Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«S-a dovedit că reprezentanții PSD au stopat dezvoltarea României și parcursul european al țării noastre!»

Luminița Barcari, candidatul PNL Ialomița pentru Camera Deputaților

«S-a dovedit că reprezentanții PSD au stopat dezvoltarea României și parcursul european al țării noastre!»

Luminița Barcari este pe prima poziție a listei PNL pentru județul Ialomița la Camera Deputaților. A candidat la Alegerile Locale din 27 septembrie 2020 din partea Partidului Național Liberal la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, obținând 30,1% din voturi, cu 4 procente peste scorul PNL la nivel județean. În cadrul unui interviu, Luminița Barcari a răspuns întrebărilor în ceea ce privește nominalizarea domniei sale la candidatura pentru Camera Deputaților, proiectele viitorului parlamentar Luminița Barcari precum și aspectele referitoare la măsurile adoptate de Guvern pentru combaterea pandemiei...

-Sunteți pe prima poziție a listei PNL pentru județul Ialomița la Camera Deputaților. Ce vă recomandă pentru o astfel de poziție? Care este atuul dvs. comparativ cu ceilalți contracandidați?
-Am avut onoarea de a fi nominalizată pe prima poziție a listei candidaților pentru Camera Deputaților. Colegii mei și conducerea centrală a partidului au ținut cont de rezultatul obținut în urma Alegerilor Locale, în care, chiar dacă nu am câștigat funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, am obținut cu 4 procente peste scorul partidului. La acest rezultat se adaugă expertiza mea în domeniul Educației, acumulată de-a lungul activității mele în domeniu și datorită funcțiilor pe care le-am deținut, de director al unui liceu tehnologic, inspector școlar, inspector școlar general și secretar de stat în Ministerul Educației și Cercetării.
-Cum vedeți miza acestor alegeri?
-Alegerile Parlamentare au o miză uriașă pentru România. Majoritatea toxică PSD din Parlamentul României, care a boicotat toate deciziile Guvernului în ultimul an și a încetinit adoptarea măsurilor necesare pentru dezvoltarea economică, dar și mai grav, a sabotat măsurile luate pentru prevenirea și combaterea răspândirii îmbolnăvirii cu SARS-Cov-2, trebuie să dispară! Nu putem acționa și gândi în cheie politică atunci când în joc este sănătatea românilor. S-a dovedit că reprezentanții PSD au stopat dezvoltarea României și parcursul european al țării noastre! De aceea avem nevoie de o majoritate parlamentară care să sprijine Guvernul în adoptarea celor mai bune decizii, pentru dezvoltarea economică, dar și pentru a ne asigura o democrație reală. Trebuie să stopăm corupția și incompetența la orice nivel pentru un parcurs european al României!
-Candidați într-o perioadă extrem de dificilă, în plină pandemie, care afectează întreaga omenire, dar care a scos la suprafață toate problemele cu care se confruntă România în Economie, în Sănătate, în Educație, în Administrație... În absolut toate domeniile vieții noastre! Puteți să ne spuneți ce a făcut Guvernul PNL pentru români?
-PIB-ul a crescut cu 5,6% față de trimestrul trecut, salariul mediu nominal a crescut, iar rata inflației se află la cel mai mic nivel din 2017 până azi... În acest context, Guvernul PNL s-a concentrat pe identificarea rapidă de soluții care se regăsesc în buzunarul românilor. Am fi reușit mult mai multe și mult mai rapid dacă PSD nu ar fi distrus fiecare decizie a acestui Guvern cu ajutorul majorității toxice din Parlament! Guvernul PNL a reușit să obțină o creștere economică în plină pandemie care ne arată că măsurile luate în plan economic au fost corecte și juste. Salariul mediu nominal net a crescut la 3321 de lei, cu 7,8% față de septembrie 2019... Datele pentru luna septembrie arată că sectorul industrial continuă să crească. Acest aspect se produce în condițiile în care acest Guvern este sub asediul constant din Parlament, în timp ce administrează o criză de Sănătate... De asemenea, Guvernul compensează pierderile suferite de unii agenți economici în contextul COVID-19. Pentru aceste companii, care au suferit pierderi în anul 2020 față de 2019, Guvernul va institui o schemă de ajutor de stat pentru compensarea acestor pierderi în proporție de 20%.
-Ce ar trebui să se întâmple în următorii ani?
-Ceea ce este firesc, să dezvoltăm România, să redresăm Economia... Însă, pentru a veni cu noi măsuri, pentru a da un impuls hotărât Economiei, pentru a intra într-o fază de redresare solidă, este nevoie de bani! Acești bani îi vom primi din fonduri europene...
-Puteți să ne enumerați câteva proiecte pe care le veți derula ca viitor parlamentar?
-Sunt foarte multe, însă o să mă limitez la câteva dintre ele. Spre exemplu, modernizarea infrastructurii școlare prin alocări bugetare corespunzătoare, dar și prin fonduri europene. Un alt exemplu ar fi dezvoltarea învățământului profesional, în special al celui profesional dual și inserția absolvenților pe piața muncii, prin măsuri legislative care să crească implicarea agenților economici în formarea profesională a tinerilor. Un alt proiect se referă la profesionalizarea carierei didactice și creșterea atractivității pentru meseria de dascăl, în perspective asigurării încadrării cu personal didactic calificat în învățământul preuniversitar. De asemenea, continuarea digitalizării sistemului de Educație și focalizarea pe utilizarea tehnologiilor IT pentru procesul de predare-învățare-evaluare și pentru managementul educațional.
-Să ne întoarcem la pandemie... Deși Guvernul a adoptat o serie de măsuri pentru limitarea răspândirii noului Coronavirus, România se confruntă cu o creștere îngrijorătoare a numărului de cazuri de îmbolnăviri. Orașele mari intră în carantină rând pe rând, Slobozia a intrat în carantină... Cum vă explicați acest lucru?
-Sănătatea românilor rămâne principala preocupare a Guvernului PNL și a președintelui Klaus Iohannis. Primul nostru obiectiv este să oprim creșterea numărului de cazuri, care a depășit un nou prag psihologic. Obligația noastră, a Guvernului și autorităților, este să protejăm românii... Iar a nu lua nicio măsură este un act de lipsă de responsabilitate! Măsurile mai ferme care au intrat în vigoare sunt gândite pentru a încetini semnificativ extinderea epidemiei și ne vor permite să avem Sărbători liniștite și să evităm lockdown-ul. Ne așteptăm la rezultate foarte bune ale noilor măsuri de protecție sanitară, iar aceste rezultate depind de modul în care este înțeleasă de fiecare membru al comunității responsabilitatea personală în această luptă comună. Sunt deja 8 luni de măsuri de protecție, de restricții, sunt decizii care ne-au afectat viața tuturor... Unii dintre noi am stat acasă, unii dintre noi ne-am văzut afacerea afectată de pandemie, copiii au învățat de acasă... Viețile tuturor s-au schimbat! Am dovedit până acum, ca națiune, că știm să respectăm regulile, că știm să ne unim în momentele grele. Au existat și excepții, însă românii au fost extraordinari și au dovedit că suntem o națiune puternică. Trebuie să ne mobilizăm din nou!
(Comandat de Partidul Național Liberal-Filiala Ialomița/Executat de SC DORAMA PROJECT SRL/CUI Mandatar Financiar Coordonator: 11200025)

19 Noiembrie 2020, 09:20 (841 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
«Educația este una dintre cele mai importante „arme“ pentru un viitor mai bun!»
Măsuri adoptate de Luminița Barcari ca Secretar de Stat

Comentariile cititorilor:


debusolat:
(20 Noiembrie 2020, 10:51)
Eu cu cine votez? 
Despre care majoritate pesede toxica vorbeste stimata doamna? Despre aia care a fost inregimentata la penele, sau aia care a mai ramas in pesede si pro-alde?
Cand parlamentarii vor inceta cu traseismul politic, atunci cand vor fi sanctionati prin pierderea functiei la trecerea in alt(e) partid, cand vor renunta prin lege la imunitate, pensii speciale si celelalte privilegii, atunci vor fi credibili si respectati. Pana atunci m-as bucura sa-si limiteze distribuirea de gogosi strict in sediul de partid, acolo unde membrii si simpatizantii le pot sorbi minciunile cuvintele de pe buze. Sa fie organizat asa la sediul de partid un fel de bufet suedez, doar cu produse pentru ei si ai lor! Noi nu servim, facem toxi-infectie alimentara.

pentru domnul PNL ist.  Dupa cum observati si dvs. retorica "grelei mosteniri" este in voga inca, si reprezinta SINGURUL PROGRAM ELECTORAL din manualul parlamentarului instruit la scoala de cadre a partidului; asa vor spune si ceilalti care vor veni dupa pene lei (bine, aceeasi parlamentari, dar cu alta sigla pe carnetul de partid).
PNL ist:
(20 Noiembrie 2020, 07:05)
Aveați un discurs si o prestatie care va aparținea. Reveniți la specificul personal.nu copiați tipologia discursului lui Johanis. Sa știți ca nu este agreat discursul care incita doar la conflict. STOP. Ca ne am saturat cu acest discurs. Vrem altceva.stimata doamna. Vrem reașezarea tarii, refacere în demnitate și PACE. Ajunge cu discursul asta toxic.