Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Creșterea taxelor și austeritatea, surprizele PNL pentru 2021!»

Ștefan Mușoiu, candidatul PSD Ialomița pentru Camera Deputaților

«Creșterea taxelor și austeritatea, surprizele PNL pentru 2021!»

«Refuzul constant al Guvernului Orban de a prezenta bugetul pentru anul viitor în Parlament, așa cum este normal, înainte de Alegeri, devoalează austeritatea pe care liberalii o vor instaura în România!» precizează printr-o declarație de presă deputatul PSD Ștefan Mușoiu. În același context, Mușoiu taxează decizia Executivului, apreciind că atenționarea de zilele trecute a Băncii Naționale a României privind «necesitatea consolidării bugetare» confirmă că Guvernul Orban a luat decizia să ascundă bugetul pentru anul 2021 de teamă că va pierde multe voturi. «Necesitatea consolidării bugetare înseamnă creșterea taxelor și impunerea austerității. În proiecția bugetară pentru 2021 s-ar vedea clar toate măsurile de austeritate pe care actualii guvernanți le pregătesc, pe furiș, respectiv creșterea TVA, disponibilizări în masă, scăderea nivelului de trai și explozia datoriei publice!» arată Mușoiu. Pe de altă parte, tertipurile invocate de PNL privind menținerea la secret a bugetului pe 2021 sunt taxate și mai dur și de BNR. În opinia reprezentanților Băncii Naționale, în lipsa unui proiect de buget, Guvernul adâncește incertitudinile afectând, astfel, și mai mult economia. «Cu alte cuvinte, Guvernul Orban se dovedește a fi mai periculos decât noul Coronavirus, pentru că nu amenință doar sănătatea, ci și locurile de muncă, veniturile populației și economia!» mai declară deputatul PSD, care atrage atenția că există însă o cale de a evita catastrofa economică liberală de anul viitor. «PSD a prezentat Programul de Guvernare care oferă soluții practice pentru siguranța locurilor de muncă, siguranța creșterii nivelului de trai, fără majorarea taxelor. În plus, despre guvernarea PSD se poate vorbi numai la superlativ în baza datelor reale economice, furnizate de insituțiile de cercetare interne și externe. Așadar, Alegerile din 6 decembrie constituie oportunitatea oferită de PSD românilor de reîntoarcere la creștere economică și prosperitate!» a mai punctat deputatul PSD Ștefan Mușoiu.
(Comandat de Partidul Social Democrat-Filiala Ialomița/Executat de SC DORAMA PROJECT SRL/CUI Mandatar Financiar Coordonator: 11200020)

17 Noiembrie 2020, 09:20 (449 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
«Pactul pe Sănătate, propus de PSD, salvează vieți! Trebuie sa testăm gratuit populația pentru a stopa pandemia!»
«Apocalipsa lui Orban și Iohannis trebuie oprită!»
«Economia nu a crescut, ci a scăzut cu peste 5%!»

Comentariile cititorilor:


Incorect Gheo din pesedea:
(20 Noiembrie 2020, 12:21)
Poate daca fac un desen mic, se va intelege: Cand Itzic se plangea ca are familie mare si nu mai au toti loc in casa, prietenul lui Strul il sfatuieste sa mai inghiesuie si animalele in casa. Disperare si mai mare. Apoi, dupa 3 zile ii spune sa scoata animalele afara. Alta viata, familia n-o mai ducea rau, chiar se lafaia mai nou. 
Daca n-ai inteles inca, astia (politicienii indiferent de stanga, de dreapta) au distrus toata tara in ultimii 30 de ani, de ne-au lasat la propriu si fara casa, dupa care ne amagesc cu celebra suta de lei la salar, asa cum facea si ceausescu atunci cand nu l-a mai suportat poporul.
Mai bine ne lasau situatia bunicica de la 1 ianuarie `90 cu ceva industrie, agricultura, bani prin bancile romanesti, flota, cercetare, export de tehnologie (de ex petroliera); acum n-ar mai fi cazul sa ne certam intre noi cu privire la aia care ne-au dat mai mult la salariu/pensie. Chiar nu pricepeti ca ei doar au furat/praduit tot si numai ce le-a scapat printre degete ne-au dat si noua ca sa supravietuim si culmea, nu de la ei, ci tot din banii produsi de noi.
CORECT:
(18 Noiembrie 2020, 23:02)
PSD a avut in program cresterea salariului minim brut de la 700 de lei pe vremea lui Basescu cand NETUL era 450 de lei, la 1200-1300 lei NET in prezent, REDUCAND IMPOZITUL de la 16% la 10%, TVA de la 24%, la 19%, 9% si 5%, impozit minimal in IMM sau deloc, nu stiu, cresterea punctului de pensie de la 690 de lei la 1265 lei sau cat au dat acum PNL cand trebuia sa fie 1775 lei. Deci au venit in sprijinul a milioane de salariati, intreprinzatori si pensionari, iar poporul RECUNISCATOR i-a SANCTIONAT si URAT, romanilor le place umilinta, saracia si prigoana. Asta vor asta vor avea. LUATI de la BASESCU/EBA/ORBAN/IOHANNIS cate o sapcuta si cate o portie de Covid in loc de o bucata de paine….
Gheorghe din PSD:
(18 Noiembrie 2020, 17:14)
este un om ptr.popor....la fel ca m.pav.