Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic din cadrul Primăriei Slobozia este acuzat public de «analfabetism». Acuzațiile apar în corespondența purtată cu instituția, ca urmare a deschiderii în urmă cu 2 ani a unui supermarket în zona Stadionului «1 Mai». «Analizând conținutul adresei transmise de dumneavoastră consi­derăm că textul acesteia nu a putut fi conceput de niciunul dintre angajații Primăriei Municipiului Slobozia, datorită numeroaselor greșeli grama­ticale identificate, indiferent că vorbim de ortografie, punctuație si/sau semantică» susțin, fără îndoială iro­nic, reprezentanții Asociației 31.

Administrație împotriva propriilor cetățeni În anul 2019, Fondul de Investiții Mid Europa Parteners amenajează un supermarket în zona Stadionului «1 Mai» din Slobozia, la parterul unei scări de bloc. Asociația 31, reprezentanta locata­rilor, declanșează un război public în care susține că autorizația de construire a fost eliberată ilegal. Principalii vizați de aceste acuzații sunt primarul în funcție la acel moment, Adrian Mocioniu, și Alexandru Ambruș, șeful Serviciului Urbanism din cadrul Primăriei Slobozia. De-a lungul celor 2 ani care au urmat, funcționarii Primăriei Slobozia se transformă în avocați ai Mid Europa Parteners și fac presiuni asupra reprezentanților legali ai Asociației 31 pentru a renunța la acuzații. Sunt ascunse probe în procesul deschis de Asociația 31 și ajuns la Curtea de Apel București, se comandă controale abuzive care să verifice activitatea administrativă a Asociației, oficialii Primăriei fac declarații publice belicoase împotriva contribuabililor... Iar facsimilele alăturate reprezintă ultimul episod al acestui conflict. Acestea reprezintă o parte a cores­pondenței dintre Serviciul Juridic al Primăriei Slobozia și reprezentantul Asociației 31, administratorul Elena Neagu. Disputa, conexă conflictului pre­zentat mai sus, vizează «modul de calcul al unor cote de contribuție la cheltuielile Asociației». Ce este incredibil însă, e gradul de analfabetism al acestei cores­pondențe oficiale, sancționat în răspunsul  remis de către reprezentanții Asociației.

Așa ceva nu există Adresa emisă de către Serviciul Juridic din cadrul Primăriei Slobozia este datată 28 decembrie 2020. Deși greu de înțeles, documentul susține că reprezentanții Asociației 31 trebuie să explice modul de calcul al cotelor de contribuție la cheltuielile Asociației. Replica reprezentanților Asociației este savuroasă. «Analizând conținutul adresei transmise de dumneavoastră considerăm că textul acesteia nu a putut fi conceput de niciunul dintre angajații Primăriei Municipului Slobozia, datorită numeroaselor greșeli gramaticale identificate, indiferent că vorbim de ortografie, punctuație și/sau semantică» susține adresa semnată de administratorul Elena Neagu. Printre greșelile incriminate se numără «bocurile» în loc de «blocurile», «documte» în loc de «documente», «vă reamintăm» în loc de «vă reamintim», etc. De asemenea, adresa Asociației atrage atenția asupra «modului incorect de utilizare a semnelor de punctuație, respectiv virgula, punctul, două puncte...». În plus, adresa atenționează Serviciului Juridic că expresia «vă atragem atenția» reprezintă o ingerință în activitatea Aso­ciației, dat fiind faptul că între cele două entități administrative nu există relații de subordonare. Iar pentru ca umilința să fie deplină, reprezentanții Asociației adre­sează Primăriei Slobozia rugămintea de a identifica în termen de 5 zile «persoana care a semnat în locul primarului Dragoș Soare și a permis transmiterea unui astfel de text (...) și a persoanelor care și-au atribuit calitatea de angajat al Primăriei Slobozia și au întocmit o astfel de adresă în desconsi­derarea totală a limbii române», în caz contrar urmând a fi prezentat pu­blic cores­pondența în presă.

Puțin mai bine pentru Asociația 31 Până la închiderea ediției, oficialii Primăriei Slobozia nu au comentat pu­blic situația. Surse administrative apropiate primarului Dragoș Soare susțin însă că acesta a fost informat cu privire la cele petrecute și că va răspunde reprezentanților Asociației. De asemenea, se caută o soluție legală pentru stingerea litigiului dintre Asociația 31 și Primăria Slobozia.

29 Ianuarie 2021, 09:20 (9932 vizualizări - 59 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@@ Mărie:
(23 Februarie 2021, 18:49)
Băi fraților, glumim, râdem, dar chiar se impunea o reacție oficială a Primăriei Slobozia. Obligatoriu cu o serie de precizări privind măsurile dispuse. Nu poți să treci peste un asemenea scandal fără să ai o explicație în fața celor care îți plătesc salariile. Asta dacă crezi cu adevărat în transparență și ai respect față de slobozeni.
Dragoș, poate ne auzi!!!
@ Mărie:
(23 Februarie 2021, 12:56)
Da, s-a rezolvat, chiar cu succes! Persoana în cauză, întrucât poseda certe calități estetice, a fost promovată în funcția de consilieră personală a primarului Dragoș Soare.
Îl va ajuta în corectarea dicției, afișarea danturii când zâmbește și adoptarea unui mers legănat, din când în când pe tocuri.
Mărie:
(18 Februarie 2021, 11:47)
De curiozitate, până la urmă s-a întâmplat ceva în Primărie? Angajatele respective au fost sancționate, destituite, date afară sau din contră premiate/promovate în alte locuri călduțe?
Așteptam o reacție a instituției, în special a primarului Dragoș Soare cu privire la sancțiuni, măsuri sau ce Dumnezeu vrea să facă!
Sau totul a rămas exact la fel și nu s-a întâmplat nimic? 
@ Fistichiu Robert:
(3 Februarie 2021, 08:09)
Bestial, chiar scăpăm de ele?
@ Filimon:
(2 Februarie 2021, 16:47)
Fraților, nu cred că au fost momente mai penibile și rușinoase pentru această primărie, decât cele prin care trece în prezent!
Reorganizare! Restructurare! Eficientizare! Salarizare ca în zona privată! Volum de muncă tot ca în zona privată!
Sunteți plătiți din banii noștrii!
Filimon:
(1 Februarie 2021, 18:42)
Dragoș, ai venit din mediul privat, știi ce greu se obțin banii pentru salarii și cât se muncește pentru o retribuție serioasă.
Apucă-te și fă ordine în primărie, da începe odată, că timpul trece și o să ți se urce în cârcă habarniștii și pupincuriștii din ogradă.
Mai există și câțiva angajați pregătiți, serioși și responsabili, dar trebuie să faci curățenie și să scapi de pile și relații. Nu se poate altfel, dacă vrei respectul nostru.
"as:
(1 Februarie 2021, 15:09)
Jurist celebru sau jurist ''celebru''?????
@as:
(1 Februarie 2021, 14:36)
Are mai puțină importanță cine este autoarea adresei, contează mai mult că nu avea ce să caute în primărie ca juristă.
În schimb, mai important este că are o șefă de compartiment și o șefă de serviciu, persoane care nu au sesizat enormitățile gramaticale. Și aici avem o mare problemă, ele ce caută în primărie?
as:
(1 Februarie 2021, 12:03)
Surse din primarie spun ca autoarea adresei este fata unui jurist celebru din oras, bugetar cum altfel.
Ion:
(1 Februarie 2021, 10:33)
In fiecare institutie publica există astfel de specimene. Prima conditie pentru a ocupa o functie publica este de a cunoaste limba romana. Din pacate, realitatea ne demonstreaza ca tupeul si carnetul de partid sunt suficiente pentru a lua o leafa buna de la stat.
Fistichiu Robert:
(1 Februarie 2021, 09:39)
Surse apropiate politicienilor AUR Ialomița, susțin că senatoarea Diana Șoșoacă este interesată de o colaborare cu Serviciul Juridic al Primăriei Slobozia, fiind dispusă chiar să angajeze 3-4 juriste tinere, dacă acestea ar fi dispuse să se mute în București.
Senatoarea consideră că doar respectivele juriste ar fi capabile să transpună, în scris, ce-i iese pe gură atunci când îl critică pe Raed Arafat.
Singurul dezavantaj ar fi că salariul ar fi cu mult sub cel din cadrul Primăriei Slobozia.
@ Jhon:
(1 Februarie 2021, 09:19)
Am remarcat și apreciat conținutul răspunsului întocmit de deja celebra asociație de proprietari (în sens pozitiv, bineînțeles).
Am remarcat și 2 comentarii făcute de ''cunoscători ai gramaticii limbii române'', probabil din aceeași categorie cu cei care umplut de rușine imaginea Primăriei Slobozia. Aceștia au încercat să sancționeze utilizarea expresiei ''datorită'', susținând că trebuia să fie utilizată expresia ''din cauza''.
Dacă veți citi cu atenție textul, veți sesiza că autorii mesajului au precizat că ''textul acesteia nu a putut fi conceput de niciunul dintre angajații Primăriei Slobozia'', deci o afirmație pozitivă cu privire la capacitățile intelectuale ale funcționarilor din cadrul primăriei. 
Ei bine stimabililor, în această situație, utilizarea expresiei ''datorită'' este corectă și ar fi fost extrem de neindicat să fie utilizată expresia ''din cauza''.
Deci, într-un final, preiau și eu afirmația redacției și confirm că textul redactat de asociația de proprietari este savuros, dar impreganat de o extrem de fină ironie, probabil pentru cunoscători.
Jhon:
(1 Februarie 2021, 03:10)
Din cauză, nu datorită :) intelectualilor.
Dinu M:
(31 Ianuarie 2021, 18:06)
Surse administrative apropiate primarului Dragoș Soare susțin că se caută o soluție legală pentru stingerea litigiului dintre Asociația 31 și Primăria Slobozia.
Întrebare: Cine caută respectiva soluția legală?
Dacă o caută Ambruș, urbanistul șef super competent și dealtfel persoana care a generat tot acest conflict juridic, împreună cu celebrele deja juriste din primărie (cele care au ''uitat'' să furnizeze documentația solicitată de Tribunalul Ialomița, în integralitatea sa), atunci chiar că nu există șanse de rezolvare a litigiului.
PS: Surse apropiate asociației în cauză susțin că o eventuală întâlnire între reprezentanții acesteia și primarul în exercițiu (solo, fără turnători și trepăduși pe lângă) ar devoala un întreg mecanism ilicit prin care se eliberează unele dintre autorizațiile de construire.
Mingea este în terenul primarului!
Ralu Moroianu:
(31 Ianuarie 2021, 11:49)
Greșelile gramaticale depășesc pur și simplu limita noastră de percepție. Cred că ar fi corect să se meargă până la capăt, pentru a se stabili cine a angajat asemenea specimene, dar să se verifice și câte exemple de acest gen mai există în primărie.
Pur și simplu incredibil, pur și simplu sunt chestii elementare de gramatică.
Dar cea mai vinovată persoană este cea care a semnat și a permis ieșirea unui astfel de document din primărie.