Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Moștenirea lui Mocioniu de la Slobozia

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Contractul pentru realizarea unei noi stații de tratare a apei la Slobozia a fost semnat în august 2019 de către ex-primarul Adrian Mocioniu. La un an și jumătate distanță, lucrările de execuție sunt nefinalizate... Surse din cadrul administrației locale susțin că echipamentele achi­ziționate «nu corespund specificațiilor din caietele de sar­cini», constructorul și proiectantul acestei investiții acuzându-se reciproc. Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei.

Moștenirea lui Mocioniu
În decembrie 2019, Adrian Mocioniu anunța de pe peluza GEL, firma italiană care a oferit soluția tehnică pentru potabilizarea apei, că în 3 luni slobozenii vor bea apă potabilă. La un an și mai bine distanță, stația de tratare este ne­funcți­onală. De-a lungul ultimelor luni de mandat, ex-primarul Mocioniu a in­vocat pe rând probleme de ordin tehnic, Starea de Urgență și chiar virusul SARS-CoV-2 pentru a justifica întârzierile. În septembrie 2020, viceprimarii Rudolf Gradea și Gabriel Mușat anunțau public că lucrările vor fi finalizate abia în 2021 ca urmare a semnării unui act adițional. La momentul respectiv, cei doi viceprimari au sugerat existența unei dispute contractuale privitoare la echipamentele achiziționate de către constructor. În decembrie 2020, primarul Dragoș Soare a declarat public că termenul de finali­zare a investiției va fi amânat pentru luna septembrie 2021. În cele 2 luni scurse de la acest moment, conflictul dintre constructor și Primăria Slobozia s-a acutizat. Surse administrative confirmă faptul că administrația locală refuză să recepționeze echipamentele achizițio­nate până la acest moment fiindcă «nu corespund specificațiilor din caietele de sarcini». Reamintim că valoarea contractului actual cu firma SIA Dynamic Solution SRL din Craiova este de 7,84 milioane de lei.

Acuzații reciproce
Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei. Re­prezentantul firmei SIA Dynamic Solution SRL, Leonard Răescu, sus­ține însă că nu poate finaliza lucrarea în lipsa unui proiect tehnic: «Sunt probleme de proiectare care nu ne privesc! Am făcut o solicitare către proiectant din luna noiembrie 2020... Cum aș putea finaliza execuția, dacă nu există proiect?! În plus, mi s-a cerut pentru echipamente un do­cument care nu era în caietul de sarcini... Îl aștept, durează până la 6 luni!». În re­plică la declarațiile lui Leonard Răescu, reprezentanții firmei care au proiectat soluția tehnică, Adgabi Proiect SRL, tot din Craiova, susțin că proiectul tehnic există și că pot face dovada existenței acestuia. Până la închiderea ediției nu au făcut-o însă, deși au oferit asigurări în acest sens. Ce nu spun, nici proiectantul, nici constructorul, e că soluția agreată de Adrian Mocioniu cu firma italiană GEL e una extrem de costisitoare. Aceleași surse administrative, infinit mai bine informate decât noi, susțin că mentenanța instalației de osmoză este scumpă, iar constructorul încearcă să evite responsabilitatea garanției de 5 ani de la finalizarea investiției. Mai mult decât atât, în pofida faptului că echipamentul este proiectat pentru a furniza apă tratată prin procedeul de osmoză inversă pentru 90000 de locuitori, nu există nicio garanție că această apă va respecta parametrii de potabilitate.

Soare înoată în ape tulburi Paradoxal, toate aceste informații au fost colportate în spațiul public de-a lungul ultimilor 3 ani, încă de la apariția ideii de realizare a acestei investiții. În pofida avertismentelor, ex-primarul Adrian Mocioniu a continuat însă să susțină această investiție. Obligat să ia o decizie în condițiile în care jumătate din fonduri au fost deja cheltuite, primarul actual, Dragoș Soare, declară: «Nu pot nici să confirm, nici să infirm situația pe care o prezentați... Pot să vă asigur însă că nu renunț la potabilizarea apei la Slobozia! Dacă nu avem garanția că slobozenii vor bea apă potabilă, luăm în calcul rezilierea contractului. Nu este o soluție, nu e un lucru care să ne bucure și suntem conștienți că asta e o decizie care va întârzia finalizarea lucrărilor... Dar nici nu putem cheltui la nesfârșit bani pentru ceva ce nu avem!». În cazul în care va eșua, nota de plată a slobozenilor pentru potabilizarea apei crește la 4 milioane de euro. Reamintim că, în 2011, Gabi Ionașcu a încheiat un contract similar cu Grup Romet Buzău (1,9 milioane de euro), majorat în manda­tul următor de ex-primarul Alexandru Stoica cu 300000 de euro...

15 Februarie 2021, 10:05 (7035 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare
Evaluarea tehnică a investiției «Dytras», finalizată la sfârșitul lunii octombrie 2023
Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului
Apă potabilă în 2021 la Slobozia
Finalizarea stației de tratare a apei din Slobozia se amână pentru 2021

Comentariile cititorilor:


@@Hmmm:
(17 Februarie 2021, 16:39)
Intr un final mi ati dat dreptate. 
vecin:
(16 Februarie 2021, 15:46)
Dintre toaea investitiile cu apa de la inceput si pina in prezent un singur obiectiv a fost finalizat ,vila directorului economic de la primarie construita de TMUCB acelas constructor care a realizat puturile si aductiunea de apa .
@Hmmm:
(16 Februarie 2021, 14:10)
"..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari"
In teorie DA, in practica BA!
Oarecum gresit; primarii sunt propusi de catre partide in urma vreunei licitatii - presupun. Al mai cu dare de mana, care umple conturile partidului (inainte de alegeri, cat si dupa) este bagat la inaintare. Iar de ales, il aleg de regula membrii partidelor, care sunt mobilizati sa iasa toti la vot (cu catel, purcel, cu vii, dar si cu morti). Ceilalti alegatori, neafiliati politic, stau acasa si se plang, ei nu aleg (doar un procent f mic). Cat despre primari independenti...fugim ca dracu de tamaie.
Asa ca, in aceste conditii vom avea doar primari - marionete politice - care vor face (sau nu) decat ceea ce le odrona partidul. Cand sunt la putere praduiesc tot, fura de rup, fac toalete la tara de 50 de mii de lei bucata, umfland conturile firmelor de casa. Cand nu mai au partidul lor la ciolan, primarii se plang ca nu li se dau bani, sau ca sunt oropsiti pe motive politice. Al drq daca ar face unul ceva pe fonduri europene. Acolo e complicat, nu mai merge sa umfli costul de 100 de ori, ca sa iasa de comision si shpaga, nu mai merge sa aranjezi licitatia pentru firma de casa agreata de partid. 
D-nule hmm, pe undeva aveti dreptate: "asa cetateni = asa primari". Rezulta ca daca ridicam si noi putin capul si ne desteptam, poate reusim sa alegem alt gen de primari...peste vreo suta de ani.
Hmmm:
(16 Februarie 2021, 00:20)
Stiti cand va avea Slobozia un primar calumea? Cand o canta cucu pe ..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari. In rest toate bune si la vara cald. Va pupa Jan.
Vali:
(15 Februarie 2021, 17:39)
Azi am incercat sa platesc impozitul,coada mare la taxe,nici banii nu sunt in stare sa ii incaseze,timpul nu mi-a permis sa raman.Deci nu mai aveti asteptari asa mari de la primarii nostri.
contribuabil :
(15 Februarie 2021, 14:57)
La puscarie cu (...) si cu intreaga gasca care a facut deplasareea in strainatate pentru a vedeaa aceste utilaze ,impreuna cu toti care au semnat contracte de achizitii si au facut receptii partiale la utilajele achizitionate. Unde sunt acum (...), (...), (...),etc.
Nimeni Altu':
(15 Februarie 2021, 14:15)
Cine raspunde pentru aceste investii? Pana acum nici Ionascu, nici Stoica nu au patit nimic. Ba chiar mai mult, pentru compente deosebite au primit posturi caldute, bine-platite la stat. 
Mihnea:
(15 Februarie 2021, 14:02)
Dumnezeule, cu ce-au greșit slobozenii de s-au procopsit cu cei mai proști primari din țară???
Tot așteptăm de la noul primar o soluție de mai bine, dar am impresia că a intrat în ritmul celorlați nătăfleți de dinainte!
cetatean:
(15 Februarie 2021, 13:39)
Mai primarilor! Daca toti ati plati pentru greselile comise, altfel ati lua deciziile! Tu, Soarele nostru, ai o calitate: esti bun de gura si atat!
Eu:
(15 Februarie 2021, 11:31)
Aveati speranțe la apa cu un primar care se lauda pe facebook ca a dat cu solutie pentru țânțari in oras de parca cine stie ce a facut ! Nu ca era un lucru normal !
DNA:
(15 Februarie 2021, 11:30)
Specialistii din DNA ar trebui sa faca lumina o data in acest caz..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 17 Aug 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Captură record de deșeuri neferoase

Polițiștii Feteșteni au interceptat la finalul săptămînii precedente un transport de deșeuri neferoase pentru care nu existau documente de proveniență. Materialele neferoase a fost confiscate, iar polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2010, 13:13
(20470 vizualizări - 0 comentarii)


Disponibilizările din sectorul public, în atenția Comisiei de Dialog Social

Joi, 29 iulie, Comisia de Dialog Social din cadrul Instituției Prefectului Județului Ialomița se va întruni în ședința lunară. Pe ordinea de zi a lucrărilor se va discuta un singur punct, dezbaterile vizînd ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2010, 09:58
(18560 vizualizări - 0 comentarii)


Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2010, concurenți

Cîștigătorii preselecției și, implicit, concurenții ediției 43 a «Trofeului Tinereții» Amara sînt, în ordinea intrării în concurs, stabilită prin tragere la sorți: 1. Daniela COJOCARU (25 ani, Iași), 2. Diana ȘERBAN (16 ani, Ialomița) ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 19:49
(22724 vizualizări - 0 comentarii)


Angajatorii din construcții, controlați de ITM

În perioada 15-16 iulie, reprezentanții Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița au organizat o acțiune de control în cadrul Campaniei privind promovarea și controlul măsurilor de îmbunătățire a mediului ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 19:45
(20105 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Copil la volan

Culmea șofatului a fost atinsă la Sudiți. Un copil de 14 ani a fost prins conducînd o mașină în interiorul comunei. Sfios, minorul depistat a spus polițiștilor că nu deține permis de conducere, dezvăluindu ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 19:20
(20098 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți copil șofer


Țăndărei: A adormit la volan

La sfîrșitul săptămînii precedente, sîmbătă, 24 iulie, în apropierea localității Țăndărei s-a produs un accident de circulație. Cauza principală a producerii incidentului rutier a fost stabilită ca fiind ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 19:20
(12134 vizualizări - 0 comentarii)


Discotecile, la control

Polițiștii din Țăndărei au organizat în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 iulie, o acțiune al cărei scop principal a fost prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 19:18
(20802 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectul de reabilitare și modernizare a sistemului de alimetare cu apă a Feteștiului, în linie dreaptă

Primarul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu a participat joi, 22 iulie a.c., la deschiderea ofertelor depuse în vederea atribuirii contractului de achiziție servicii «Asistență Tehnică pentru Reabilitarea ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 13:35
(22389 vizualizări - 0 comentarii)


A ars în propria-i casă

Un feteștean, de 73 de ani, a ars de viu în propria-i casă. Focul a izbucnit în toiul nopții de duminică spre luni, 25 spre 26 iulie a.c. Incendiul, anunțat în jurul orei 3.25 prin 112, a mistuit rapid ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 13:05
(13819 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Accident

Un accident rutier s-a produs sîmbătă, 24 iulie a.c., pe DN2A, în apropiera orașului Țăndărei. În urma impactului, două persoane au rămas prinse într-un autoturism, una dintre ele fiind scoasă de echipajul ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 13:04
(13566 vizualizări - 0 comentarii)


I-a luat foc bordul mașinii

În timp ce se deplasa pe Autostrada A2, din direcția București către Constanța, în dreptul km 143, bordul unui autoturism Volkswagen Sharan al unui cetățean din județul Ilfov a fost cuprins de flăcări. ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 13:04
(21953 vizualizări - 0 comentarii)


«Strategia de dezvoltare locală a municipiului Fetești»

Primăria Municipiului Fetești și compania de consultanță Addvances au organizat luni, 26 iulie a.c., la Galeriile de Artă «Lumina», dezbaterea «Strategia de dezvoltare locală a municipiului Fetești». Documentul ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2010, 12:32
(17219 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț prins în flagrant

În miez de noapte, Poliția Slobozia a fost sesizată de un tînăr, de 22 de ani, din localitate, prin 112. Slobozeanul le-a relatat polițiștilor cum o persoană a pătruns în interiorul sediului unei firme ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2010, 12:59
(19228 vizualizări - 0 comentarii)


Fată de 14 ani dată dispărută, depistată de polițiști

O fată de 14 ani, din Slobozia, pe numele său Chirea Valentina Iuliana, a fost dată dispărută din 17 iulie a.c. În urma cercetărilor polițiștilor, fata a fost depistată pe raza satului Marsilieni, comuna ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2010, 12:58
(17770 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Baruri și săli de jocuri, la control

Poliția Municipiului Slobozia a organizat și executat acțiuni ce au vizat prevenirea și combaterea infracționalității stradale, a faptelor cu violență precum și menținerea unui climat de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2010, 12:57
(19484 vizualizări - 2 comentarii)


S-a sinucis aruncându-se în râul Ialomița

S-a sinucis aruncîndu-se în rîul Ialomița

O femeie de 60-65 ani, a cărei identitate nu a fost încă stabilită, s-a sinucis aruncîndu-se în rîul Ialomița. Femeia a ales să se arunce în apele tulburi ale rîului în zona podului. Gestul necugetat al ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2010, 12:48
(22974 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Amara

Mașină furată din Ungaria, găsită la Amara

Miercuri, 21 iulie, la primele ore ale dimineții polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional. În cadrul acțiunii, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2010, 09:10
(17248 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Furturile din locuințe, în atenția polițiștilor

Miercuri, 21 iulie, polițiștii din Urziceni au organizat și executat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea furturilor din locuințe și societăți comerciale și prevenirea și combaterea sustragerilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2010, 09:05
(16775 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni în trafic

Polițiștii rutieri au desfășurat în ultimele două zile acțiuni în trafic. În cursul acțiunii, polițiștii au aplicat 196 de sancțiuni contravenționale, pentru 76 de conducători auto care au depășit viteza ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2010, 09:03
(18107 vizualizări - 0 comentarii)


Colegiul Prefectural: Inspectorul general școlar Stavăr, la raport

Poate cel mai important punct de pe ordinea de zi a ședinței Colegiului Prefectural va fi «Prezentarea raportului privind desfășurarea și procentul de promovabilitate înregistrat în Ialomița la examenul ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2010, 18:37
(18082 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Au încercat să-i fure geanta unui poștaș

Marți, 20 iulie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată, prin 112, asupra unei tentative de tîlhărie. Astfel, în timp ce se afla pe Aleea Cîmpului, din localitate, un bărbat, de 58 de ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2010, 18:22
(18842 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori încarcerați pentru executarea pedepselor

Doi bărbați au fost reținuți marți, 20 iulie a.c., de polițiști, fiind «conduși» în Arestul Poliției. Ce doi, în vîrstă de 33, respectiv 20 de ani, se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2010, 18:18
(11330 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției

În cursul zilei de marți, 20 iulie a.c., efective din cadrul Poliției Slobozia au organizat și executat acțiuni atît în mediul urban, cît și în cel rural. Astfel, s-a acționat în Piața Agroalimentară, ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2010, 18:15
(20414 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Tînăr înecat în Ialomița

Un tînăr de 16 ani a dispărut marți seară, 20 iulie a.c., în jurul orei 19.30, în apele rîului Ialomița, la nu mai mult de o zi după ce trupul unui băiat de 13 ani a fost recuperat din Dunăre. Tînărul a ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2010, 12:03
(14727 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2010, 18:20
(10260 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2010, 18:06
(10779 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Anunț angajare

SC ELCASIO scoate la concurs posturi de
1. agenți vînzări (cu și fără experiență)
2. merchandiser
• Pachet salarial atractiv
CV-urile pot fi depuse la sediul firmei din Slobozia, șos. Brăilei ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2010, 17:58
(21391 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-a trezit cu hoții în casă

În timp ce dormea în propria-i locuință, un bărbat din Fetești s-a trezit, la miezul nopții, cu hoții în casă. Speriat, bărbatul a început să țipe în momentul cînd un tînăr îi furase de pe noptieră telefonul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2010, 15:38
(21348 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Slobozia: La volan, fără permis

Luni, 19 iulie, polițiștii slobozeni au depistat în trafic o mașină la volanul căreia se afla un tînăr, de 28 ani, ce nu deținea permis de conducere. Pentru fapta sa, bărbatul s-a ales cu dosar penal, fiind ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2010, 15:37
(19155 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 7 luni, rănită într-un accident rutier

La începutul săptămînii, luni 19 iulie, în apropierea municipiului Fetești s-a produs un accident de circulație în urma căruia o persoană a fost rănită. Polițiștii feteșteni au stabilit că în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2010, 15:37
(18262 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ultimele comentarii
[email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...