Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Șapte dintr-o lovitură!

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Administrația Soare reia in­vestițiile în sistemul de apă și canalizare din Slobozia Nouă. Consiliul Local Slobozia a aprobat în ședința ordinară de joi, 29 septembrie 2022, un proiect de hotărâre privind «extinderea rețelei de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă». Investiția vizează 7 străzi și are o va­loare estimată de peste 856000 de lei.

Cărările bătute ale investițiilor Consiliul Local Slobozia a decis joi, 29 septembrie 2022, să reia procedurile afe­rente investițiilor în sistemul de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă. Proiectul de hotărâre aprobat vizează in­vestiții în valoare de 856200 de lei pentru străzile Cireșului, Nucului, Caisului, Părului, Școlii, Fermei și Vlad Țepeș. Conform do­cumentației, pe aceste străzi, rețeaua de alimentare cu apă va fi extinsă cu 1100 de metri, cea de canalizare menajeră cu 530 de metri, iar cea de canalizare pluvială cu 630 de metri. Decizia reprezintă primul pas în modernizarea Cartierului Slobozia Nouă, în contextul solicitărilor exprese făcute de către consilierii locali ai PSD. «Cu ajutorul Urban SA am identificat o serie de vulnerabilități ale sistemului și am cerut managementului Urban să ne facă o prioritizare a acestor investiții pe bugete multianuale... Este o chestiune extrem de importantă, identificăm surse de finanțare și facem lucrurile bine de la „A la Z“, ca să putem închide subiectul acesta!» a declarat Dragoș Soare, primarul Sloboziei în cadrul ședinței Consiliului Local.

Asfaltarea mai așteaptă Decizia Consiliului Local Slobozia de prioritizare a investițiilor în Cartierul Slobozia Nouă confirmă deblocarea conflictului politic dintre consilierii PSD și cei ai PNL. Reamintim că, în luna iulie 2022, li­derul grupului PSD din cadrul Consiliului Local, Alexandru Potor, a acuzat administrația locală de «erori administrative» privind investițiile. Motivul conflictului l-a reprezentat refuzul administrației locale de a iniția procedurile premergătoare licitației pentru asfaltarea unui număr de 13 străzi din Cartierul Slobozia Nouă. În replică la acuzațiile aduse, primarul Dragoș Soare a susținut că numai 4 din cele 13 străzi pot fi asfaltate fără intervenții ulterioare pentru extinderea sistemului de alimentare cu apă și canalizare. Decizia de joi, 29 septembrie 2022, confirmă logica administrativă sus­ținută de administrația locală și oferă un orizont de așteptare realist pentru investițiile din Cartierul Slobozia Nouă. Reamintim că modernizarea rețelei de apă și canalizare în acest cartier este un proces inițiat de către administrația Ionașcu în anul 2009 și abandonat 2 ani mai târziu.

11 milioane de euro pentru extinderea pistelor de biciclete
Primarul Dragoș Soare a declarat în cadrul ședinței Co­siliului Local de joi, 29 septembrie 2022, că intenționează să atragă noi fonduri europene pentru modernizarea străzilor orașului. Valoarea acestor investiții este de 11 milioane de euro. «Este o sumă pe care nu avem de ce să o pierdem... Este o sumă prealocată, destinată extinderii proiectelor existente! Vorbim de benzi de rulare dedicate pentru autobuze, spații verzi, piste de biciclete... Sunt fonduri prealocate care au strict această destinație! Lor li se adaugă linii de finanțare noi pentru reamenajarea spațiilor verzi din oraș, de la malul Ialomiței și până la perdelele forestiere de protecție pentru oraș...» a precizat Dragoș Soare. Orizontul de așteptare pentru finalizarea acestui proces de modernizare a Sloboziei este anul 2028.

10 Octombrie 2022, 07:55 (3229 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Taboo Events promite antifonarea cortului de nunți
Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului
Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar
Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă
Undă verde pentru rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă

Comentariile cititorilor:


manelist:
(13 Octombrie 2022, 22:05)
Cu o frecventa de 2, 3 ori pe saptamana "cartierul", de fapt, catunul sl noua este poluat fonic de manele; politaii locali nu fac nimic, ba te mai iau si la mustruluiala daca ii rogi sa intervina. Se aude seful lor? dar seful sefului lor, adica primarele. Altfel, la alegeri vi insotit de toti lingaii si promiti marea cu sarea. Cum bine a scris comentatorul "Slobozia Noua", cartierul este praf! Nea Soare, inainte de primul mandat, inainte de alegeri, cand umbla pe la porti cersind voturi, se arata siderat de lipsa asfaltului pe strazi, de lipsa trotuarelor, promitea apa potabila, modernizari, ii acuza pe fostii primari ca nu au facut nimic pentru noi. Acum, este infratit cu partidul fostilor primari, il are in consiliul local pe fostul primar si chiar ii continua proiectele idioate.
Mai este putin si termina primul mandat si in afara de 2 parcari intre blocuri (in detrimentul spatiilor verzi si al copacilor, in afara de demolarea catorva garaje, nu lasa in urma nimic notabil. Aaa, pistele de biciclete cu borduri si capace de canal. Sa ne spuna si el si mocionel de ce nu au facut ca restul tarii si al lumii> simple linii trasate cu vopsea, care ar fi fost de 1000 de ori mai ieftine si mai eficiente. Nu mai iesea parandarat cumva?
Telefonistul:
(11 Octombrie 2022, 15:44)
Dar semnal la telefon, cand?
Slobozia Noua:
(11 Octombrie 2022, 12:56)
Am ajuns sa ne plangem in comentarii, cu toate ca stim ca nu ne aude nimeni. Slobozia Noua este un dezastru total. De la strazi, la urmarile unor lucrari neexecutate corespunzator, la iarba netaiata-dar asta tine si de lipsa de bun simt a concetatenilor nostri, luati exemplu de la rromii din zona, care au in fata caselor curatenie bec, la mizeria de pe strazi, de langa putinele cosuri de gunoi, la lipsa unui punct farmaceutic, a unui cabinet medical, a unui loc de joaca pentru copii. Bine ca avem noaptea muzica din toate partile, ca aici lumea nu are limite. Ne distram. Traficul greu pericliteaza nu numai strazile, ci si gardurile, casele oamenilor. Dar politia locala nu are timp de Slobozia Noua. Mai mult cu festivalurile, targurile din oras. Iar denumirile strazilor...de toata jena. Parului, Prunului, Corcodusului, Cimitirului, Marginii care nu este la margine etc. Cred ca nici in curti nu mai sunt peri, ciresi, visini. Sfatul meu: nu mai veniti pe la porti ca sa cersiti voturi, dragi politicieni, riscati sa fiti mancati de serpi, sa va stricati pantofii, sa fiti mancati de caini.
nemultumitu':
(10 Octombrie 2022, 20:28)
Va rog, lamuriti -ma si pe mine. Tot caut strazile Ciresului,Nucului, Parului si Caisului. Sunt toate dupa cimitir?!Eu le gasesc in comuna Slobozia, jud. Giurgiu.
Gogu:
(10 Octombrie 2022, 18:12)
Întâmplător sau nu... chiar am fost de față când primarului i s-a zis de către un subaltern că s-a găsit  proiectul canalizărilor pe Slobozia Nouă prin nu știu ce sertar, actuala administrație pregătindu-se atunci să demareze alte studii etc. etc. etc. Însuși domnul Soare mi-a zis: „vedeți, în loc să lucrăm trebuie să stăm să căutăm proiecte lăsate prin sertare de foștii”. Nu a fost nimic regizat, pur și simplu ăsta este pulsul la Primăria Slobozia... pleacă ai noștri, vin ai noștri și să continuați domniile dumneavoastră...
Vasile Sl Noua:
(10 Octombrie 2022, 13:14)
Strazile cartierului Sl Noua sunt un dezastru total si nu trebuie sa o spunem noi ca sa cunoasca si primarul acest lucru. De la preluarea mandatului nu a pus o roaba de piatra, daramite asfalt.Asfalt nu stiu daca o sa vedem mai devreme de 2030. In imbecilitatea lui, primarul anterior a reusit sa asfalteze totusi 1 strada si 1/2 din Unirii. A asfaltat prost (cel putin cimitirului) dar a asfaltat ceva. Traim ca in Evul Mediu si visam la piste de biciclete sau alte asemenea aberatii administrative. Macar sa puna politia locala sa stea permanent in cartier ca sa stopeze cat de cat fenomenul transportului greu, cu TIRuri, ca distruge strazile prapadite drja si ne distruge si sanatatea. Poate totusi publicati, desi...
sinistratul:
(10 Octombrie 2022, 12:47)
Sa inteleg ca au terminat cu canalizarea pe Geroge Cosbuc... la propriu sau la figurat ?!?
Cartier al municipiului Slobozia, resedinta de judet Ialomita, fara canalizare pe soseaua principala ?!?De zeci de ani se tot promite... prost o fi ala care va mai merge sa voteze indiferent de culoare... asa-i ca e nevoie de obraz gros sa faci politica? 
nemultumitu':
(10 Octombrie 2022, 09:28)
Sigur sunt strazi din Slobozia Noua?! Stiam de strazile Prunului si Marului , dar celelalte fructe .....Ma indoiesc ca exista asa multe strazi noi.