Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Bingo» cu minciuni electorale

«Bingo» cu minciuni electorale

Și pentru că tot scriem noi de ex-președintele Moraru, am remarcat cea mai nouă producție electo­rală a acestuia. După cum puteți vedea în imaginea alăturată, Victor Moraru a agățat de imaginea sa o listă cu cifre care reprezintă realizările sale din cei 4 ani de mandat. Unul dintre internauții plătiți să comenteze postarea (n.red.: refuzăm să credem că oamenii pot fi atât de... slugarnici) susține că aceste cifre l-au convins și că, cităm: «Sunteți un om bun și gospodar. Îi mulțu­mim lui Dumnezeu că existați!». Pe noi, din păcate, nu ne-au convins. Dar ne-a amintit de celebrul joc «Bingo» de acum 25 de ani. Și de faptul că, fără-un număr, degeaba strigai atunci într-una «Linie» dacă nu aveai cifra câști­gătoare. Ca s-o scurtăm, în cazul de față, cifra care lip­sește din șir este 6%. Da! Și ea reprezintă, după cum urmează să aflăm toți, gradul de absorbție al fondurilor repartizate Consiliului Județean Ialomița prin PNDL2. Cât despre restul fondurilor atrase, până la cele 282,5 milioane de euro contabilizate de Four 0 Five SRL, Dumnezeu cu mila și noi cu taxele și impozitele. Hai, să auzim de bine, domnule Moraru! Și după Alegerile Parlamentare, dacă vi se face dor de realizările dumnea­voastră, vă punem la dispoziție toate pliantele electorale pe care le-ați publicat. Nu de alta, dar s-au strâns doi saci și trebuie să facem loc în redacție celor care vin din urmă. S-a strigat «Bingo!».

16 Noiembrie 2020, 12:50 (1948 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Poziția «Mona Lisa» și site-ul prezidențial

Comentariile cititorilor:


pro fu:
(20 Noiembrie 2020, 12:46)
Matematica distractiva...parca era o carte. Cifrele astea, privite din unghiuri politice diferite au cu totul alte valori/semnificatii. Sunt precum cartile postale chinezesti din vremea lui ceausescu - alea pe care daca le intorceai putin, iti zambea chinezoaica, ba iti mai facea si cu ochiul provocator (dar cenzurat asa ca-n comunism). Astea enshpe mii de proiecte ieuropene, de multe meleoane de ieuro cu care se lauda vict oras amara, daca te uiti la ele din unghiul Pro...sunt mega realizari; nu stiu de ce naiba nu le si vedem prin judet, totusi ele se vad din cosmos precum zidul chinezesc...mister. Privite din unghiul Pe Se Dezastru, cifrele proiectelor se micsoreaza semnificativ, tind catre zero.
Eu cred ca daca un ochi format de alegator le vede dintr-un alt unghi - "impartial' - cifrele dau cu minus, tind catre minus infinit. Fara sa ne mai fandosim, s-o spunem p`a dreapta: am b....-o pe multi ani de acum incolo. Bugetele sunt supra indatorate pentru himere; nimic concret, nimic util pentru majoritatea. Doar o minoritate a profitat: cea politica incuscrita cu firmele lor de casa, alea care fac continuu doar SFuri (filme, nu studii de fezabilitate).
Exemple de mega proiecte girate de fostul: parcarea subterana, apa s.a. (cuplul M&M&M - ememems - cand apareau el si mocio la brat vegheati de caratorul de mapa si ne minteau ca parcarea si apa vor fi facute pe bani europeni). Ultimul stinge lumina! Cum care? aia cu care ne-a luminat multiubitul presedinte!
Sandu R.:
(19 Noiembrie 2020, 07:29)
A notat 15 proiecte iluminat public si 6 eficienta energetica dar municipiul este iluminat corect doar in cart tineretului.In rest,becuri vechi,mari consumatoare de energie si iluminat slab,exact ca in 1987.Sau nu este asa don presedinte?Este Slobozia iluminata stradal conform anului 2020?Treceri de pietoni in obscuritate=70% din ele!Ca ati iluminat perfect satul Crunti sau Copuzu,va multumim,cei 200 locuitori de pe cele 6 strazi,va asteapta si acum sa va multumeasca.Da,ziceau ca va si sustin!
Marin Ene:
(17 Noiembrie 2020, 15:28)
Asta nu stie nici macar ce-s aleea proiecte...cata mizerie, cata infatuare..In urma lui a ramas " prafu de pe toba" 
Cetățean :
(17 Noiembrie 2020, 10:51)
Pe panou scrie " 322 de proiecte ". Atâta timp cât eu,cetățean, văd scris doar atât, pot să citesc că sunt proiecte scrise doar pe hârtie, sau în curs de implementare, sau parțial realizate,sau realizate integral,etc. Exprimarea defectuoasă lasă loc de multiple interpretări. Este dificil de a da un verdict asupra realizărilor doar în baza unui afiș electoral cu cifre. Mult mai eficient era un afiș care să conțină imaginile proiectelor realizate. Nu lăsa loc de interpretări! Nici de o parte,nici de cealaltă. Bineînțeles,a celor pro sau contra.
Nelutu:
(17 Noiembrie 2020, 07:07)
Eu am crezut ca cifrele alea reprezinta calendarul de advent(surprize de Craciun) :D
Cetatean:
(16 Noiembrie 2020, 20:02)
Unde naiba a facut amareanul asta 18 proiecte de terenuri de sport ? La noi in judet ? Sa imi zica macar jumatate (9) care sunt?
Mos Craciun:
(16 Noiembrie 2020, 14:06)
De cand e democratie in Ialomita la CJ a fost numai PSD,a mai fost (...) o perioada dar pe mandatul niciunuia nu sa pus gheata pe DN2A cum sa pus in timpul mandatului lu'baietasu asta,cat timp a fost primar era de laudat cum a trecut la Psd parca la violat si la facut puturos,sa speram ca nici el si nici (...) nu o sa ia mai mult de 2,57 %,sa fie urmati de baietasii aia doi de la Usr cu 1,8%
Lica:
(16 Noiembrie 2020, 13:53)
Domnule redactor,ăștia care au ajuns acum pe funcții au început deja să se plângă. Ei nu pot nici măcar urmări proiectele începute.