său face dreptate zecilor de obidiți din instituție care au aflat cu acel prilej că «egalitatea nu e pentru căței». Întocmai ca în povestea lui Vodă Cuza, Vodă Pavel a revenit asupra deciziei și a statuat că, sub domnia lui, toate numele de pe documentele oficiale vor avea același corp de literă. Aplaudăm la scenă deschisă această minimă reparație morală adusă cole­gilor săi și îl sfătuim să insiste, că ad­ministrația Moraru abundă de astfel de decizii interne. Sigur, nu acum, când are atâtea griji de început de drum... Cum care griji?! Păi, de exemplu, grija administratorului public, Alexandru Potor, căruia nu-i ajung cei 19690 de lei brut și ar dori mai mult. Sau grija lui Gargamel Întâiul, obligat să preia prerogativele «consilierului de noapte», ajuns acum pe lista pentru Camera Deputaților. Și mai e și campania, și canapeaua aia verde și fițuica insti­tuției... Pardon, oficiosul Consiliului Județean, care acum trebuie umplut și el cu ceva și nimeni nu mai știe cu ce! Dar grijile sunt făcute ca să treacă și, avem convingerea, într-o bună zi Vodă Pavel le va dovedi pe toate și va face din Ialomița un județ cum n-a mai fost altul. Nu ca soarele sfânt de pe cer, că vremea legionarilor a trecut demult, dar măcar ca în promisiunile alea din campania de la Locale pe care noi le-am înghițit nemestecate. Nu-i așa, domnule președinte?

10 Noiembrie 2020, 17:40 (4565 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Cristi Stan își ia adio de la Drumuri și Poduri SA
Primele decizii ale administrației Pavel
Ialomița are nevoie de 50 milioane de lei pentru continuarea investițiilor

Comentariile cititorilor:


Radu:
(12 Noiembrie 2020, 17:42)
Pentru fanul meu bogat si destept. Cred ca, zilnic, te privesti in oglinda si nu poti sa crezi, ce a dat peste tine. Cred ca esti un caz patologic. Alo, Comitetul pentru situatii de urgenta, va sesizati si pentru alte afectiuni, sau numai pentru covid. Daca da, aveti aici un caz urgent.
Fan Radu:
(12 Noiembrie 2020, 15:31)
“Cand esti prost de mic , atunci cand te faci mare doar te joci , ca esti invatat cu prostia “ - poti sa ti postezi langa poza de buletin sau pe spate langa stampila de Bot , pardon Vot. De la saracie si frustrare te deranjezi la stomac , ia - o mai usor sau daca o iei tare foloseste si un adjuvant.
Radu:
(12 Noiembrie 2020, 08:10)
Indivizi ca tine merita sa fie striviti ca pe niste viermi urat mirositori. Atat de plini de aere sunteti incat cine nu canta ca voi este prost. Da, suntem prosti ca la alegeri nu punem ranga pe voi. Oricum, EFKGDCcum e stapanul de destept asa-i si sluga.
Pt.Radu:
(11 Noiembrie 2020, 22:10)
Pe acest pod trec zilnic vehiculele aparținând firmei Oyl,protejată de Google,de la rutieră, pt sume mari de bani .
Tot pt radu:
(11 Noiembrie 2020, 20:06)
Da chiar o sa faca kk pe el dir de la CNAIR pus de orban cand o sa l sune presedintele psd ialomita sa se grabeasca cu lucrarile :)) Repet sunteti prosti de bubuiti
iobagii:
(11 Noiembrie 2020, 19:40)
ce nu va e clar ? 
trebuie sa plece slugile lui Moraru si vor veni slugile lui Pavel !
vorba lui George Mihăiță in filmul Undeva la Palilula,  Traiasca nemul nostru ala hot si puturos ! :D
@pt radu:
(11 Noiembrie 2020, 17:31)
Dl președinte o sa-ți dea 5 lei sa-ți iei hârtie igienica sa te ștergi la gurița aia spurcata! Radu are dreptate! Situația de la Bora este exact cum a descris-o, ,,deflorabila”! Cred ca dl președinte Pavel are suficiente pârghii ca sa intervină!
Postaci agresivi!:
(11 Noiembrie 2020, 17:24)
Pot fi prost informat. Tu ce fel de individ esti de nu-ti scrii, numele si faci mahala, aici. Te simti bine la pod? Politia locala este subordonata, la Drumuri Nationale? Am inteles. Consiliul Judetian va taia pamblica, cand lucrarea va fi gata. Daca tu esti asa destept poate ne explici cine trebuie sa refaca drumul distrus intre Ciulnita si Buiesti si cand. Deja, nu se mai poate circula. Este cert, ca esti o unealta, caine de paza ceva, altfel n-ai fi sarit precum cateaua prin gard.
Pt radu:
(11 Noiembrie 2020, 15:39)
Radule esti prost de bubui , cum sa rezolve Pavel , sau CJ situatia unei lucrari contarctate , platite si executate in subordinea Drumuri Nationale ?
Radu:
(11 Noiembrie 2020, 13:10)
Va tineti de prostii si nu rezolvati situatia de la podul Bora. Muncitorii de la firma de constructii, pana mai saptamana trecuta se faceau ca muncesc cu cate ceva in mana fara jena ca-i vedeam noi prostii care stateam la rand chiar in fata lor. Acum au disparut dar nu s-a dat drumul la circulatie. Nu mai este nici politie. Hoarde de pui de tigani care umbla nestingheriti printre masini, se agata de cate un camion riscand sa cada in fata celuilalt auto, scuipa conducatorii auto care nu le dau un leu. (da-mi un leu! acesta este modul de adresare). Drumurile care au legatura cu acest pod sunt calarite de tiruri de mare tonaj si prin urmare au fost deja distruse. Alo, Pavele ca domn nu esti, fa dracului ceva!
cetatean :
(11 Noiembrie 2020, 10:16)
Domnule Presedinte salvati si drumurile asfaltate de predecesorul dumneavostra ,degeaba sunt puse zeci de indicatoare  de tonaj ca se incalca legea peste tot ex.BUCU POD MRACULESTI.,PACAT DE LUCRARE.
Costi :
(11 Noiembrie 2020, 08:01)
Fostul presedinte,a dorit marimea 22 insa nu a primit si de atunci,frustrarea cerea sa fie reprezentat de marimi mari.A reusit doar in pachetul Office cu 14,bolduit si la pantofi 44.In rest,cu ce a lasat Doamne-Doamne,cu aia incearca...