Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Moștenirea lui Mocioniu de la Slobozia

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Contractul pentru realizarea unei noi stații de tratare a apei la Slobozia a fost semnat în august 2019 de către ex-primarul Adrian Mocioniu. La un an și jumătate distanță, lucrările de execuție sunt nefinalizate... Surse din cadrul administrației locale susțin că echipamentele achi­ziționate «nu corespund specificațiilor din caietele de sar­cini», constructorul și proiectantul acestei investiții acuzându-se reciproc. Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei.

Moștenirea lui Mocioniu
În decembrie 2019, Adrian Mocioniu anunța de pe peluza GEL, firma italiană care a oferit soluția tehnică pentru potabilizarea apei, că în 3 luni slobozenii vor bea apă potabilă. La un an și mai bine distanță, stația de tratare este ne­funcți­onală. De-a lungul ultimelor luni de mandat, ex-primarul Mocioniu a in­vocat pe rând probleme de ordin tehnic, Starea de Urgență și chiar virusul SARS-CoV-2 pentru a justifica întârzierile. În septembrie 2020, viceprimarii Rudolf Gradea și Gabriel Mușat anunțau public că lucrările vor fi finalizate abia în 2021 ca urmare a semnării unui act adițional. La momentul respectiv, cei doi viceprimari au sugerat existența unei dispute contractuale privitoare la echipamentele achiziționate de către constructor. În decembrie 2020, primarul Dragoș Soare a declarat public că termenul de finali­zare a investiției va fi amânat pentru luna septembrie 2021. În cele 2 luni scurse de la acest moment, conflictul dintre constructor și Primăria Slobozia s-a acutizat. Surse administrative confirmă faptul că administrația locală refuză să recepționeze echipamentele achizițio­nate până la acest moment fiindcă «nu corespund specificațiilor din caietele de sarcini». Reamintim că valoarea contractului actual cu firma SIA Dynamic Solution SRL din Craiova este de 7,84 milioane de lei.

Acuzații reciproce
Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei. Re­prezentantul firmei SIA Dynamic Solution SRL, Leonard Răescu, sus­ține însă că nu poate finaliza lucrarea în lipsa unui proiect tehnic: «Sunt probleme de proiectare care nu ne privesc! Am făcut o solicitare către proiectant din luna noiembrie 2020... Cum aș putea finaliza execuția, dacă nu există proiect?! În plus, mi s-a cerut pentru echipamente un do­cument care nu era în caietul de sarcini... Îl aștept, durează până la 6 luni!». În re­plică la declarațiile lui Leonard Răescu, reprezentanții firmei care au proiectat soluția tehnică, Adgabi Proiect SRL, tot din Craiova, susțin că proiectul tehnic există și că pot face dovada existenței acestuia. Până la închiderea ediției nu au făcut-o însă, deși au oferit asigurări în acest sens. Ce nu spun, nici proiectantul, nici constructorul, e că soluția agreată de Adrian Mocioniu cu firma italiană GEL e una extrem de costisitoare. Aceleași surse administrative, infinit mai bine informate decât noi, susțin că mentenanța instalației de osmoză este scumpă, iar constructorul încearcă să evite responsabilitatea garanției de 5 ani de la finalizarea investiției. Mai mult decât atât, în pofida faptului că echipamentul este proiectat pentru a furniza apă tratată prin procedeul de osmoză inversă pentru 90000 de locuitori, nu există nicio garanție că această apă va respecta parametrii de potabilitate.

Soare înoată în ape tulburi Paradoxal, toate aceste informații au fost colportate în spațiul public de-a lungul ultimilor 3 ani, încă de la apariția ideii de realizare a acestei investiții. În pofida avertismentelor, ex-primarul Adrian Mocioniu a continuat însă să susțină această investiție. Obligat să ia o decizie în condițiile în care jumătate din fonduri au fost deja cheltuite, primarul actual, Dragoș Soare, declară: «Nu pot nici să confirm, nici să infirm situația pe care o prezentați... Pot să vă asigur însă că nu renunț la potabilizarea apei la Slobozia! Dacă nu avem garanția că slobozenii vor bea apă potabilă, luăm în calcul rezilierea contractului. Nu este o soluție, nu e un lucru care să ne bucure și suntem conștienți că asta e o decizie care va întârzia finalizarea lucrărilor... Dar nici nu putem cheltui la nesfârșit bani pentru ceva ce nu avem!». În cazul în care va eșua, nota de plată a slobozenilor pentru potabilizarea apei crește la 4 milioane de euro. Reamintim că, în 2011, Gabi Ionașcu a încheiat un contract similar cu Grup Romet Buzău (1,9 milioane de euro), majorat în manda­tul următor de ex-primarul Alexandru Stoica cu 300000 de euro...

15 Februarie 2021, 10:05 (7265 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare
Evaluarea tehnică a investiției «Dytras», finalizată la sfârșitul lunii octombrie 2023
Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului
Apă potabilă în 2021 la Slobozia
Finalizarea stației de tratare a apei din Slobozia se amână pentru 2021

Comentariile cititorilor:


@@Hmmm:
(17 Februarie 2021, 16:39)
Intr un final mi ati dat dreptate. 
vecin:
(16 Februarie 2021, 15:46)
Dintre toaea investitiile cu apa de la inceput si pina in prezent un singur obiectiv a fost finalizat ,vila directorului economic de la primarie construita de TMUCB acelas constructor care a realizat puturile si aductiunea de apa .
@Hmmm:
(16 Februarie 2021, 14:10)
"..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari"
In teorie DA, in practica BA!
Oarecum gresit; primarii sunt propusi de catre partide in urma vreunei licitatii - presupun. Al mai cu dare de mana, care umple conturile partidului (inainte de alegeri, cat si dupa) este bagat la inaintare. Iar de ales, il aleg de regula membrii partidelor, care sunt mobilizati sa iasa toti la vot (cu catel, purcel, cu vii, dar si cu morti). Ceilalti alegatori, neafiliati politic, stau acasa si se plang, ei nu aleg (doar un procent f mic). Cat despre primari independenti...fugim ca dracu de tamaie.
Asa ca, in aceste conditii vom avea doar primari - marionete politice - care vor face (sau nu) decat ceea ce le odrona partidul. Cand sunt la putere praduiesc tot, fura de rup, fac toalete la tara de 50 de mii de lei bucata, umfland conturile firmelor de casa. Cand nu mai au partidul lor la ciolan, primarii se plang ca nu li se dau bani, sau ca sunt oropsiti pe motive politice. Al drq daca ar face unul ceva pe fonduri europene. Acolo e complicat, nu mai merge sa umfli costul de 100 de ori, ca sa iasa de comision si shpaga, nu mai merge sa aranjezi licitatia pentru firma de casa agreata de partid. 
D-nule hmm, pe undeva aveti dreptate: "asa cetateni = asa primari". Rezulta ca daca ridicam si noi putin capul si ne desteptam, poate reusim sa alegem alt gen de primari...peste vreo suta de ani.
Hmmm:
(16 Februarie 2021, 00:20)
Stiti cand va avea Slobozia un primar calumea? Cand o canta cucu pe ..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari. In rest toate bune si la vara cald. Va pupa Jan.
Vali:
(15 Februarie 2021, 17:39)
Azi am incercat sa platesc impozitul,coada mare la taxe,nici banii nu sunt in stare sa ii incaseze,timpul nu mi-a permis sa raman.Deci nu mai aveti asteptari asa mari de la primarii nostri.
contribuabil :
(15 Februarie 2021, 14:57)
La puscarie cu (...) si cu intreaga gasca care a facut deplasareea in strainatate pentru a vedeaa aceste utilaze ,impreuna cu toti care au semnat contracte de achizitii si au facut receptii partiale la utilajele achizitionate. Unde sunt acum (...), (...), (...),etc.
Nimeni Altu':
(15 Februarie 2021, 14:15)
Cine raspunde pentru aceste investii? Pana acum nici Ionascu, nici Stoica nu au patit nimic. Ba chiar mai mult, pentru compente deosebite au primit posturi caldute, bine-platite la stat. 
Mihnea:
(15 Februarie 2021, 14:02)
Dumnezeule, cu ce-au greșit slobozenii de s-au procopsit cu cei mai proști primari din țară???
Tot așteptăm de la noul primar o soluție de mai bine, dar am impresia că a intrat în ritmul celorlați nătăfleți de dinainte!
cetatean:
(15 Februarie 2021, 13:39)
Mai primarilor! Daca toti ati plati pentru greselile comise, altfel ati lua deciziile! Tu, Soarele nostru, ai o calitate: esti bun de gura si atat!
Eu:
(15 Februarie 2021, 11:31)
Aveati speranțe la apa cu un primar care se lauda pe facebook ca a dat cu solutie pentru țânțari in oras de parca cine stie ce a facut ! Nu ca era un lucru normal !
DNA:
(15 Februarie 2021, 11:30)
Specialistii din DNA ar trebui sa faca lumina o data in acest caz..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 22 Aug 2026
368 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Anunț angajare

Clinică medicală angajează asistent medical cu experiență în recoltare și reprezentant medical pentru punctul de lucru din Slobozia
CV-urile vă rugăm să le trimiteți ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 10:12
(9591 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Căzănești

Mașină furată din Italia, găsită la Căzănești

Un bărbat de 34 ani, din Căzănești, a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină ce figura urmărită internațional în bazele de date ale Interpolului. S-a întîmplat vineri, 23 martie, cînd polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:31
(9563 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-un panou publicitar

În noaptea de vineri spre sîmbătă, 23/24 martie, la Slobozia, în jurul orei 03,00, s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. Potrivit polițiștilor, un tînăr de 21 ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:22
(9011 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: 12 șoferi au rămas fără permise, amenzi de peste 56000 lei

În perioada 23-26 martie, polițiștii rutieri au sancționat neregulile comise de șoferi pe șoselele județului prin aplicarea a peste 270 amenzi, retragerea a 5 certificate de înmatriculare, alți 12 șoferi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:18
(10794 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru infracțiuni rutiere

Vineri, 23 martie, un bărbat de 37 ani a fost prins și încarcerat. Pe numele acestuia Judecătoria Ploiești a emis un mandat de executare a pedepsei de 4 ani închisoare pentru o infracțiune la regimul circulației ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:03
(9814 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: A furat din curtea unui consătean

Polițiștii anchetează un tînăr de 26 ani, din Traian, pentru furt. Infracțiunea a fost sesizată polițiștilor vineri, 23 martie, cînd un bărbat de 32 ani din localitate a anunțat polițiștii că din curtea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:33
(8044 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian furt


Adăpost de animale cuprins de flăcări la Ion Ghica, furaje arse la Fetești

În după-amiaza zilei de duminică, 25 martie a.c, un adăpost de animale al unui cetățean din satul Ion Ghica a fost cuprins de flăcări, după ce proprietarul a aprins un foc în curte și l-a lăsat nesupravegheat ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:13
(9865 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți la volan

Un tînăr prahovean, de 23 ani, conducător al unui autoturism, a fost oprit în trafic de polițiști pentru un control de rutină. Verificările ulterioare au demonstrat că tînărul nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:11
(9963 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 114 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 26 martie 2012, sînt disponibile 114 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:10
(8188 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Biciclist accidentat

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 23 martie, la Fetești s-a produs un accident de circulație în urma căruia o persoană a fost rănită. Pe scurt, polițiștii au stabilit că în timp ce un constănțean ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:01
(8554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii ialomițeni le-au pus gînd rău braconierilor. În urma unei acțiuni preventive, în năvoadele oamenilor legii au picat nu mai puțin de opt bărbați, toți cercetați acum pentru braconaj piscicol. ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2012, 17:54
(9150 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Moaște de la Mânăstirea Comana

Urziceni: Moaște de la Mînăstirea Comana

Timp de 3 zile, în perioada 29 martie-1 aprilie 2012, vor poposi la Urziceni moaștele «Sf. M. Mc. Ecaterina», din Episcopia Giurgiului, de la Mînăstirea Comana. Potrivit declarației preotului Bogdan Ionuț ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2012, 17:46
(11221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni moaște


Ialomița: În trafic, cu numere de înmatriculare expirate

Miercuri, 21 martie, polițiștii rutieri au depistat în trafic un autoturism condus de un tînăr, de 21 ani, din comuna Cornetu-Ilfov. În urma verificărilor efectuate cu privire la autoturism, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2012, 17:39
(11592 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Accident mortal după ce s-a răsturnat cu mașina

Joi, 21 martie a.c., pe unul dintre drumurile comunale din apropierea comunei Săveni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și vătămarea corporală a unei alteia. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2012, 17:19
(11873 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Săveni accident


IPJ Ialomița: Număr record de avansări de «Ziua Poliției»

IPJ Ialomița: Număr record de avansări de «Ziua Poliției»

Vineri, 23 martie, începînd cu ora 10,00, la sala de festivități din cadrul Casei de Cultură a Sindicatelor din municipiul Slobozia a avut loc o ședință festivă, prilejuită de sărbătorirea Zilei Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2012, 17:09
(9285 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Șoferi prinși beți la volan

Acțiunile polițiștilor rutieri pentru combaterea încălcărilor la regimul circulației pe drumurile publice au dus la identificarea altor două infracțiuni în trafic. Primul șofer, un bărbat de 47 ani, din ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2012, 17:05
(9874 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 26 martie 2012, termen scadent pentru depunerea declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că luni, 26 martie 2012, inclusiv, este ultima zi în care mai pot fi depuse următoarele declarații:
-Declarația privind obligațiile ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2012, 17:02
(12914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bișnițarii la control

Polițiștii slobozeni au organizat în cursul zilei de miercuri, 21 martie a.c., o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal. În cadrul acțiunii, polițiștii au verificat 16 societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2012, 16:38
(9201 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Călătorind între două luni paralele», cu Nina Beciu

Astrologul Nina Beciu lansează, pe 24 martie a.c., un nou volum. «Călătorind între două lumi paralele» este o compilație a celor 5 volume publicate de autor anterior și reprezintă o nouă încercare de a ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2012, 12:15
(16745 vizualizări - 8 comentarii)


Ialomița: DSVSA intensifică controalele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că va intensifica acțiunile de supraveghere sanitară-veterinară în toate tipurile de unități autorizate/înregistrate sanitar ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2012, 12:12
(9832 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: «Cei mai frumoși ani...», balul deputatului PNL Cristina Pocora

Fetești: «Cei mai frumoși ani...», balul deputatului PNL Cristina Pocora

La sfîrșitul săptămînii precedente, liceenii din Fetești și Țăndărei au participat la «Balul celor mai frumoși... ani», eveniment organizat de deputatul liberal Cristina Ancuța Pocora. Manifestarea a ajuns ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2012, 12:10
(10746 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în vizorul autorităților

Polițiștii au acționat marți, 20 martie a.c., pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate (Stelnica, Făcăeni, Bordușani și Vlădeni) pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2012, 12:01
(7546 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Miriști în flăcări

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» atrage atenția asupra creșterii semnificative a numărului de arderi necontrolate. Astfel, în ultimele 5 zile, în Ialomița peste 35 ha de teren au ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2012, 12:01
(12621 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amenzi de peste 6000 de lei

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, Jilavele și Coșereni au acționat marți, 20 martie a.c., pentru diminuarea fenomenului infracțional și combaterea faptelor cu violență. În filtrele rutiere ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2012, 12:00
(7489 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Explozie într-un bloc din oraș

Slobozia: Explozie într-un bloc din oraș

Explozie într-un apartament din Slobozia, în această dimineață. Deflagrația s-a produs din cauza unei acumulări de gaze, provenită de la o butelie lăsată nesupravegheată. Apartamentul se află în blocul ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2012, 09:25
(7365 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2012, 19:48
(7477 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băut și fără permis, la volan

Un bărbat, de 46 ani, din Slobozia, conducător al unui autoturism a fost oprit în trafic de polițiști, luni, 19 martie a.c. Verificările de rutină realizate au demonstrat că șoferul nu poseda permis de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2012, 19:01
(8604 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Șapte hoți, reținuți de polițiști

Șapte bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani, domiciliați în Urziceni, Manasia și Alexeni, au fost reținuți luni, 19 martie a.c., de către polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2012, 19:01
(12680 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Minori, hoți de găini

Doi minori, de 15 și 16 ani, din Alexeni, au fost identificați ca fiind hoții în cazul unui furt comis în localitate. Fapta a fost reclamată polițiștilor de un bărbat de 65 ani, căruia i-au fost furate ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2012, 19:00
(11485 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni furt găini


Fetești: Șoferiță accidentată

Luni, 19 martie a.c., la Fetești s-a produs un accident rutier. Pe scurt, în timp ce un localnic, de 36 ani, se deplasa la volanul unui autoturism pe strada Ceahlăului din municipiu, la intersecția cu strada ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2012, 18:58
(6873 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ultimele comentarii
@Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului gigel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului paul în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! oi în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Tot EL în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului ? în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului @ Wake up în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Mary în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! teren extravilan Munteni Buzău în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Caron în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...