Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Moștenirea lui Mocioniu de la Slobozia

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Contractul pentru realizarea unei noi stații de tratare a apei la Slobozia a fost semnat în august 2019 de către ex-primarul Adrian Mocioniu. La un an și jumătate distanță, lucrările de execuție sunt nefinalizate... Surse din cadrul administrației locale susțin că echipamentele achi­ziționate «nu corespund specificațiilor din caietele de sar­cini», constructorul și proiectantul acestei investiții acuzându-se reciproc. Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei.

Moștenirea lui Mocioniu
În decembrie 2019, Adrian Mocioniu anunța de pe peluza GEL, firma italiană care a oferit soluția tehnică pentru potabilizarea apei, că în 3 luni slobozenii vor bea apă potabilă. La un an și mai bine distanță, stația de tratare este ne­funcți­onală. De-a lungul ultimelor luni de mandat, ex-primarul Mocioniu a in­vocat pe rând probleme de ordin tehnic, Starea de Urgență și chiar virusul SARS-CoV-2 pentru a justifica întârzierile. În septembrie 2020, viceprimarii Rudolf Gradea și Gabriel Mușat anunțau public că lucrările vor fi finalizate abia în 2021 ca urmare a semnării unui act adițional. La momentul respectiv, cei doi viceprimari au sugerat existența unei dispute contractuale privitoare la echipamentele achiziționate de către constructor. În decembrie 2020, primarul Dragoș Soare a declarat public că termenul de finali­zare a investiției va fi amânat pentru luna septembrie 2021. În cele 2 luni scurse de la acest moment, conflictul dintre constructor și Primăria Slobozia s-a acutizat. Surse administrative confirmă faptul că administrația locală refuză să recepționeze echipamentele achizițio­nate până la acest moment fiindcă «nu corespund specificațiilor din caietele de sarcini». Reamintim că valoarea contractului actual cu firma SIA Dynamic Solution SRL din Craiova este de 7,84 milioane de lei.

Acuzații reciproce
Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei. Re­prezentantul firmei SIA Dynamic Solution SRL, Leonard Răescu, sus­ține însă că nu poate finaliza lucrarea în lipsa unui proiect tehnic: «Sunt probleme de proiectare care nu ne privesc! Am făcut o solicitare către proiectant din luna noiembrie 2020... Cum aș putea finaliza execuția, dacă nu există proiect?! În plus, mi s-a cerut pentru echipamente un do­cument care nu era în caietul de sarcini... Îl aștept, durează până la 6 luni!». În re­plică la declarațiile lui Leonard Răescu, reprezentanții firmei care au proiectat soluția tehnică, Adgabi Proiect SRL, tot din Craiova, susțin că proiectul tehnic există și că pot face dovada existenței acestuia. Până la închiderea ediției nu au făcut-o însă, deși au oferit asigurări în acest sens. Ce nu spun, nici proiectantul, nici constructorul, e că soluția agreată de Adrian Mocioniu cu firma italiană GEL e una extrem de costisitoare. Aceleași surse administrative, infinit mai bine informate decât noi, susțin că mentenanța instalației de osmoză este scumpă, iar constructorul încearcă să evite responsabilitatea garanției de 5 ani de la finalizarea investiției. Mai mult decât atât, în pofida faptului că echipamentul este proiectat pentru a furniza apă tratată prin procedeul de osmoză inversă pentru 90000 de locuitori, nu există nicio garanție că această apă va respecta parametrii de potabilitate.

Soare înoată în ape tulburi Paradoxal, toate aceste informații au fost colportate în spațiul public de-a lungul ultimilor 3 ani, încă de la apariția ideii de realizare a acestei investiții. În pofida avertismentelor, ex-primarul Adrian Mocioniu a continuat însă să susțină această investiție. Obligat să ia o decizie în condițiile în care jumătate din fonduri au fost deja cheltuite, primarul actual, Dragoș Soare, declară: «Nu pot nici să confirm, nici să infirm situația pe care o prezentați... Pot să vă asigur însă că nu renunț la potabilizarea apei la Slobozia! Dacă nu avem garanția că slobozenii vor bea apă potabilă, luăm în calcul rezilierea contractului. Nu este o soluție, nu e un lucru care să ne bucure și suntem conștienți că asta e o decizie care va întârzia finalizarea lucrărilor... Dar nici nu putem cheltui la nesfârșit bani pentru ceva ce nu avem!». În cazul în care va eșua, nota de plată a slobozenilor pentru potabilizarea apei crește la 4 milioane de euro. Reamintim că, în 2011, Gabi Ionașcu a încheiat un contract similar cu Grup Romet Buzău (1,9 milioane de euro), majorat în manda­tul următor de ex-primarul Alexandru Stoica cu 300000 de euro...

15 Februarie 2021, 10:05 (7387 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare
Evaluarea tehnică a investiției «Dytras», finalizată la sfârșitul lunii octombrie 2023
Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului
Apă potabilă în 2021 la Slobozia
Finalizarea stației de tratare a apei din Slobozia se amână pentru 2021

Comentariile cititorilor:


@@Hmmm:
(17 Februarie 2021, 16:39)
Intr un final mi ati dat dreptate. 
vecin:
(16 Februarie 2021, 15:46)
Dintre toaea investitiile cu apa de la inceput si pina in prezent un singur obiectiv a fost finalizat ,vila directorului economic de la primarie construita de TMUCB acelas constructor care a realizat puturile si aductiunea de apa .
@Hmmm:
(16 Februarie 2021, 14:10)
"..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari"
In teorie DA, in practica BA!
Oarecum gresit; primarii sunt propusi de catre partide in urma vreunei licitatii - presupun. Al mai cu dare de mana, care umple conturile partidului (inainte de alegeri, cat si dupa) este bagat la inaintare. Iar de ales, il aleg de regula membrii partidelor, care sunt mobilizati sa iasa toti la vot (cu catel, purcel, cu vii, dar si cu morti). Ceilalti alegatori, neafiliati politic, stau acasa si se plang, ei nu aleg (doar un procent f mic). Cat despre primari independenti...fugim ca dracu de tamaie.
Asa ca, in aceste conditii vom avea doar primari - marionete politice - care vor face (sau nu) decat ceea ce le odrona partidul. Cand sunt la putere praduiesc tot, fura de rup, fac toalete la tara de 50 de mii de lei bucata, umfland conturile firmelor de casa. Cand nu mai au partidul lor la ciolan, primarii se plang ca nu li se dau bani, sau ca sunt oropsiti pe motive politice. Al drq daca ar face unul ceva pe fonduri europene. Acolo e complicat, nu mai merge sa umfli costul de 100 de ori, ca sa iasa de comision si shpaga, nu mai merge sa aranjezi licitatia pentru firma de casa agreata de partid. 
D-nule hmm, pe undeva aveti dreptate: "asa cetateni = asa primari". Rezulta ca daca ridicam si noi putin capul si ne desteptam, poate reusim sa alegem alt gen de primari...peste vreo suta de ani.
Hmmm:
(16 Februarie 2021, 00:20)
Stiti cand va avea Slobozia un primar calumea? Cand o canta cucu pe ..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari. In rest toate bune si la vara cald. Va pupa Jan.
Vali:
(15 Februarie 2021, 17:39)
Azi am incercat sa platesc impozitul,coada mare la taxe,nici banii nu sunt in stare sa ii incaseze,timpul nu mi-a permis sa raman.Deci nu mai aveti asteptari asa mari de la primarii nostri.
contribuabil :
(15 Februarie 2021, 14:57)
La puscarie cu (...) si cu intreaga gasca care a facut deplasareea in strainatate pentru a vedeaa aceste utilaze ,impreuna cu toti care au semnat contracte de achizitii si au facut receptii partiale la utilajele achizitionate. Unde sunt acum (...), (...), (...),etc.
Nimeni Altu':
(15 Februarie 2021, 14:15)
Cine raspunde pentru aceste investii? Pana acum nici Ionascu, nici Stoica nu au patit nimic. Ba chiar mai mult, pentru compente deosebite au primit posturi caldute, bine-platite la stat. 
Mihnea:
(15 Februarie 2021, 14:02)
Dumnezeule, cu ce-au greșit slobozenii de s-au procopsit cu cei mai proști primari din țară???
Tot așteptăm de la noul primar o soluție de mai bine, dar am impresia că a intrat în ritmul celorlați nătăfleți de dinainte!
cetatean:
(15 Februarie 2021, 13:39)
Mai primarilor! Daca toti ati plati pentru greselile comise, altfel ati lua deciziile! Tu, Soarele nostru, ai o calitate: esti bun de gura si atat!
Eu:
(15 Februarie 2021, 11:31)
Aveati speranțe la apa cu un primar care se lauda pe facebook ca a dat cu solutie pentru țânțari in oras de parca cine stie ce a facut ! Nu ca era un lucru normal !
DNA:
(15 Februarie 2021, 11:30)
Specialistii din DNA ar trebui sa faca lumina o data in acest caz..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 27 Aug 2026
481 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7863 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6868 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6754 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5673 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4864 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5540 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6751 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4735 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7134 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4558 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8872 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7820 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Înșelăciune pe stradă

O femeie de 35 de ani, din comuna Ion Roată, a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o femeie care a spus că o poate ajuta să se însănătoșească. ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 08:50
(7931 vizualizări - 0 comentarii)


Dramă în familia polițistului care s-a împușcat în cap la Fetești. Omul legii a fost înmormîntat!

După cîteva săptămîni de luptă cu viața, agentul de la Postul de Poliție Transporturi Feroviare Fetești care a încercat să se sinucidă cu arma din dotare și-a găsit sfîrșitul pe patul de spital. El a fost ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 07:40
(8857 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Gheorghe Doja

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor și ai Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza comunei Gheorghe Doja pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Au fost aplicate sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2014, 13:30
(8465 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Depunerea Raportărilor contabile

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 18 august 2014 este termenul limită pentru depunerea Raportărilor contabile la 30 iunie 2014. Obligația depunerii ...[citește_toată_știrea]

12 August 2014, 09:20
(6647 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni, premiat la Sibiu

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, copiii de la Cercul de Pictură «Sfîntul Apostol Luca» al Protopopiatului Urziceni au participat la Olimpiada «Meșteșuguri ...[citește_toată_știrea]

11 August 2014, 16:35
(6504 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7299 de șomeri, din care 1590 șomeri indemnizați, respectiv 5709 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

11 August 2014, 15:25
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări asupra sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile care au aplicat sistemul TVA la încasare și al căror cod de TVA a fost anulat la cerere, au obligația sa colecteze ...[citește_toată_știrea]

11 August 2014, 13:15
(5967 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Bărbat înecat în lac

Un bărbat, în vîrstă de 44 de ani, plecat la scăldat împreună cu cîțiva prieteni, a pierit în apa lacului Perieți de pe raza localității cu același nume. Apelul la 112 cu privire la dispariția bărbatului ...[citește_toată_știrea]

11 August 2014, 10:15
(7850 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Perieți înecat


Trafic rutier RESTRICȚIONAT în Slobozia

Biroul Rutier Slobozia informează că, începînd cu data de 11 august 2014, în zona Instituției Prefectului-Județul Ialomița vor fi demarate lucrările de amenajare a unei parcări subterane, de capacitate ...[citește_toată_știrea]

10 August 2014, 15:45
(5776 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Blocada»

Efective mărite din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița acționează pentru asigurarea unui climat corespunzător de ordine publică, în perioada 5-31 august 2014, în acest sens fiind organizate ...[citește_toată_știrea]

10 August 2014, 10:15
(6821 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de calificare profesională în următoarele meserii ...[citește_toată_știrea]

9 August 2014, 20:35
(11265 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 4,72 milioane de lei, subvenție la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, în perioada 01.08.2014-06.08.2014, s-a efectuat plata aferentă cererilor depuse în trimestrul I 2014 pentru ajutorul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2014, 17:25
(8315 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat de 61 de ani, din Perieți, bănuit de furturi din autoturisme

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează un bărbat, în vîrstă de 61 de ani, din comuna Perieți, sub aspectul comiterii mai multor infracțiuni de furt calificat și tentativă la furt calificat. Cel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2014, 13:30
(6415 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la Bărbulești. Șapte persoane au fost reținute pentru acte de violență!

Revoltele se țin lanț în comuna Bărbulești. Polițiștii Secției Rurale Jilavele au reținut șapte cetățeni de etnie romă, care au provocat un scandal. Din cercetările oamenilor legii reiese faptul că 13 cetățeni ...[citește_toată_știrea]

5 August 2014, 15:50
(6256 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite la subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, începînd cu data de 06.08.2014, va elibera adeverințe pentru beneficiarii Schemei de Plată Unică pe Suprafață ...[citește_toată_știrea]

5 August 2014, 14:10
(12820 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Escrocii continuă să facă victime

Deși, în nenumărate rînduri, Poliția a atras atenția cu privire la modurile de operare folosite de escroci, există încă situații în care inventivitatea infractorilor continuă să facă victime. Luni, 4 august ...[citește_toată_știrea]

5 August 2014, 12:45
(7557 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Nae în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Daciana în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ionela în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Mircea în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Stela în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Andrei în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Tanu în Pod militar de pontoane la Țăndărei! Tesla în Parteneriate strategice între administrația județeană și unele primării ialomițene pentru «eficiență energetică» Tanta în Pod militar de pontoane la Țăndărei! parteneriat strategic în Parteneriate strategice între administrația județeană și unele primării ialomițene pentru «eficiență energetică» Vigi în Pod militar de pontoane la Țăndărei! blablabla în Parteneriate strategice între administrația județeană și unele primării ialomițene pentru «eficiență energetică» cetatean în Lovitură de teatru în prelungiri Morfeu în Lovitură de teatru în prelungiri Nimeni Altu în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Gloria în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Mihai în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Mary în EXPUR SA, «pilonul economic» al județului Ialomița cetatean în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia cetatean în Noi tarife pentru comercianții din Bazarul Municipal

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...