Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Feteștiul beneficiază de investiții de 11,78 milioane de euro

RAJA Constanța continuă investițiile în Ialomița

Feteștiul beneficiază de investiții de 11,78 milioane de euro

Administrația locală din Fetești anunță demararea lucrărilor de reabilitare a rețelei de alimentare cu apă și de extindere a sistemului de canalizare menajeră. Valoarea investiției este de 11,78 milioane de euro și va fi asigurată de către RAJA Constanța, grație unei finanțări europene. Primarul Laurențiu Șonchereche susține că, pentru evitarea disconfortului urban, lucrările vor fi limitate. «Intervențiile vor fi limitate la nivelul a două sau trei străzi, pentru ca locuitorii orașului să nu fie afectați... Ulterior, aceste lucrări vor fi verificate și numai după ce străzile sunt aduse la stadiul inițial vom extinde lucările pe alte străzi!» a declarat primarul Feteștiului.

Un an administrativ mai bun
Locuitorii din Fetești beneficiază anul acesta de investiții administrative substan­țiale. Concomitent cu lucrările de exe­cuție pentru Ambula­toriul din cadrul Spitalului Fetești, la nivelul orașului vor demara lucrări de reabilitare a rețelei de alimentare cu apă și de extindere a sistemului de canalizare menajeră. Proiectul continuă investițiile demarate de RAJA Constanța în urmă cu mai bine de 10 ani și repre­zintă o etapă importantă a procesului de moder­nizare a orașului. Valoarea investiției este de 11,78 milioane de euro și va fi asigurată de către RAJA Constanța, grație unei finanțări euro­pene. Reabilitarea rețelei de alimentare cu apă se va face în Cartierul Fetești-Gară și parțial în Cartierul Coloniști, iar extinderea rețelei de ca­nalizare se va face în Cartierele Fetești-Oraș, Buliga, Fetești-Gară și Vlașca.

Prima grijă, locuitorii orașului
Administrația din Fetești abordează această investiție de o manieră diferită. Primarul Laurențiu Șonchereche susține că, spre deosebire de anii anteriori, șantierele de lucrări vor fi limitate pentru a evita disconfortul urban: «Nu sunt de acord cu deschiderea de șantiere pe toate străzile unde se vor executa lucrări. Intervențiile vor fi limitate la nivelul a două sau trei străzi, pentru ca locuitorii orașului să nu fie afectați... Ulterior, aceste lucrări vor fi verificate și numai după ce străzile sunt aduse la stadiul inițial vom extinde lucările pe alte străzi!». Primele șantiere vor fi deschise în Cartierul Fetești-Oraș, pe Strada 9 Mai și pe Strada Muncii. Reamintim că investițiile reali­zate de RAJA Constanța prevăd o nouă rețea de distribuție a apei în lungime de 2,3 km și o rețea de distribuție reabilitată în lungime de 30 km. De asemenea, vor fi executate și 9 foraje noi pentru furnizarea de apă potabilă.

25 Ianuarie 2021, 13:15 (1226 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Elaborarea «Strategiei de Dezvoltare Urbană», prioritate a Primăriei municipiului Fetești
Cimitir fără autorizație în Cartierul Vlașca din Fetești
Echipamente medicale pentru Ambulatoriul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(26 Ianuarie 2021, 14:43)
@Urbanistul - problema este ca nu poate sa vina "alt" operator regional... Mafia este atat de mare, incat in lege scrie clar ca pe fiecare zona exista un singur operator regional. Deci singurul operator regional este RAJA. Iar URBAN solicita de multe ori avize de la RAJA, tocmai pentru ca legea a fost facuta sa avantajeze acesti operator regionali. Singurele solutii la Slobozia sunt: URBAN sa isi faca treaba, sau RAJA sa cumpere URBAN si sa speram ca vor face treaba (dupa ce vor mari pretul la apa, bineinteles).
Urbanistul:
(26 Ianuarie 2021, 11:28)
Pe cand si la Slobozia? Din ciclul"nu ne vind tara" cu aplicabilitate la Slobozia "nu vindem orasul catre alt operator de apa". Nu trebuie sa vina RAJA, poate sa vina orice operator regional de apa care sa acceseze fonduri europene nerambursabile pentru reabilitarea retelei de apa, canalizare cat si pentru potabilizarea apei. Bravo Fetestiului, la Slobozia nu se vrea.
Alin:
(25 Ianuarie 2021, 22:04)
Pe când și în Țăndărei?