Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Omul faptelor» a fost dat dispărut de colegii de partid

Conferință de presă la PRO România Ialomița

«Omul faptelor» a fost dat dispărut de colegii de partid

Miercuri, 24 februarie a.c., filiala locală a PRO România a organizat prima conferință de presă din acest an. Liderul filialei, Marian Neacșu, a anunțat că PRO România rămâne «singurul partid de Opoziție» la nivel local și în viitorul apropiat filiala va monitoriza atent activitatea politică și administrativă a partidelor aflate la Putere. Marele absent al întâlnirii a fost Victor Moraru, «omul faptelor». Oficialii prezenți nu au putut preciza dacă acesta va continua să activeze în cadrul filialei susținând că discuțiile cu el au fost doar «personale».

Dispărut fără urme politice Pro România Ialomița a obținut la Alegerile Locale din septembrie 2020 un rezultat surprinzător, reușind să propulseze în funcții 3 primari, 88 de consilieri locali și 6 consilieri județeni. Miercuri, 2 februarie 2021, la orele 16,00, liderii filialei au organizat prima conferință de presă din acest an. Întâlnirea a fost prezidată de Marian Neacșu, alături de ex-primarul Adrian Mocioniu, ex-prefectul Gigi Petre, Ilie Sima, pe post de lider al Ligii aleșilor locali Pro România și primarul Mirela Drăgoi, «importată» înainte de Alegeri de la PSD. Marele absent al întâlnirii a fost ex-președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Cei prezenți au susținut că acesta nu a părăsit încă filiala, dar nu au putut preciza dacă Victor Moraru va continua să activeze în cadrul ei. «Din câte cunoaștem noi, nu s-a înscris într-un alt partid... Presupunem că este în continuare membru al PRO România! Am discutat cu el, însă discuțiile au fost personale, nu într-un cadru organizat, aici la sediu... Oricum ar fi, PRO România, ca și proiect, merge mai departe! Nu ne propunem să dăm pe nimeni afară, dar nici nu cărăm pe nimeni cu forța...» a răspuns Marian Neacșu întrebărilor legate de Victor Moraru. Reamintim că Victor Moraru a fost «importat» și el de PRO România Ialomița cu câteva zile înainte de debutul campaniei pentru Alegerile Locale din septembrie 2020, fiind prezentat drept «cel mai bun produs al administrației locale». Autointitulat «omul faptelor», Victor Moraru a obținut la alegerile pentru președinția Consiliului Județean 17,4% din voturile electoratului. Ulterior, el a candidat și pentru un loc în Senat, însă rezultatele au fost sub așteptările filialei. Campania sa electorală a fost una dintre cele mai scumpe din istoria alegerilor locale, fiind dublată anterior, în perioada în care a fost președinte al Consiliului Județean, de o campanie de imagine care a costat contribuabilii ialomițeni peste 2 milioane de lei.

25 Februarie 2021, 11:05 (2293 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Teste PRO gratuite pentru voturi
La PRO România Luciferului Neacșu se candidează în familie
Marian Neacșu decide viitorul politic al județului
PSD Ialomița are președintele pe care îl merită!

Comentariile cititorilor:


Liviu:
(26 Februarie 2021, 08:34)
Plange pe umarul lu Sara in padure.
ograda:
(25 Februarie 2021, 23:42)
Este o mare jigodie acest Neacsu! A pacalit pe toata lume, inclusiv s-a pacalit si pe el!
Neacsu daca nu pacaleste pe cineva zilnic intra in sevraj! Vai de capul celor care apar in poza! 
De cand a intrat Neacsu in politica nu a adus decat rau celor din jurul lui! iIntrebati-l pe Ciuperca,Ionascu,Nastase,Dragnea, etc! 
Om:
(25 Februarie 2021, 19:41)
Omul faptelor e fostul circulist, doar el a muncit pentru partid si pentru el
un cetatean: