Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apă potabilă în septembrie 2021 la Slobozia

Apă potabilă în septembrie 2021 la Slobozia

Dragoș Soare, primarul ora­șului Slobozia, a avansat un nou termen pentru finalizarea stației de tratare a apei din Slobozia. El a declarat public că investiția ar putea fi finalizată până în septembrie 2021. Reamintim că administrațiile precedente au cheltuit până acum pentru reabilita­rea stației de tratare a apei peste 8 milioane de lei. Valoarea contractului actual cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL din Craiova este de 7,84 mili­oane de lei, iar investiția trebuia finalizată până în luna iulie 2020.

Expertă în ratarea investițiilor
Termenul de finalizare a lucrărilor pentru stația de tratare a apei din Slobozia a fost prelugit de 3 ori. Conform ultimului act adițional, firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL ar trebui să finalizeze lucrările până la 28 decembrie 2020. Primarul Dragoș Soare susține însă că nici acest termen nu va fi respectat. Edi­lul a declarat în cadrul unei conferințe de presă vineri, 27 noiembrie 2020, că «administrația locală este expertă în ratarea investițiilor»: «Sunt primarul ora­șului și am obligația să îmi asum tot ce se întâmplă aici. Bune și rele... Până acum, Primăria Slobozia a fost expertă în ratarea proiectelor și investițiilor. Asta e realita­tea pe care am descoperit-o aici! Iar în urma discuțiilor cu constructorul, am constatat că mai avem nevoie de cel puțin 10 luni pentru a duce la final această investiție!». Conform declarațiilor prima­rului Dragoș Soare, în cazul în care noul grafic va fi respectat «impecabil», slobo­zenii vor putea beneficia de apă potabilă începând cu luna septembrie 2021.

Povestea potabilizării apei continuă
Reamintim că administrația din Slobozia încearcă de mai mulți ani să asigure parametrii de potabilitate impuși de legislația în vigoare. De-a lungul anilor, imediat după schimbarea sursei de apă a orașului (4 milioane de euro), admi­nistrațiile Ionașcu și Stoica au investit 1,9 milioane de euro în «potabilizarea apei». La aceste costuri se adaugă 2,5 milioane de euro pentru înlocuirea sistemului de aducțiune al apei și 7 milioane de euro pentru stația de epurare. Investiția din acest moment este finalizată în proporție de 85%, iar lucrările restante ar putea fi executate în 2 luni... Din păcate, timpul nu va permite continuarea acestora. «Ter­menul din actul adițional, 28 decembrie 2020, este o gogoașă! Au nevoie de 2 luni pentru a finaliza lucările afară și, din câte au explicat, de încă 6 luni pentru autori­zare...» a mai precizat Dragoș Soare. În cazul în care apa furnizată slobozenilor va deveni potabilă, se estimează că prețul pentru un metru cub va crește cu 0,4 lei.

Organigramă nouă în ianuarie 2021 Dragoș Soare a reiterat una dintre temele favorite ale conferințelor sale de presă. În cadrul întâlnirii cu presa, edilul a susținut că Primăria va avea o nouă organigramă la începutul anului viitor. «În luna ianuarie, se va întâmpla lucrul ăsta. 100%! Prin acord politic -și, nu vă ascund, PNL are 7 consilieri, PSD are 9, Pro România 5- voi pune pe masă noua organigramă, bazată pe reguli, logică, optimizarea activității și bun simț... Și voi spune: „Asta vrem să avem!“. Hotărâți, dragi consilieri! Asta nu înseamnă că dăm oameni afară... Nu acesta este principiul. Principiul este să își justifice prezența. (...) Știți părerea mea, nu m-am ferit să mi-o exprim... Și mi-o mențin! Nu putem tolera ca funcționarii publici din instituție să nu-și îndeplinească sarcinile de lucru. Asta nu pot tolera și nu voi negocia cu niciun preț!» a mai declarat primarul Dragoș Soare.

8 Decembrie 2020, 08:10 (2495 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Audiențe cu Soare. Dragoș Soare!
Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia
Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Comentariile cititorilor:


Mary:
(10 Decembrie 2020, 10:02)
Foarte interesant!!
Nimeni nu este de vină, nimeni nu își asumă eșecul, nimeni nu plătește!!!
Pe vremea lu ceașcă, mulți erau sătui de pușcărie până astăzi.
Alooo! DNA, dormiți mă!!!
Vlad:
(9 Decembrie 2020, 08:13)
Este recunoasterea oficiala ca platim apa mai putin potabila.De ce nu are un pret mai mic metrul cub?
gigi:
(8 Decembrie 2020, 16:49)
ai curaj sa te iei de Dalida , sa numai stea secretara de viceprimari pe functie de director de protocol ?
cetatean:
(8 Decembrie 2020, 15:37)
Soare nu ai schimbat nimic in primarie o sa ajungi mai rau decit mocioniu ,conduce in continuare directorul economic si directoarea de ia venituri ,
slobozean:
(8 Decembrie 2020, 14:37)
Si totusi cine e vinovat????Cine ne plateste noua apa pe care o caram cu bidoanele din magazine???Nimeni nu e vinovat???Nimeni nu plateste???
Daca se continua cu aceeasi politica economica, sa tot produci  pagube, ca pana la urma tot slobozeanul de rand plateste..acum ca ati castigat iar alegerile parlamentare cine stie ce nenorociri ne mai asteapta..poate ne taiati gazul, electricitatea...
Cetatean :
(8 Decembrie 2020, 14:04)
Contractul prevedere penalitati pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale . Daca nu are alt intetes privat d-ul Primar trebuie sa respecte contractul si sa factureze penalitati constructorului si proiectantului.Altfel spus , daca nu aluat spaga , sa-i taxeze pe cei ce nu respecta contractul!
@Jilava.:
(8 Decembrie 2020, 13:27)
Să ințelegem că ăstia ne otrăvesc,cu bună știință!?
Setilăreasca A:
(8 Decembrie 2020, 12:56)
In concluzie daca se recunoaste public ca nu e potabila, de ce ne este facturata ca potabila ?
Corect ar fi sa fie facturata ca APA MENAJERA !! ca oricum pe cea potabila o cumparam de la magazine.
DAR, ca mai e si un DAR (si nu cel sininim cu cadou), prin aceasta recunoastre oficiala nu ar trebui ca cei dinaintea acestul primar sa fie bagati cativa ani la inchisoare si sa le fie confiscate toate averile ca au OTRAVIT CU BUNA STIINTA POPULATIA din Slobozia ? 
Sa ne arate si noua acum ca dupa Codruta Keovesi mai exista DNA si nu a fost acaparat de un partid asa cum s-a dorit de ei !
Claudia:
(8 Decembrie 2020, 12:40)
Da, e ca si cum ai spune "La Sfantu' Asteapta"...
Functionaras:
(8 Decembrie 2020, 09:00)
Domnu primar cam incepi sa dai inapoi.... Nu spuneai ca aparatul e cam mare si mai trebuie sa dispara din ei, ca i-a angajat cei de dinainte... grea e viata de politician.
cami:
(8 Decembrie 2020, 08:56)
Felicitari,dl.Primar!