Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Viitorul prefect de Ialomița?

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Gata, s-a decis. USR și-a adjudecat funcția de prefect al județului Ialomița. Babagianu își ia adio de la sporul de 30% pentru combaterea COVID-19 din spatele biroului, prefectul Tonița Manea se întoarce la prima dragoste, Casa de Pensii, iar subprefectul Barbu rămâne la birou, că cineva trebuie să dea viză de legalitate pe actele emise de instituție. Dar cine va fi prefectul? Aceasta-i întrebarea!

Un județ pe care nu-l vrea nimeni Funcția de prefect în Ialomița rămâne una de palmares. Cui îi pasă de un județ care abia are 120000 de votanți din care vin la vot nici jumătate? În aceste condiții, adjudecarea funcției de către USR PLUS nu reprezintă o victorie politică, ci mai degrabă o palidă consolare. Conform algoritmului, USR PLUS va avea în țară 14 prefecți și 28 de subprefecți. Iar unul dintre prefecți va fi cel de Ialomița. Decizia pune în reală încurcătură filiala ialomițeană în care de-abia mai are cine stinge lumina... Alexei Dărăbanu, întemeietorul USR Ialomița, s-a dus la mai bine în Franța, Alexandru Horhocea își caută eul interior prin Bucegi, Mihaela Stan nu dă vrabia din Londra pe cioara de pe gardul Prefecturii, iar Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, are grijile afacerii și nu-i stă gândul la funcții. În aceste condiții, pepiniera de lideri a filialei s-a epuizat, că de unde e, nici Barna nu cere... Și totuși?! Cineva trebuie să ocupe funcția de prefect. Cineva pentru care același Barna, spun gurile rele, e dispus să dea foc filialei, numai să îl vadă într-o funcție.

A fi sau a nu fi... Tănăsescu! Mihai Tănăsescu este extrema ascunsă a USR. Un soi de coordonator politic județean al filialei. Adică un activist politic al cărui vis declarat a fost să ajungă parlamentar. De aceea s-a și proțăpit, moț, în fruntea listei pentru Camera Deputaților. N-a fost să fie, că electoratul din Ialomița nu știe carte, iar pe Tănăsescu nu-l votează nici măcar colegii de partid. Numai că Tănăsescu a crezut în steaua de servil politic. Și cum a aflat că e rost de un post de prefect, cum a început să posteze mesaje pe Facebook. Pe noi ne-a impresionat asta, postată pe 23 decembrie 2020: «(...) deși eram mici, aveam ambiții mari. (...) majoritatea eram membri simpli, uitându-mă acum, observ mulți parlamentari, miniștri, europarlamentari, chiar și un vicepremier. Ce vreau să vă spun este că visele devin realitate dacă ești suficient de optimist încât să crezi în ele. (...) Da, este oficial, suntem la guvernare și cu si­guranță visele noastre vor deveni din nou rea­litate!». Nu-i așa că vă dau lacrimile?! Ce premoniție, dom’le! Ce viziune... Și cum dă lecții plebeilor politici care și-au tatuat pe frunte «fără penali în funcții publice» doar ca să ajungă el, Mihai Tănăsescu, prefect de Ialomița. Hai, la bună vedere și să nu spuneți că nu v-am avertizat!

2 Februarie 2021, 18:05 (10983 vizualizări - 36 comentarii)

Citiți și:
Mihai Tănăsescu, prefectul USR pe Facebook. Ialomița mai așteaptă!

Comentariile cititorilor:


Cetățean :
(5 Februarie 2021, 21:08)
Ce reprezentare are o persoană cu asemenea procent de susținere din partea cetățenilor unei regiuni?! Cetățenii nu au votat majoritar USR-PLUS! Este ca și cum ROMA,impune un GUVERNATOR, peste o PROVINCIE SUPUSĂ! Ăsta este rezultatul înțelegerilor și jocurilor politice.
Cetățean :
(5 Februarie 2021, 21:01)
Total aiurea ca cea mai importantă funcție din conducerea județului să fie preluată de o persoană reprezentant al unui partid ce a obținut cele mai puține voturi pe total județ ( excluzând UDMR) .......................... Asta e problema cu votul pe liste, distribuiri și în general al modului de votare ȘI NU ÎN ULTIMUL RÂND AL ÎNȚELEGERILOR .......................... Mult mai corect este votul pe persoană! Exemplu procente la alegeri parlamentare Camera Deputaților PSD - 40,15% ...... PNL - 21,06% ...... USR - 7,98% ...... AUR - 11,86% ...... La Senat PSD - 39,38% ...... PNL - 20,06% ...... USR - 8,22% ...... AUR - 12,78% ...... E normal?!?! Și care ar fi soluția ? Respingerea trocului impus.
NORMALITATE:
(5 Februarie 2021, 16:20)
Firesc ar fi ca in postul de Prefect sa fie numit un om din cadrul administratiei. 
Un om cu experienta administrativa, care sa cunoasca cum functioneaza institutiile si care sa fie cunoscut de oameni. Un om care sa stie sa coordoneze si personalul din subordine, care sa fie respectat si sa impuna respect.
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, dar consider ca unul dintre cei mai potriviti oameni in momentul de fata este domnul (...), sef la Anaf de peste 15 ani. Un om integru care si-a facut treaba foarte bine si a performat. Ar fi momentul ca experienta sa profesionala sa fie pusa in slujba acestui judet. 
Repet, e opinia mea si nu vreau comentarii pe seama acesteia.
Agora:
(5 Februarie 2021, 15:39)
Cum "userist", nu Rusia, nu SUA, comanda in judetul si satucul asta de ii spune Slobozia? Pana acum am traint in minciuna? Nu mai am nimc de adaugat si ma alatur si eu celor care iti apreciaza comentariul!
@@userist:
(5 Februarie 2021, 13:42)
Excelent comentariu! Felicitări, sunt alături de toți cei care gândesc așa! Din toată inima, respect!!!
@userist:
(5 Februarie 2021, 08:39)
Inteleg umorul negru, trist. Daca esti doar un simplu membru de partid, tanar userist si nu ai loc in structurile de conducere, nu esti luat in calcul pentru numiri pe functii politice, vino in acest spatiu public si informeaza opinia publica despre faptul ca si la voi in partid este la fel de mizerabil precum la pesedei si la penelei; ca sunt promovati doar gargaragii, lingusitori si nevertebrati.
Iesi public si spune clar ca ne-am saturat de numiri politice a incompetentilor in functii publice. Fii o voce in partidul tau si spune-le ca trebuie sa organizeze concursuri in care sa fie lasati sa ajunga adevaratii profesionisti si lu lingai politici care nu stiu nici macar sa lege 2 fraze. Spuneti NU "deflorabililor" membri de partid!
Asta daca vreti sa schimbati ceva ca sa putem sa evoluam. Dam la orice pas vina pe "oculta mondiala", dar surpriza, nu aia numesc deflorabilii in functii la judetul Ialomita, ci sforarii partidelor: cre-tinei, purtatori de mapa, deflorabili...si mai nou, asta cu fatza de "sindrom down" (ma raportez strict la poza). Astia reprezinta "inculta mondiala" - adica judeteana.
P.S. nu o mai da la intors: nu plange nimeni de dorul balanilor, savilor, jijilor, silicilor, tonticilor, morarilor, etc. . Vino cu argumente pertinente! Nu toti cititorii suntem membri de partid (oricare).
userist:
(4 Februarie 2021, 15:33)
vad ca deja  cam plangeti dupa gigi muschi sau dupa savu.
bine, e de crezut, ca la ce numiri vin, aveti si motive.
totusi, zambiti, maine va fi si  mai rau.
@ nedumerit :
(4 Februarie 2021, 13:56)
Ne plângem pentru ca nu facem ca votanții PSD sa votam toți incompetenții doar ca i-a pus partidul pe lista. Am votat USR PLUS pana acum dar cu asemenea indivizi pe lista votul meu va merge către alt partid. Sper ca membrii USR sa citească comentariile și sa observe ca peste 90% le sunt nefavorabile, poate așa vor înțelege si de ce au pierdut voturi in Ialomita.
Luminita:
(4 Februarie 2021, 10:24)
Aceasta este alegerea USR? Imi pare rau dar domnul din imagine seamana a interlop nu a prefect. Cred ca politicul nu a inteles sensul acestei functii.
#pasajladrajna:
(4 Februarie 2021, 01:34)
Scuze, am crezut că-i samsar de mașini. Caut și eu un Golf 4.....
Comentator:
(3 Februarie 2021, 20:56)
Dacă este numit flăcăul asta pe funcția de prefect....ii va trebui cel putin 9 luni sa învețe si el care e treaba cu administratia publica...va fi ca picat din cer..pe lângă faptul că nu .l recomanda nimic pentru funcția asta (poate doar partidul..ca asa a picat la negociere)....dar de ce trebuie,noi ialomitenii, sa suportăm asa ceva ?
Aspi:
(3 Februarie 2021, 20:35)
Vedem ce face si cheliuta, ca ultimi doi au fost niste personaje de trista amintire. In opinia mea, nu merita, o secunda de libertate, puscaria ar trebui sa-i manânce pentru tot restul vietii. Vorbesc serios, dar cine sa o faca, prietenii de la politie si procuratura ? Hai bre nea Jiji muschi, ce zici, dadică Mahnea, tălica dormi bine noaptea ori cand auziti cainii latrand sariti din dormeze in sus de frica mascatilor. Cosmaruri mai aveti ? Contiinta o aveti incarcata ? Vi se mai zbate ochiul stang ?
Emil:
(3 Februarie 2021, 20:22)
Eu am crezut ,ca.dupa parlamentare,dupa rezultatul scos,dispare si se reconstrueste USR-ul dar  m-am inselat amarnic,daca vor continua cu astfel de oameni ,si sunt cativa in Ialomita pe la primarii care acum oamenii ii regreta,in 4 ani usr-ul va disparea.
EU:
(3 Februarie 2021, 20:17)
 o sa faca ,,un cuplu perfect cu b...l de subprefect"1 felicitari! dati-i .........cat mai departe de functiile astea in care este nevoie de VALOARE !
PSD ist:
(3 Februarie 2021, 20:05)
Înseamnă ca o se se mai schimbe sefi ai de la unele institutii. Începe nebunia ptr.functii. Oameni capabili.