Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie, luna primelor păcăleli electorale
Luna aprilie 2020 a însemnat, practic, blocarea tuturor activităților economice și sociale la nivelul județului. Dar aleșii au continuat să facă ce știau mai bine. Și au găsit scuze pentru toate problemele de sistem care apăreau. În tot acest timp, primii ialomițeni mureau din cauza infectării cu COVID-19, locuitorii din Țăndărei își pierdeau slujbele din cauza intrării orașului în Carantină, iar primarul de la Slobozia, Adrian Mocioniu, anunța pe 23 aprilie semnarea unui contract de 36 milioane de lei pentru construirea unei baze auto pentru autobuzele ecologice pe care slobozenii nu le vor avea nici în 20 de ani... Da, știm, aveți dreptate să înjurați. Dar Mocioniu a fost sancționat pentru asta. Și a fost Crăciunul! Să îl iertăm...

Eficiență administrativă în mai
În luna mai seceta pedologică a fost reconfirmată oficial, iar orașul Țăndărei a ieșit din Carantină mai sărac și mai flămând decât a intrat. Efectele dezastrului provocat de intrarea în șomaj tehnic a 450 de firme din Ialomița în luna aprilie încep să se facă simțite, dar autoritățile județene nu se sinchisesc de atâta lucru și continuă să cheltuie banii publici. La prima strigare, 7,3 milioane de lei pentru centrele de carantină și spitalele din Ialomița de la Consiliul Județean. Asta după ce cu o lună înainte aceeași instituție achiziționase o izoletă de plastic în valoare de 50000 de lei care și acum zace nefolosită într-un depozit la ISU... Evenimentul lunii rămâne însă faptul că, după 3 luni de la debutul pandemiei în Ialomița, Spitalul Județean poate efectua teste pentru depistarea noului Coronavirus. Asta da eficiență administrativă!

Iunie a fost o lună cu vești proaste
Prima veste proastă din luna iunie a fost că Amonil a cerut Urban indexarea datoriilor de 16,5 milioane de lei cu rata inflației la 3 zile după plata acestora. Tot în iunie autoritățile recunosc oficial că instalațiile Chemgas ar putea sări în aer după ce internauții postează un incendiu în desfășurare. Tot în luna iunie, reporterii Independent descoperă că se poate construi ilegal în buricul Sloboziei, cu voie de la Alexandru Ambruș, șeful Serviciului Urbanism. Și, de asemenea, că primarul Adrian Mocioniu a încălcat abuziv o proprietate privată pentru a lărgi o stradă. Însă evenimentul lunii este anunțul făcut atunci de actualul primar, Dragoș Soare, deja lansat în campanie electorală: «Adrian Mocioniu, mandatul său s-a încheiat!». 3 luni mai târziu avea să aibă dreptate!

1 Ianuarie 2021, 08:05 (1661 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)
Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)
Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Comentariile cititorilor:


Sergiu:
(1 Ianuarie 2021, 19:37)
Si incepand de anul asta o sa auzim pana la viitoarele alegeri de la primarul nou ales, ce povara grea a mostenit si ce nu prea poate sa faca mai nimic. Si asa mai trec 4 ani...
Gicu :
(1 Ianuarie 2021, 12:17)
Astazi 01 01 2021 este a 3 zi cand,iluminatul public functioneaza ziua iar noaptea este bezna. Str Razoare colt cu Vanatori,ANL 2003. Acuma iluminatul public functioneaza ora 12,30.