Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Audit la Primăria Slobozia: Șeful Cantinei Sociale a demisionat!

Audit la Primăria Slobozia: Șeful Cantinei Sociale a demisionat!

Răsvan Nițu, șeful Cantinei Sociale din Slobozia, a demisionat! Decizia acestuia este un prim răspuns la auditul comandat de către instituție la Direcția de Asistență Socială. Surse administrative confirmă faptul că demisia nu îl protejează pe acesta de eventualele consecințe penale ale faptelor incriminate în cadrul auditului. În perioada imediat următoare, posibil și alți angajați ai Primăriei Slobozia ar putea răspunde pentru activitatea desfășurată în ultimii ani...

Primele probleme Răsvan Nițu, șeful Cantinei Sociale Slobozia, și-ar fi înaintat demisia din funcție joi, 21 ianuarie 2021. Conform unor surse administrative, demisia lui Răsvan Nițu are legătură auditul comandat de Primăria Slobozia la Direcția de Asistență Socială încă din decembrie 2020. Conform rezultatelor acestui raport de audit, s-ar fi constatat «cheltuieli nejustificate de fonduri publice» în cadrul Direcției de Asistență Socială. Atât Răsvan Nițu, cât și șefa acestuia, Luminița Munteanu, au negat aceste acuzații.

Mai e mult până departe Răsvan Nițu este primul angajat al Primăriei Slobozia care demisionează după instalarea administrației Dragoș Soare. Reamintim că, în conformitate cu informațiile oficiale, auditul este unul extins, raportul vizând întreaga activitate a Primăriei Slobozia. Rezultatele acestuia vor fi făcute publice în luna februarie 2021, surse administrative interne confirmând faptul că «există mai multe nereguli și ilegalități...». La final, consemnăm declarația primarului Sloboziei, Dragoș Soare, domnia sa susținând că nimeni nu trebuie să se teamă. «Nu sunt aici pentru a concedia angajații... Dar am promis în campanie că vom eficientiza activitatea instituției și că fiecare leu cheltuit de contribuabil se va regăsi în servicii publice. Asta fac. Mă țin de cuvânt, că de-aia m-au votat oamenii!» a declarat Dragoș Soare.

22 Ianuarie 2021, 15:10 (7057 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Fonduri publice cheltuite nejustificat la Cantina Socială Slobozia
Cantina săracilor de la Slobozia
Ialomița, județul sărăciei

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(28 Ianuarie 2021, 21:03)
Ai dreptate,, cetatean nelamurit"nimic nu se poate face fara resurse si directoare, dar nu vezi ca nimeni nu intra acolo? Cred ca surprizele sunt si mai mari si stii, cand un sef face jocul unui sef de birou, inseamna ori ca l are cu ceva la mana si l reduce la tacere, ori candva i a aranjat ploile si acum plateste pretul. Ramane de vazut pentru cine.. O idee are lumea, dar așteaptă momentul potrivit, lumea nu e proasta, doar ei cred asta.. Pana una - alta, se zvoneste ca urmeaza trierea angajatilor.. Primaria colcăie de d aia care tremura si care au strans si ei cate ceva despre fiecare in caz de ceva...cred ei ca omul care munceste si n are pile poate fi rasturnat pt gusa varsata despre unul, despre altul..
Cetatean nelamurit:
(28 Ianuarie 2021, 15:32)
Toata lumea vede si asculta cum atatia pusi pa functii fara sa corespunde si nimeni nu se intreaba cum asa cu toate astea? nu v a intrebati cum s a facut asta si cu mana de ajutor de la resurse umane, ca acloo duce omu actele si acolo se face consursul.L afel nu v a intrebati cum se poate asa ceva fara sa nu stie directoarea -Daca va uitati bine nu e doar un caz si nu inteleg cum nici un control nu s a gindit sa duca si pe la resurse sa vada cum sta treaba acu ca in cantina a iesit mizeria deasupra si daca duduia vrea sa plece poate pleaca si de frica ca sa descoperea ceva si sa scape.toata lumea vede,stie si tace?cum vine asta?
cetatean:
(26 Ianuarie 2021, 17:22)
De cind a demisionat Nitu de la cantina au crescut portiile si s-a imbunatatit calitatea mincarii ,Ia dati afara si directoarea si contabila si se inbunatateste si activitatea de asistenta sociala  in oras .
colega:
(26 Ianuarie 2021, 17:17)
(...) de care vorbești a terminat acum doi ani la clubul tineretului dreptul si datorita performantelor notorii de a raporta totul directoarei i-a fost echivalata diploma juridica cu una informatica si a fost trecuta pe studii superioare desi ea desfasoara activitate de referend in cadrul serviciului. Repet este cea mai buna culegatoare de birfe si informatoare a directoarei din intreaga directie si primarie. Examenul de referend l-a dat impreuna cu fostul ei sef la locul de munca.
Curatenia de primavara:
(26 Ianuarie 2021, 14:44)
Vedeți stimate domnule Primar câte preobleme sunt în Primăria Slobozia? Poate prindeți curaj și începeți curățenia, mai ales că vine și primăvara!
Și cu siguranță, cei care o să vă aplaude aceste măsuri vor fi cu mult, mult mai mulți decât cei care o să vă înjure!
Doar curaj, atât vă trebuie!!!
RODEL:
(26 Ianuarie 2021, 08:29)
R. sefa de serviciu a fost desemnata pe baza faptului ca era nevasta soferului primarului si fina lui Ionascu .Acea sefa de servicu a facut facutatea si masterul in oras si a fost platite de catre primarie , adica de noi toti .Sefa de seervicu este impreuna cu S. oameni de incredere ai directoarei de la taxe .Executa numai persoane neinsemnate ,Neacsu et compania ,mai pai .
Marian C:
(26 Ianuarie 2021, 08:01)
Intreaga haita de lupi rosii si-au angajat sotiile pe diverse posturi,apoi a urmat M.care trecut la alt partid a facut alte favoruri apropiatilor ce lipeau afise,ori amantelor fara numar,asa incat se pare ca schema angajarilor poate ramane la jumatate.Avem posturi create cu dedicatie,directori si directoare cu 3 insi in subordine,toti harnici,silitori dar care nu fac nimic!Pentru ca asa e fisa postului.Sa nu deranjeze.Acest MC,acest nedescoperit DJ al momentului,trompeta solo a fostului primar este unul din exemple.Normal ca sotia lui trebuia sa lucreze tot bugetar,ca doar nu isi deschidea"nails","lashes",sa se chinuie.ea fiind o super calificata nevasta de politician.
Rodica:
(25 Ianuarie 2021, 22:31)
PSD..La examenul de la impozite și taxe a fost admisa chiar cumnata sefei de serviciu de la executari silite.
#pasajladrajna:
(25 Ianuarie 2021, 15:42)
Asta e discriminare! Niciun român nu asteaptă la coada aia!
@@ Cetatean:
(25 Ianuarie 2021, 12:51)
Băi tăticule, ce vorbești de Bolojan? Ală e bărbat adevărat, are tupeu și curaj pe el cât toți primarii din Slobozia. N-ai să vezi așa ceva și la Slobo, nu ai cum.
Auzi restructurare, reorganizare, eficiență, investiții în infrastuctură.
Băi tăticule, revino-ți în simțiri.
Când toată primăria e la blat cu PSD-ul, tu vrei eficiență și rezultate? Hai să fim serioși.
@ Cetatean:
(25 Ianuarie 2021, 12:06)
Citeam de dimineața o știre despre Ilie Bolojan, fostul primar al municipiului Oradea. A identificat o metodă extrem de simplă pentru a-i pune la muncă în folosul comunității pe asistații sociali, dar și de a-i amenda pe primarii care nu întreprind măsuri pe acest segment.
Tot Ilie Bolojan, a reușit să eficientizeze activitatea în primăria pe care a păstorit-o, prin măsuri de reorganizare și disponibilizare a 40 - 45% din angajații primăriei, iar economiile rezultate le-a direcționat către lucrări de infrastructură în folosul orădenilor.
Tot Ilie Bolojan este campion la atras fonduri europene, înființând o echipă extrem de capabilă de angajați ai primăriei specializați pe acest segment. Dar surpriză, a organizat concurs pentru așa ceva și a reușit să angajeze cei mai buni oameni!
Oare la Slobozia de ce nu se poate realiza acest lucru?
De ce suntem nevoiți să suportăm incompetența și prostia unor funcționari plătiți din banii noștrii, dar care au fost angajați pe pile?
Cornel:
(25 Ianuarie 2021, 10:59)
Ia uite ca s-a spart buboiu'!"'Ti-ai dreacu"de hoți!Nu va ajungea omu' la nas de aroganti!Huuuuuoooo!!!Tot o incarligatura intre astia! Sechestru pe tot v-as pune! Puscariaaaa! Huuuuooooo!!!!
Trollus:
(25 Ianuarie 2021, 09:54)
Si ce show frumos avea Rasvanel pe facebook, cum se lupta el cu coruptii. 
Vlad:
(25 Ianuarie 2021, 08:24)
Sa nu ne lasam,sa comentam,sa scriem despre ei,sa ii facem de rusine pe nesimtiti!Primarul nu va reusi fara sprijin,il vor sabota,pentru ca este serparie in cladire,nu institutie in slujba cetatenilor.Acolo trebuie sa mergi spasit,umil,fiindca pupezele plantate"ad vitae"sunt parca sefii vietilor noastre!Toti sunt partasi,complici,toti ascund ilegalitatile savarsite.Fostul primar este consilier,va dati seama?Lupul paznic la oi!
Mărășești strauss:
(24 Ianuarie 2021, 20:58)
Ar trebui domnule primar sa chemi corpul de control al guvernului sa facă un control financiar la primăria pe care o conduceți.