Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Moștenirea lui Mocioniu de la Slobozia

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Contractul pentru realizarea unei noi stații de tratare a apei la Slobozia a fost semnat în august 2019 de către ex-primarul Adrian Mocioniu. La un an și jumătate distanță, lucrările de execuție sunt nefinalizate... Surse din cadrul administrației locale susțin că echipamentele achi­ziționate «nu corespund specificațiilor din caietele de sar­cini», constructorul și proiectantul acestei investiții acuzându-se reciproc. Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei.

Moștenirea lui Mocioniu
În decembrie 2019, Adrian Mocioniu anunța de pe peluza GEL, firma italiană care a oferit soluția tehnică pentru potabilizarea apei, că în 3 luni slobozenii vor bea apă potabilă. La un an și mai bine distanță, stația de tratare este ne­funcți­onală. De-a lungul ultimelor luni de mandat, ex-primarul Mocioniu a in­vocat pe rând probleme de ordin tehnic, Starea de Urgență și chiar virusul SARS-CoV-2 pentru a justifica întârzierile. În septembrie 2020, viceprimarii Rudolf Gradea și Gabriel Mușat anunțau public că lucrările vor fi finalizate abia în 2021 ca urmare a semnării unui act adițional. La momentul respectiv, cei doi viceprimari au sugerat existența unei dispute contractuale privitoare la echipamentele achiziționate de către constructor. În decembrie 2020, primarul Dragoș Soare a declarat public că termenul de finali­zare a investiției va fi amânat pentru luna septembrie 2021. În cele 2 luni scurse de la acest moment, conflictul dintre constructor și Primăria Slobozia s-a acutizat. Surse administrative confirmă faptul că administrația locală refuză să recepționeze echipamentele achizițio­nate până la acest moment fiindcă «nu corespund specificațiilor din caietele de sarcini». Reamintim că valoarea contractului actual cu firma SIA Dynamic Solution SRL din Craiova este de 7,84 milioane de lei.

Acuzații reciproce
Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei. Re­prezentantul firmei SIA Dynamic Solution SRL, Leonard Răescu, sus­ține însă că nu poate finaliza lucrarea în lipsa unui proiect tehnic: «Sunt probleme de proiectare care nu ne privesc! Am făcut o solicitare către proiectant din luna noiembrie 2020... Cum aș putea finaliza execuția, dacă nu există proiect?! În plus, mi s-a cerut pentru echipamente un do­cument care nu era în caietul de sarcini... Îl aștept, durează până la 6 luni!». În re­plică la declarațiile lui Leonard Răescu, reprezentanții firmei care au proiectat soluția tehnică, Adgabi Proiect SRL, tot din Craiova, susțin că proiectul tehnic există și că pot face dovada existenței acestuia. Până la închiderea ediției nu au făcut-o însă, deși au oferit asigurări în acest sens. Ce nu spun, nici proiectantul, nici constructorul, e că soluția agreată de Adrian Mocioniu cu firma italiană GEL e una extrem de costisitoare. Aceleași surse administrative, infinit mai bine informate decât noi, susțin că mentenanța instalației de osmoză este scumpă, iar constructorul încearcă să evite responsabilitatea garanției de 5 ani de la finalizarea investiției. Mai mult decât atât, în pofida faptului că echipamentul este proiectat pentru a furniza apă tratată prin procedeul de osmoză inversă pentru 90000 de locuitori, nu există nicio garanție că această apă va respecta parametrii de potabilitate.

Soare înoată în ape tulburi Paradoxal, toate aceste informații au fost colportate în spațiul public de-a lungul ultimilor 3 ani, încă de la apariția ideii de realizare a acestei investiții. În pofida avertismentelor, ex-primarul Adrian Mocioniu a continuat însă să susțină această investiție. Obligat să ia o decizie în condițiile în care jumătate din fonduri au fost deja cheltuite, primarul actual, Dragoș Soare, declară: «Nu pot nici să confirm, nici să infirm situația pe care o prezentați... Pot să vă asigur însă că nu renunț la potabilizarea apei la Slobozia! Dacă nu avem garanția că slobozenii vor bea apă potabilă, luăm în calcul rezilierea contractului. Nu este o soluție, nu e un lucru care să ne bucure și suntem conștienți că asta e o decizie care va întârzia finalizarea lucrărilor... Dar nici nu putem cheltui la nesfârșit bani pentru ceva ce nu avem!». În cazul în care va eșua, nota de plată a slobozenilor pentru potabilizarea apei crește la 4 milioane de euro. Reamintim că, în 2011, Gabi Ionașcu a încheiat un contract similar cu Grup Romet Buzău (1,9 milioane de euro), majorat în manda­tul următor de ex-primarul Alexandru Stoica cu 300000 de euro...

15 Februarie 2021, 10:05 (7153 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare
Evaluarea tehnică a investiției «Dytras», finalizată la sfârșitul lunii octombrie 2023
Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului
Apă potabilă în 2021 la Slobozia
Finalizarea stației de tratare a apei din Slobozia se amână pentru 2021

Comentariile cititorilor:


@@Hmmm:
(17 Februarie 2021, 16:39)
Intr un final mi ati dat dreptate. 
vecin:
(16 Februarie 2021, 15:46)
Dintre toaea investitiile cu apa de la inceput si pina in prezent un singur obiectiv a fost finalizat ,vila directorului economic de la primarie construita de TMUCB acelas constructor care a realizat puturile si aductiunea de apa .
@Hmmm:
(16 Februarie 2021, 14:10)
"..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari"
In teorie DA, in practica BA!
Oarecum gresit; primarii sunt propusi de catre partide in urma vreunei licitatii - presupun. Al mai cu dare de mana, care umple conturile partidului (inainte de alegeri, cat si dupa) este bagat la inaintare. Iar de ales, il aleg de regula membrii partidelor, care sunt mobilizati sa iasa toti la vot (cu catel, purcel, cu vii, dar si cu morti). Ceilalti alegatori, neafiliati politic, stau acasa si se plang, ei nu aleg (doar un procent f mic). Cat despre primari independenti...fugim ca dracu de tamaie.
Asa ca, in aceste conditii vom avea doar primari - marionete politice - care vor face (sau nu) decat ceea ce le odrona partidul. Cand sunt la putere praduiesc tot, fura de rup, fac toalete la tara de 50 de mii de lei bucata, umfland conturile firmelor de casa. Cand nu mai au partidul lor la ciolan, primarii se plang ca nu li se dau bani, sau ca sunt oropsiti pe motive politice. Al drq daca ar face unul ceva pe fonduri europene. Acolo e complicat, nu mai merge sa umfli costul de 100 de ori, ca sa iasa de comision si shpaga, nu mai merge sa aranjezi licitatia pentru firma de casa agreata de partid. 
D-nule hmm, pe undeva aveti dreptate: "asa cetateni = asa primari". Rezulta ca daca ridicam si noi putin capul si ne desteptam, poate reusim sa alegem alt gen de primari...peste vreo suta de ani.
Hmmm:
(16 Februarie 2021, 00:20)
Stiti cand va avea Slobozia un primar calumea? Cand o canta cucu pe ..... Primariii se aleg din randul cetatenilor, deci asa cetateni, asa primari. In rest toate bune si la vara cald. Va pupa Jan.
Vali:
(15 Februarie 2021, 17:39)
Azi am incercat sa platesc impozitul,coada mare la taxe,nici banii nu sunt in stare sa ii incaseze,timpul nu mi-a permis sa raman.Deci nu mai aveti asteptari asa mari de la primarii nostri.
contribuabil :
(15 Februarie 2021, 14:57)
La puscarie cu (...) si cu intreaga gasca care a facut deplasareea in strainatate pentru a vedeaa aceste utilaze ,impreuna cu toti care au semnat contracte de achizitii si au facut receptii partiale la utilajele achizitionate. Unde sunt acum (...), (...), (...),etc.
Nimeni Altu':
(15 Februarie 2021, 14:15)
Cine raspunde pentru aceste investii? Pana acum nici Ionascu, nici Stoica nu au patit nimic. Ba chiar mai mult, pentru compente deosebite au primit posturi caldute, bine-platite la stat. 
Mihnea:
(15 Februarie 2021, 14:02)
Dumnezeule, cu ce-au greșit slobozenii de s-au procopsit cu cei mai proști primari din țară???
Tot așteptăm de la noul primar o soluție de mai bine, dar am impresia că a intrat în ritmul celorlați nătăfleți de dinainte!
cetatean:
(15 Februarie 2021, 13:39)
Mai primarilor! Daca toti ati plati pentru greselile comise, altfel ati lua deciziile! Tu, Soarele nostru, ai o calitate: esti bun de gura si atat!
Eu:
(15 Februarie 2021, 11:31)
Aveati speranțe la apa cu un primar care se lauda pe facebook ca a dat cu solutie pentru țânțari in oras de parca cine stie ce a facut ! Nu ca era un lucru normal !
DNA:
(15 Februarie 2021, 11:30)
Specialistii din DNA ar trebui sa faca lumina o data in acest caz..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 18 Aug 2026
356 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Adolescent urmărit de polițiști după ce a furat o mașină

Un adolescent de 15 ani din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce în seara zilei de miercuri, 12 octombrie a.c., a furat o mașină din fața porții unui cetățean din municipiu. Acesta a fost prins de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 17:30
(5174 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Joi, 13 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29680, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 12 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 16:20
(2384 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință în Fetești

Incendiu la o locuință în Fetești

Două echipaje din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o bucătărie și o anexă gospodărească la Fetești. Au ars bucătăria și o anexă gospodărească în ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 14:15
(3188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


ISU Ialomița: «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre»

Aniversată la 13 octombrie, «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre» marchează modul în care oamenii și comunitățile din întreaga lume depun eforturi pentru reducerea expunerii la ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 14:10
(10173 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

O misiune dificilă și de amploare, dar cu un final fericit, au avut echipajele de pompieri din Slobozia și Țăndărei. Astfel, miercuri, 12 octombrie a.c., în jurul orelor 15,20, prin apel la numărul unic ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 13:55
(6412 vizualizări - 0 comentarii)


26 de percheziții domiciliare la Bărbulești și Urziceni

Joi, 13 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 26 de mandate de percheziție domiciliară, dintre care 16 în municipiul Urziceni și 10 în comuna Bărbulești. În urma descinderilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 10:30
(3393 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Miercuri, 12 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat ședința Echipei Interinstituționale pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și a personalului didactic și prevenirea delicvenței ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 17:10
(9422 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Apa noastră cea de toate zilele»

Miercuri, 19 octombrie a.c., între orele 15,00-17,00, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va organiza evenimentul «Apa noastră cea de toate zilele»-o dezbatere despre reabilitarea sistemului național ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:25
(9684 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 12 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29675, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 11 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:15
(1917 vizualizări - 0 comentarii)


Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor și în coordonarea părintelui protopop Laurențiu Cioranu, conform rapoartelor trimestriale de activitate, parohiile ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:50
(10411 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Subvenții acordate angajatorilor pentru încadrarea în muncă a anumitor categorii de persoane

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă implementează la nivel național, prin intermediul agențiilor județene, proiectul «PROACCES 4-Subvenționarea locurilor de muncă pentru șomeri», proiect ce ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:40
(11486 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM subvenție


Percheziții domiciliare la Țăndărei și Fetești

Miercuri, 12 octombrie a.c., polițiștii IPJ Ialomița efectuează 8 percheziții domiciliare, în municipiul Fetești și orașul Țăndărei, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 11:30
(6961 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Bunuri susceptibile a fi contrafăcute, confiscate de polițiști

Efective din cadrul Poliției Fetești au depistat, pe raza comunei Bordușani, un bărbat de 39 de ani, din județul Constanța, în timp ce oferea spre vânzare din interiorul unui autoturism articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:20
(7941 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pe DN2, la intersecția cu DN1D, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a constatat faptul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:10
(3042 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Marți, 11 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29673, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de luni, 10 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 16:15
(1485 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Membrii Uniunii Județene a Pensionarilor Ialomița și cei ai Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice Ialomița, alături de alte asociații care susțin drepturile pensionarilor au organizați marți, 1 ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 15:00
(9676 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1042 de permise de conducere, emise în luna septembrie 2022

Potrivit datelor Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița, în luna septembrie 2022, la nivelul județului Ialomița au fost emise 1042 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 14:45
(10698 vizualizări - 0 comentarii)


38 de mașini electrice, înmatriculate Ialomița

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis 18 numere de înmatriculare de culoare verde pentru proprietarii unor autoturisme electrice. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 14:30
(13725 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Bătrână de 82 de ani, violată de un tânăr de 19 ani

Un tânăr de 19 ani a fost arestat preventiv la Slobozia după ce, în noaptea de duminică spre luni, 9/10 octombrie a.c., a violat o bătrână de 82 de ani, domiciliată în comuna Munteni Buzău. Polițiștii susțin ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 13:30
(8061 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești!

Miercuri, 12 octombrie 2022, în intervalul orar 08,00-16,00, se va întrerupe alimentarea cu energie electrică la nivelul surselor de apă ce deservesc orașul Fetești, pentru efectuarea unor lucrări de modernizare ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 13:15
(12473 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse alimentare neconforme, retrase de la comercializarea din supermarketuri

În perioada iulie-septembrie 2022, la nivelul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au fost înregistrate 10 notificări de alertă, referitoare la depășirea limitelor maxime ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 12:15
(14283 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Luni, 10 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29666, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 9 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 16:50
(1494 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Duminică, 9 octombrie a.c., în jurul orelor 20,30, trei echipaje de pompieri au intervenit la un accident produs la Fetești. Astfel, o tricicletă electrică ar fi intrat într-un autoturism staționat. Au ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 14:05
(4975 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-14 octombrie 2022

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 14 octombrie 2022, Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți, eveniment ce va avea loc la sediul Centrului Cultural «Ionel ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 13:10
(10566 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 9 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29664, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 8 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2022, 16:25
(1947 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 8 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29663, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 7 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2022, 16:20
(1735 vizualizări - 0 comentarii)


Căutată de polițiștii italieni, identificată la Cocora

O tânără de 24 de ani, din Slobozia, pe numele căreia autoritățile judiciare italiene au emis un mandat european de arestare pentru comiterea a trei fapte de «tâlhărie», a fost identificată joi, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:10
(3490 vizualizări - 1 comentariu)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Mărculești și Urziceni

Polițiștii ialomițeni au emis, în ultimele 48 de ore, două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați, ambii de 48 de ani. În primul caz este vorba despre un bărbat care, pe fondul unui conflict ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:05
(9562 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii au descoperit peste 2400 de litri de deșeuri periculoase

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pentru verificarea legalității operațiunilor derulate de către persoanele fizice și juridice care comercializează și utilizează ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:00
(6409 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Joi, 6 octombrie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pentru creșterea siguranței elevilor și a cadrelor didactice în spațiile școlare și adiacente acestora, precum și pentru prevenirea/depistarea faptelor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 18:50
(3495 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Elena I în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Maria N în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Isc în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă CETATEAN în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Gigel în Proiect tehnic pentru consolidarea digului din zona Bentu, lipsă de fonduri pentru implementare Gigel în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 anonim în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Duță Aurel în Mii de dosare, «uitate» la Parchetele locale din Ialomița Anonim în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Gogu în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Prefectura în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița casă Cocora în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 [email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...