Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Moartea lui Ștefan Dobriș, persoană cunoscută în administrația locală ialomi­țeană, scoate în evidență încă o dată indiferența cu care spitalele tratează problema infecțiilor nosocomiale. Diagnosticat cu boala infecțioasă COVID-19 și internat atât la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, cât și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ștefan Dobriș și-a pierdut viața din cauza suprainfectării cu bacteria Clostridium Difficile. Cele două unități medicale nu au raportat în ultimele luni cazuri de infecții asociate asistenței medicale (IAAM). Însă, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, unitatea de unde se presupune că Ștefan Dobriș s-ar fi putut infecta cu bacteria care i-a adus sfârșitul, a închis Secția Boli Interne. «Suntem într-o perioadă în care avem mai puțini pacienți și am decis să efectuăm unele lucrări de dezinfecție și reparații...» a motivat Silica Vali Tudor, managerul interimar al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Răpus de bacteria Clostridium Difficile? Moartea lui Ștefan Dobriș, persoană cunoscută în administrația locală ialomițeană, a survenit marți, 12 ianuarie 2021, după aproximativ o lună în care s-a luptat să supraviețuiască bolii infecțioase COVID-19. Investigațiile medicale efectuate în urma decesului au scos însă la iveală faptul că, pe lângă infecția cu SARS-CoV-2, acesta se suprainfectase cu Clostridium Difficile, una dintre cele mai frecvente infecții bacteriene asociate actului medical. Prezența bacteriei în probele biologice prelevate de la acesta a fost confirmată printr-un document medical transmis de Spitalul Județean de Urgență Slobozia către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. «Într-adevăr, în cazul acestui pacient s-a constatat prezența infecției cu Clostridium Difficile...» a confirmat oficial Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În toată perioada de timp pe care a petrecut-o pe patul de spital, Ștefan Dobriș a fost internat atât la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, cât și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Reacția spitalelor Infecția cu bacteria Clostridium Difficile în cazul lui Ștefan Dobriș a fost descoperită în urma analizelor efectuate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, însă sursa infectării ar putea fi Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Oficialii unității medicale susțin însă că de la debutul pandemiei și până în prezent nu au raportat nicio infecție asociată asistenței medicale pentru că nu au întâmpinat astfel de pro­bleme. Cu toate acestea, în urma mediatizării morții subite a lui Ștefan Dobriș, unitatea medicală a închis Secția Boli Interne. Mai mult, Secția a fost dezinfectată prin nebulizare și introdusă într-un proiect de reabilitare. Pacienții internați au fost transferați pe alte secții, iar personalul medical a fost trimis acasă, în concediu de odihnă, pentru o perioadă de 10 zile. Conducerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» susține că nu prezența infecțiilor asociate asistenței medicale a generat luarea acestei decizii, ci numărul scăzut al pacienților internați. «Adresabilitatea către spitalul nostru a cunoscut o scădere masivă în ultima perioadă de timp, tocmai de aceea am decis să acordăm concedii de odihnă personalului nostru, epuizat după atâtea luni de luptă cu pandemia... Luând această decizie, am considerat că este oportun că efectuăm și lucrări de dezinfecție în Secția Boli Interne. Noi nu am avut probleme cu infecțiile nosocomiale!» susține Silica Vali Tudor, managerul interimar al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. La Spitalul Slobozia, surse medicale susțin faptul că o posibilă explicație în privința prezenței bacteriei Clostridium Difficile ar fi medicația antivirală specifică bolii COVID-19, care ar favoriza dezvoltarea acestui microorganism în corpul bolnavilor. Informația nu a fost însă confirmată de reprezentanții unității medicale. «Nu există nicio asociere între administrarea de anitivirale Covid-19 și incidența Clostridium Difficile, iar numărul de infecții Clostridium Difficile la pacienții Sars-CoV-2 este redus față de incidența acestei infecții în alte pato­logii!» este răspunsul oficial al unității medicale.

19 Ianuarie 2021, 17:05 (5299 vizualizări - 22 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Eu:
(20 Ianuarie 2021, 06:45)
Asa a pățit si unchiul meu sa vindecat de covid la Fetești si a luat acea bacterie si a decedat
Ginu:
(20 Ianuarie 2021, 02:12)
Nu ne mai facem bine niciodata...!!!Penibil...!!!Avocat de Fetesti,manager de spital,bacterii,infectii nosocomiale....ne meritam soarta!!!!
@Cetatean:
(19 Ianuarie 2021, 23:01)
Esti tot atat de obtuz(cand sustii ca in timpul conducerii Marianei nu existau bacterii in spital) ca si cei care spun ca pacientii vin de acasa cu infectii intraspitalicesti.
Vasilica:
(19 Ianuarie 2021, 21:14)
Ai dreptate Sile.Femeia asta doarme pe ea.N-a facut nimic in avocatură.De-abia deschide gura.Ce treaba are femeia asta cu sănătatea?Poate răspunde CJ Ialomița?
Sile:
(19 Ianuarie 2021, 20:18)
Și Cristian a murit de aceeași problemă. Tot la fetești a fost internat
Cetateann:
(19 Ianuarie 2021, 19:26)
Prezenta bacteriei nu este de acum cu pandemia. Bacteria exista dinainte.Cunosc pers.care s-au operat in spitalul Slobozia si au venit acasa cu bacteria, iar spitalul dadea vina, cand pacientul se reintorcea la cateva zile in spital( ca le era rau de la aceasta bacterie), ca au venit cu ea de acasa, ca nu au luat-o din spital.O sa incepem sa o regretam pe Mariana.Era curat spitalul,iar salariatii isi faceau treaba,ca oricand putea aparea Mariana.Acum salariatii nici nu isi cunosc directorul.Pacat, ca a murit un om din cauza asta! Dzeu sa- l ierte!
SILE:
(19 Ianuarie 2021, 18:20)
Corect ar fi sa plece Silica ,habar nu are pe ce lume trăiește ...