Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Ghinioniști. Unirea iernează în subsolul clasamentului!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 0-3

Ghinioniști. Unirea iernează în subsolul clasamentului!

După meciul cu Craiova, norocul pare să-și fi întors fața de la Unirea Slobozia. În primul rând, echipa noastră nu scapă de problema COVID-19. Antrenorul principal, Enache Costea, alături de secundul Romeo Soare, traversează perioada de izolare. Astfel, la meciul cu Petrolul, pe bancă a stat celălalt secund, Adrian Cristea. Apoi, ploieștenii au mizat și au câștigat pe cartea pragmatismului, în vreme ce Unirea nu a reușit să fructifice niciuna dintre ocaziile avute. Una peste alta, rezultatul final a fost mult prea drastic pentru cele petrecute pe teren. Dar ceea ce contează în final, punctele, se îndreaptă spre Ploiești, în vreme ce Unirea rămâne cu o zestre tot mai săracă și pică pe locul 18, în subsolul clasamentului. Se anunță o iarnă complicată, în care conducerea va trebui să găsească soluții pentru supraviețuirea echipei noastre în Liga Secundă.

Noi cu ratările, ei cu golurile Unirea Slobozia a început întâlnirea cu Petrolul în următoarea formulă: Poiană-Ghiță, Lazăr, Dinu, Ibrian-Suciu, Adăscăliței, Chebac-Toma, Moldovan, Trucă. Startul meciului a fost încrâncenat, cu intrări la limita regulamentului. Jocul se încinge în minutul 13, când Toma îi fură o minge albanezului Vaiushi, intră în careu și trage periculos, pe poartă, dar portarul Petrolului, Kitanov, este la post. 7 minute mai târziu, Buhăescu primește un serviciu de la Vaiushi, dar șutul său este respins de Poiană. Deschiderea scorului vine în minutul 24, când Vaiushi execută o lovitură liberă, iar tânărul Huja îl învinge din 2 metri pe Poiană. Ai noștri cer vehement ofsaid, dar golul este validat. Nici ulterior nu ne-am putut lămuri pe de-a-ntregul, cu toate reluările de pe TV. Petrolul face un pas înapoi, iar Unirea începe să spere. Spre finalul primei reprize, Toma execută o lovitură liberă, oaspeții resping, iar Lazăr trage năprasnic din marginea careului, dar pe lângă poartă. În partea secundă, Petrolul pare chitit să conserve avantajul de pe tabelă. În consecință, Unirea preia inițiativa. Schimbările care apar în repriza a doua sunt mai inspirate în tabăra prahoveană, atât tactic, cât și în privința momentului produ­cerii lor. La Unirea au fost în general schimbări pe post. Au ieșit Adăscăliței, Chebac, Moldovan și au intrat Danciu, Unguru și Ene. O schimbare mai îndrăzneață s-a produs în minutul 82, când Muscă l-a în­locuit pe Ibrian. Dar, era deja prea târziu...

Rezervele lor, mai inspirate Unirea a presat steril timp de 20 de minute. Prima ocazie adevărată s-a născut din centrarea lui Danciu, reluată cu capul de Toma în afara cadrului porții. Toma este la originea ocaziei din minutul 70, când mingea trimisă de el din corner, este reluată cu capul de Lazăr și scoasă cu efort de Kitanov. Vine apoi primul moment în care rezervele tri­mise în teren de Viorel Moldovan își fac datoria. Tânărul Constantinescu trimite o pasă peste apărarea adormită a Unirii, iar nou intratul Ekolo îl învinge pe Poiană și stabilește soarta celor 3 puncte. Scorul final este stabilit în minutul 89. Același Ekolo îl deschide pe Constantinescu într-un careu al Unirii, unde se respectă «distanțarea socială». Șutul acestuia este respins de Poiană, iar Balint, venit și el de pe banca de rezerve, înțeapă pentru 3-0. Înfrângere nemeritat de severă pentru Unirea! Din păcate, acest rezultat face ca Unirea să ierneze pe locul 18. Clasamentul este însă extrem de strâns și orice se poate întâmpla din 20 februarie 2021 când se reia competiția.

8 Decembrie 2020, 12:15 (1087 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
«Dragoni» pe kerosen
Din nou în competiție
După Diarra a venit Ozkara

Comentariile cititorilor:


Enache:
(9 Decembrie 2020, 16:33)
Mihalcea? Tu ești ma?
Viorel:
(9 Decembrie 2020, 09:30)
Am vazut cam toate meciurile echipei, mai pe FB ,cand la TV.S a văzut lipsa de experiență atât a jucătorilor cat si a staffului tehnic.puteti sa ma înjurati cat vreti ,dar fără 2,3 jucători cu experiență și o minte "calita"pe bancă nu se poate supraviețui.