Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Teste PRO gratuite pentru voturi

#Laurențiu Abaza se pensionează

Teste PRO gratuite pentru voturi

bonus: Mocioniu, al treilea din stânga

Așa cum știți, probabil, Luciferul Neacșu de la PRO România a testat gratuit 100 de slobozeni din Slobozia, în plină perioadă de carantină. Rezultatele acțiunii (după unii 6%, după alții 4%...) i-au oferit Luciferului Național ocazia de a susține public că PRO România are soluția ieșirii din pandemie. Declarăm public acest demers politic învelit în blană de oaie drept cea mai bine camuflată «mită electorală» din câte am văzut noi vreodată. Și am văzut câteva la viața noastră, unele chiar din mâna domnului Neacșu...

Una este dr Adina, nevasta lui Cataramă Joi, 19 noiembrie 2020, la «Central», în plină stradă, dr Adina Alberts a scobit nasurile slobozenilor în plină stradă căutând Covid-ul ălora 8,1 la mie dintre slobozeni din cauza cărora e orașul în carantină de două săptămâni. Fericiți și inconștienți, slobozenii s-au călcat în picioare ca să apuce loc în față și să primească testul negativ. Politicoasă și profesionistă, dr Adina a testat cât a testat, iar printre pi­cături a dat și interviuri la presa PRO. «Aceste teste rapide care dau rezultatul în 10 minute sunt foarte ieftine și ar trebui folosite la scară largă. (...) Am venit în Slobozia pentru că este un oraș caran­tinat și în loc de carantină ar trebui să punem la dispoziția cetățenilor aceste teste... Cei bolnavi stau acasă și se tratează, dar cei sănătoși trebuie să-și desfășoare activitatea!» a declarat doamna doctor, uitând că soțul ei a luat în brațe toți coetnicii din Bărbulești în încercarea disperată de a (re)câștiga o brumă de notorietate națională.

Câinele moare de drum lung și Luciferul de grija noastră Ce a declarat însă dr Adina televiziunilor locale PRO și on-line chemate la fața locului să imortalizeze momentul (sau «mita», cum vreți!) pălește în fața profețiilor Luciferului Neacșu. Lansat pe orbita on-line, acesta nu s-a mai oprit 3 zile din postări, susținând răspicat că, dacă toți candidații i-ar urma exemplul, slobozenii ar fi testați toți în două-trei zile... «Inițiativa de astăzi reprezintă un gest de responsabilitate. Indiferent de afilierea noastră politică, trebuie să punem siguranța și sănătatea cetățenilor pe primul loc. Îi chem pe toți candidații să o lase baltă cu banii băgați în campanie și haideți să testăm toată Slobozia! Să le arătăm celor din Guvern că se poate!» a susținut patetic acesta pe pagina sa de socializare reușind să smulgă 3 comentarii «pro» și 3 «contra». Pentru că scorul comentariilor nu este concludent, sugerăm Luciferului Neacșu să reia acțiunea după Alegeri. Așa va demonstra indubitabil «tonomatelor» de soiul nostru că este bun și drept și cinstit și merită voturile ialomițenilor ca nimeni altul... Sigur, la Alegerile din 2028, dacă nu se pensionează până atunci. Altfel, rămâne cum am stabilit... Adică «mită electorală» și-atâta!
PS: Căci ne adresăm PS-ului, cuviincios și cu smerenie. Prea luminate Stăpâne, în timp ce Neacșu testa sârguincios slobozenii cu bețișorul dr Adina prin năsucuri, la Amara se petrecea o altă golănie PRO. Peste garduri erau aruncate în curțile oamenilor calendare creștin-ortodoxe cu sigla PRO, că Luciferu’ și candidatul ălălalt de la Senat (la care ne scapă numele) au zis că au dezlegare de la Vlădica pentru operațiune. Acuma, chiar le-a permis Luminăția Voastră? Că la AEP nu se știe nimica, că pe calendarele alea nu scrie de cine sunt făcute sau comandate...

Mocioniu, al treilea din stânga
Dacă vă întrebați cumva unde este ex-primarul Adrian Mocioniu în ecuația acestei «mite electorale» suntem în măsură să vă informăm. Conform fotografiei, domnia sa s-a fotografiat la această acțiune alături de angajații Poliției Locale Slobozia. Rămas fără Laurențiu Abaza, intrat în concediu pentru a-și pregăti dosarul de pensio­nare, Nedelcu (&comp.) a uitat că treaba lui de polițist local e să roage oamenii să păstreze distanța socială la testare și s-a pozat demonstrativ cu «ex-Șefu’». Dacă va întrebați care e Mocioniu, suntem în măsură să precizăm că este al treilea din stânga. Pe lista electorală n-are niciun rost să vă spunem unde e, că nici el, nici Luciferul nu ajung în Par­lament oricâtă «mită electorală»... pardon, acțiuni de testare ar fi în Slobozia. Ce spuneți? Că, mai degrabă, v-ar interesa cine va fi noul șef al Poliției Locale? Ei, bine, gurile rele spun că Valentin Nedelcu va rămâne, că știe mersul... Dar zarurile sunt în mâna noului primar Soare. Care ori organizează concurs și mumifică iar unul pe post, cum a fost îmbălsămat Abaza, ori îl numește el pe cine vrea ca să îl poată da jos dacă nu amendează re­gulamentar, cu mâna la vipușcă, contribuabilii slobozeni pe trecerea de pietoni...

25 Noiembrie 2020, 16:05 (2956 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
La PRO România Luciferului Neacșu se candidează în familie
Marian Neacșu decide viitorul politic al județului
Ex-prefectul Gigi Petre s-a înscris în PRO România

Comentariile cititorilor:


vaIdEnOi:
(26 Noiembrie 2020, 23:07)
Bine facut si vigilent. Uneori exagerat de bine! Asa trebuie sa fie organu'. Daca nu prinde viteza in doua, se aplica metoda prin rostogolire. Sa'i tzuce muica pa iei da fromoshi.
Contribuabil:
(26 Noiembrie 2020, 16:39)
     Uitati-va cum arata comunitarii, nu se mai pot incheia la gecile din piele fina cumparate de stoica (nici pilotii de pe F16 nu au asa ceva, dar panarama asta de oras isi permite, pe banii nostri). Ce cauta acesti mascarici in foto, ei stiu. Abaza a iesit la pensie (sa-i fie tarana usoara) ramane sluga  de nedelcu. La ce sa ne asteptam ? Primarul ales nu a vazut cati machedoni analfabeti a angajat mocioniu in primarie ?
dar e voie ?:
(26 Noiembrie 2020, 15:44)
Am citit cu atentie Ordinul 4659901 din 12.11.2020 prin care in Slobozia a fost instituita carantina.
La articolul 4.3 se mentioneaza cazurile in care se poate iesi din case si circula in intervalul orar 05,00 - 23,00.
Nicaieri nu se mentioneaza ca se pot organiza campanii electorale si astfel de intruniri cu un numar de persoane care depasesc nejustificat numarul de persoane admise prin lege dar si distantarea sociala impusa.
In concluzie prin ceea ce s-a facut s-au incalcat prevederile Ordinul 4659901 din 12.11.2020 si a Legii nr.59/2020.
De ce acei politisti nu au respectat intocmai legea ??? Cine o sa ia masurile legale cu aceasta nerespectare a legii ??? Are cineva curaj sa sanctioneze- sau chiar sa destituie acei politisti iar persoanele participante din fotografie sa fie sanctionate sau chiar sa le fie intocmit dosar de urmarire penala pentru raspandirea COVID 19 ??
Daca mai avem ceva autoritati competente sa aplice legea acum ! Daca se ascund dupa degete in continuare sa nu mai indrazneasca sa ceara salarii si sporuri de la buget ca nu merita nimic !
Mioara :
(26 Noiembrie 2020, 13:45)
Singura care face notă discordantă este Mihaela Stan.
Mioara :
(26 Noiembrie 2020, 13:38)
Politicianul român este cel mai nepotrivit pentru ceea ce înseamnă a fi politician. El trebuie să fie un om educat, informat, cu experiență economică, juridică, socială. El trebuie să fi interiorizat ideea că merge în Parlament pentru interesul celorlalți, în condițiile în care a dobândit pentru sine suficient ( nu neapărat bani). Analizați listele din județul nostru: tineri de bani gata, care par a-și fi epuizat experiențele tinereții și acum au plâns la babacu că vor altceva și aceștia au investit în locul acela pe liste, aroganți care au făcut bani pe spinarea bugetului țării, figuri parcă șlefuite în piatră, cu chip de păpuși care dau impresia că sunt gata să se spargă, destui dedulciți la prea-binele comunitar. Îi vedeți reprezentându-ne interesele? Ies în față ca păduchii, apoi dispar în neant, numărându-și paralele și lăudându-se tuturor: Ași văzut că v-am prostit? Iar ăstia cu calendarele și testele gratuite chiar nu văd că sunt ridicoli. Și dacă ei nu văd că sunt ridicoli, cum vor vedea care vor fi problemele noastre? Și, o concluzie: nu cred că mai este vreun stat în lumea asta în care opoziția să pună bețe în roate guvernului în halul ăsta, care să fi transformat ideea de opoziție în circ.
Continuare:
(25 Noiembrie 2020, 18:45)
Câți dintre cei cu boli cardiovasculare, cu diabet mai au curaj să meargă la spital măcar pentru vreun control? Și dacă intră în spital, câți dintre ei mai ies? Infecțiile alea nozocomiale or fi bine, sănătoase? S-au speriat de Covid? NU mai face lumea gripă, pneumonie? În 2016 au fost 3600 de decese de pneumonie. În 2016 am avut 53.000 de decese din „cauze influențabile”, adică acele decese care ar fi putut fi evitabile prin tratament. Câte dintre acestea sunt acum COVID?
Pentru cine are chef de mestecat statistici:
https://insp.gov.ro/sites/cnepss/wp-content/uploads/2018/11/SSPR-2017.pdf
Sunt multe chestii acolo care pun altfel în lumină isteria.
Cristi:
(25 Noiembrie 2020, 18:43)
În România se moare undeva între 240-260.000 pe an. Deci, avem un interval de variație de 20.000 de morți. Până la 31.08, datele INS arată că numărul de morți este mai mic decât decât în 2019. Nesemnificativ, dar mai mic, în condițiile în care România are o rată de mortalitate la COVID mai mare decât media europeană. Datele pe septembrie arată 2000 de morți în plus față de luna anterioară, deci acum sunt undeva la 1500 mai mult ca anul trecut. Presupunând că se menține rata actuală de 2000 suplimentar, se mai adaugă 6000 de decese, deci undeva la 7500, hai 10.000 față de anul trecut. Adică undeva la jumătate față de intervalul de variație natural, deci statistic nesemnificativ, încadrându-se în intervalul natural. 240-260.000 de morți pe an înseamnă 20.000 de morți pe lună, înseamnă 700 de morți pe zi. Asta în mod natural. Crezi că dacă la Telejurnal s-ar anunța zilnic între 600-700 decese ar schimba ceva? Toți ăia 600-700 sunt părinții, copiii, rudele cuiva. Unii au murit în pat, alții au murit în chinuri de alte boli. Ai 3-4 decese zilnic din accidente de circulație. Și ăia sunt rudele cuiva. Un pompier a murit că a sărit în apa înghețată să salveze pe unul care a sărit cu mașina în apă. Dar l-au băgat la COVID, că evident, o oră de stat în apă înghețată e benefic pentru sănătate. Creșterea pe final de an se mai poate datora, nu atât creșterii pandemiei, cât agravarea condiției persoanelor cu maladii cronice, care nu au mai beneficiat de tratamente corecte (atât cât putea sistemul nostru sanitar să acorde). Aveam la 6 luni o reducere cu 30% a consumului de medicamente. Asta înseamnă ă scădere enormă, cu impact semnificativ asupra stării generale de sănătate, chiar și dacă s-a păstrat constantă. Ai de un an de zile deja o criză de Euthyrox, care îi afectează pe cei bolnavi cu tiroida și care pot face complicații. Asta că a fost „vedeta media”, dar mai sunt probleme similare și pe alte boli cronice. Câți dintre cei cu boli cardiovasculare, cu diabet mai au curaj să meargă
Anonim: