Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parcurile de 4,7 milioane de lei din Ialomița s-au transformat în maidane

Parcurile de 4,7 milioane de lei din Ialomița s-au transformat în maidane

În perioada 2008-2018, Administrația Fondului de Mediu a oferit fonduri de 4,7 milioane de lei locali­tăților din Ialomița pentru a înființa parcuri. La 2 ani distanță de la închiderea liniilor de finanțare, în multe dintre spațiile verzi amenajate pe bani publici domnește nepăsarea. Vandalizate de localnici și tratate cu indiferență de auto­ritățile locale, toate aceste spații verzi așteaptă acum vremuri mai bune. Edilii localităților susțin faptul că proiectele, deși oportune comunităților, au fost făcute pe genunchi.

Ialomița este verde doar pe hârtie
Pentru ca România să se alinieze la normele europene în ceea ce privește suprafața de spații verzi, Administrația Fondului de Mediu a finanțat între 2008 și 2018 proiecte pentru amenajarea de parcuri în localitățile din întreaga țară. Printre beneficiarii acestor pro­­iecte s-au numărat și 10 locali­­tăți din județul Ialomița. Este vorba despre municipiile Slo­bozia, Fetești și Urziceni și comunele Albești, Jilavele, Făcăeni, Maia, Gheorghe Lazăr, Gheorghe Doja și Munteni Buzău. În total, administrațiile publice din județul nostru au primit de la Administrația Fondului de Mediu 4,7 mili­oane de lei pentru amenajarea spațiilor verzi. Cele mai mari sume au fost oferite comunelor Jilavele (900 mii de lei) și Munteni Buzău (726 mii de lei), conform unei liste făcută pu­blică de Administrația Fon­dului de Mediu. Deși au costat mi­lioane de lei, parcurile ame­najate pe bani publici sunt departe de a fi considerate locuri de recreere și petrecere a timpului liber. Vegetația uscată, băncile rupte sau aleile distruse completează peisajul sumbru al parcurilor pe care Adminis­trația Fondului de Mediu le-a finanțat în județul Ialomița.

Există o explicație
Așa cum am prezentat în rândurile de mai sus, comuna Munteni Buzău este una dintre localitățile ialomițene care a primit cele mai multe fonduri pentru amenajarea parcului finanțat de Administrația Fondului de Mediu. Parcul din localitate a fost realizat în anul 2014, o dată cu cel de la Gheorghe Doja. În prezent, spațiul verde nu mai există... Parcul, care se întinde pe o suprafață de un hectar, s-a transformat într-un maidan, plin de mărăcini și vegetație uscată, care a acoperit băncile și spațiul de joacă pentru copii. Edilul localității dă vina pe proiectanți și spune că locul ales pentru amenajarea parcului nu a fost corespunzător. «Este, într-adevăr, în centrul comunei, dar locul nu este bun, pentru că este mlăștinos... Pomii s-au uscat în primul an și nu i-am mai putut salva. Cine a gândit acest proiect a făcut-o prost! Vom încerca să facem alt parc pe banii noștri, dar când vremea ne va permite...» a precizat Florin Stan, primarul localității Munteni Buzău. La Făcăeni, în zona de Est a județului, autoritățile locale trebuie să țină piept localnicilor care, în repetate rânduri, vandalizează băncile și coșurile de gunoi din parc. «Proiectul a fost foarte bun pentru localitatea noastră. Însă marea problemă o reprezintă faptul că de foarte multe ori băncile sunt rupte și oamenii fac mizerie în parc... Încercăm să-l menținem curat și îngrijit, dar nu depinde numai de noi, administrația locală. Trebuie ca și oamenii să înțeleagă că natura trebuie respectată!» a declarat Nuți Roșu, primarul comunei Făcăeni.

Proiect eșuat în Parcul Tineretului Parcul Tineretului din Slobozia, în suprafață de 15 hectare, ar fi trebuit să beneficieze de peste 2 milioane de euro pentru reabilitare. Din întreaga sumă, Administrația Fondului de Mediu a oferit doar 600 mii de lei, fonduri utilizate pentru achiziția de băncuțe și locuri de joacă pentru copii. În ultimii ani, singura investiție reală în cel mai mare parc al Sloboziei o reprezintă cei 12 mii de lei pe care Direcția de Administrare a Domeniului Public din Slobozia i-a cheltuit pentru realizarea unui studiu denumit «Situația spațiilor verzi din municipiul Slobozia». Deși studiul conține informații concrete cu privire la reabilitarea zonelor verzi, până în prezent DADP Slobozia nu a făcut niciun demers în acest sens.

5 Decembrie 2020, 10:10 (2256 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Pe șoselele din Ialomița se circulă cu mașini învechite

Comentariile cititorilor:


Adam:
(6 Decembrie 2020, 07:26)
Are dreptate mirel suma este de optsute milioane vechi imputate senatorul lui dumnezeu dar suma nu a fost incasata nici astazi .
Dorina:
(5 Decembrie 2020, 22:19)
Ei știu foarte bine ce au făcut cu banii alocați pentru acest proiect, o adevărată rușine pentru orașul nostru, și nu numai cu parcurile au procedat asa, pur și simplu nu au făcut nimic când la conducere oameni sunt corupți hoți și nu gândesc binele orașului asta se întâmplă Contează foarte mult ca cel ce administrează banii orașului sa fieOM
mirel:
(5 Decembrie 2020, 17:08)
Jumatate din investitiile efectuate in parcul mare s-au transformat in parandarat in buzunarele (...) de la primarie si ale lui (...), (...) dovada si un act al camerei de conturi de acum citva ani, (...) stie .