Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Prima investiție a administrației Soare

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 9 februarie a.c., alocarea unei cofinanțări de 443000 de lei pentru «extinde­rea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». Valoarea totală a inves­tiției este de 7 milioane de lei. Aceasta este prima investi­ție majoră a administrației Soare. Primele lucrări în siste­mul de canalizare din Cartierele Slobozia Nouă și Bora au debutat în urmă cu mai bine de 10 ani.

Pe urmele predecesorilor Administrația Soare a propus Consi­liului Local Slobozia aprobarea unei cofinanțări în valoare de 443000 de lei pentru «extinderea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». Proiectul a fost aprobat, însă votul Consiliului local nu reprezintă o garanție a realizării acestei investiții în va­loare totală de 7 milioane de lei. Lucrările pentru finalizarea acestei investiții au debutat în 2009 și au fost sistate în 2010, după cheltuirea a 3,5 milioane de lei. De-atunci, fiecare edil al Sloboziei a promis că va identifica resurse pentru finalizarea acestei investiții. Primarul Dragoș Soare nu face excepție: «Există surse de finanțare și avem promisiuni guvernamentale că ni se vor aloca fonduri prin PNDL pentru extinderea acestui sistem de canalizare. În mai puțin de un an, probabil, vor fi demarate lucrările!».

Povești de adormit contribuabilii Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat prelungirea termenelor pentru lucrările de inves­tiții derulate prin PNDL cu 2 ani. În cazul în care proiectul va debuta, principalele străzi vizate sunt străzile Coșbuc și Lacului din Slobozia Nouă. Acolo, după cum o recunosc public autoritățile, «locuitorii nu beneficiază de canalizare menajeră, apele menajere fiind colectate în fose locale sau în instalații improvizate». Dată fiind topografia dificilă a zonei, sistemul de canalizare va fi dotat cu pompe cu vacuum, care să poată prelua apele menajere. În așteptarea acestei prime minuni inves­tiționale a noii administrații, locuitorii din zonă încă își amintesc de «canalizarea wireless» a ex-primarului Adrian Mocioniu. Acesta i-a somat la începutul anului 2019 pe locuitorii de pe strada George Coșbuc, sub amenințarea aplicării de amenzi, să se branșeze la rețeaua de canalizare inexistentă.

16 Februarie 2021, 08:15 (2745 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia
Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia
Ședința Consiliului Local Slobozia și noua viziune administrativă

Comentariile cititorilor:


nemultumitu':
(17 Februarie 2021, 13:00)
Eu stau si ma gandesc ,fara sa iau partea cuiva din primarie  (Doamne fereste! ,astia nu sunt in stare sa rezolve mai nimic ) , de ce oare se cere control si supra control la orice activitate ? De ce romanul nu  face treaba buna decat sub amenintare ? Am ajuns de rasul tuturor cu parcarea fara intrare , facuta sub nasul Primariei si Prefecturii! Oare nici un sefulet de acolo nu si a imaginat cum va intra cu BMW -ul in parcare? .
In alta ordine de idei ,la Slobozia Noua se aduna apa si in statia de langa str Aurel Vlaicu. Nu ai cum sa te adapostesti de ploaie decat daca ai cizme de cauciuc . Vorba aceea : operatia reusita , pacientul mort!
@ Gigel:
(17 Februarie 2021, 12:50)
Și iar, retoric și obsesiv, revenim la celebra întrebare? Stimabilul (...), marele urbanist șef al Sloboziei, pe unde hălăduiește? Stimabilii angajați de la Urbanism, superspecializați pe pile, interese și alte parandarâturi, ce-au făcut?
Pe ei doreați să-i vedeți în control?
Păi sunt pe acolo vreo 2-3 cucoane care habar nu au de urbanism, că doar s-au ocupat cu altele înainte!
Discutăm de performanță și competență! Hai să fim serioși!
@Gigel:
(17 Februarie 2021, 07:55)
Foarte corect D-nule Gigel. Cum sa verifice niste lucrari dubioase facute de firmele agreate de partidul din care face parte? Pai, gura lor ce mai mananca? Totusi, Mocio a asistat la lucrarea de asfaltare pe strada Scolii din Sl Noua, cand era cu gasca de la psd (la acea vreme) si inaugura asfaltul proaspat asternut din fata marelui supermarket al lui bruzli. Mare chef, mare tamtam la barul de deasupra, insa s-a dovedit faptul ca la prima ploaie toata apa se aduna fix in statia de calatori si in fata marketului, deoarece in buna traditie romaneasca, gurile de la canalizarea pluviala au fost montate mai sus, in punctul cel mai inalt al strazii. Deci, bataie de joc, lucrari proaste facute din bani publici. Cand vin in statie celebrele autobuze second hand, te uda de te fac fleashca.
O alta lucrare de exceptie o reprezinta stalpii montati in mijlocul trotuarelor, tot marca Mocio. Intreb retoric: acasa la el ar fi acceptat o astfel de lucrare prost proiectata si executata? Ar mai fi platit-o, sau ar fi obligat constructorul sa o refaca pana iesea lucru bun? Demisia Mocio, nu ai fost bun nici de primar, nici de consilier. Placute suedeze si celor care te-au sustinut!
Gigel:
(16 Februarie 2021, 19:07)
Eu, de cand sunt in acest oras, nu am vazut picior de inspector de la Primarie la executia vreunei lucrari. Stau frumusel in birou, sa nu le fie frig, si la finalul lucrarii incep problemele: stalpul nu e pus unde trebuie, asfaltul este de calitate indoielnica, planeitatea este proasta, pavelele sunt montate gresit.
Eu cred ca ar trebui inspectate lucrarile daca nu zilnic, cel putin saptamanal, sa ne asiguram ca ies bine. Iar primarul sa treaca si el macar de forma, sa sperie constructorul. Din birou, nu se intampla nimic.
pesimist:
(16 Februarie 2021, 18:45)
poezie, tata, poezie.
si in teren, si in primarie, si in articol.
si mai avem trei ani jumate.
Locuitor Slobozia Noua:
(16 Februarie 2021, 18:09)
Poate gasiti un constructor serios.
lumea a III-a:
(16 Februarie 2021, 11:51)
Promisiuni si iar promisiuni, utilitati/conditii de africa, impozite/costuri/preturi de occident. Cam asta ofera Slobozia, gratie edililor de pana acum. Sa vedem daca se va face vreun pas spre inainte, iar daca se va face, sa speram ca au analizat foarte bine proiectul si ca vor urmari de la fata locului executia lucrarilor cu personal specializat. Pe strazile din Slobozia Noua pe care s-au realizat anterior retelele de canalizare este dezastru; lucrari de mantuiala, nu s-a tasat bine solut si s-au surpat si denivelat atat conductele cat si terasamentul strazii. Daca se va face si acum la fel, D-zeu cu mila! Ce solutie se va gasi pentru Str G Cosbuc - DN 21 ? Este drum national intens circulat; nu exista varianta ocolitoare, cu exceptia DN 21A ocolire pe la Baraganu-Tandarei...sau prin interiorul satucului Sl Noua, conditii in care TIR-urile incarcate la maximum vor face praf strazile deja surpate de la lucrarile prost executate. In tari cu apa calda la robinet, toate utilitatile sunt realizate prin subteran, prin casete/tuburi betonate, fara a mai fi nevoie de sapaturi la fiecare interventie. Astfel, nu mai ai treaba cu ruperea firelor nici la viscol, utilaje agabaritice sau la vreun dorel care rupe fibra optica (de ex) cu excavatorul. Deci...lumea a III-a, cum spuneam.
P.S. pentru trotuare nu s-au gasit bani de la bugetul local, insa pentru niste platforme betonate (incomplete) la fiecare proprietate s-au gasit bani instant; depinde doar de firma constructoare/comision/parandarat.