Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei

Investiții de 1,2 milioane de lei în toamna lui 2022

Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei

Slobozia are nevoie urgent de extinderea rețelei de apă și canalizare. Un raport făcut public de către Urban SA confirmă faptul că «în Slobozia se mai află zone în care nu este acoperită furnizarea/prestarea serviciilor de apă și canalizare». Situația este explicabilă în contextul extinderii zonelor de locuit în ultimii 10 ani. Primăria Slobozia pro­mite investiții urgente estimate la 1 milion de lei. «Avem fonduri și în maximum 6 luni se vor realiza aceste investiții!» susține primarul Dragoș Soare.

Urban zice că vrea, știe și poate Extinderea zonelor imobiliare din Slobozia generează noi probleme la ni­velul administrației locale. Conform unui raport al Urban SA, «în Slobozia se mai află zone în care nu este acoperită furni­zarea/prestarea serviciilor de apă și cana­lizare. (...) Faptul că locuitorii construiesc case ne obligă să asigurăm utilitățile pentru asigurarea unui trai decent și, mai ales, pentru încurajarea construirii de noi locuințe. În acest context, este important ca municipalitatea să răspundă rapid provocărilor venite din partea locuitorilor care fac investiții majore și își construiesc case în Cartierele Bora și Slobozia Nouă!» este una dintre concluziile raportului Urban SA remis municipalității. Concret, investițiile urmărite de Urban SA vizează construirea de rețele de apă și canalizare pe strada Livezi, ansamblul de blocuri de pe strada Păpădiei, zona socială Selena, strada General Magheru, strada Măgurii, strada Prelungirea Prunului, strada Prelungirea Unirii, strada Prelungirea Marginii, strada Școlii între strada Traian Vuia și strada Vlad Țepeș. Adrian Stoicescu, directorul Urban SA consideră că respectivele investiții sunt urgente și pot fi finalizate până în toamna acestui an: «Am exersat capacitatea de a realiza acest tip de investiții construind o rețea de canalizare de 2 kilometri în mai puțin de 3 luni... Lucrările inventariate enumerate în raport au o lungime de 150-200 de metri. Dacă primim undă verde din partea autorităților, până la sfârșitul toamnei 2022 ar putea deveni funcționale!».

Birocrația omoară bunele intenții Disponibilitatea de care dă dovadă Urban SA este confirmată și la nivelul administrației locale. Primarul Dragoș Soare susține că bugetul local permite finanțarea acestor investiții în cel mai scurt timp posibil. «Este inadmisibil ca în anul 2022, în municipiul reședință de județ, să existe blocuri și case care nu au acces la rețelele de apă și canalizare! În plus, problema racordării la sistemul de apă și canalizare blochează lucrările de asfaltare pentru aceste străzi. Am stabilit că trebuie să completăm toată infrastructura de apă și canal existentă, astfel încât să putem asfalta fără probleme. O treabă bine făcută, asta înseamnă... Avem fonduri și în maximum 6 luni vom realiza aceste investiții! Facem tot ceea ce ține de noi. Iar în primăvară vom asfalta și străzile respective!» declară Dragoș Soare. Declarațiile celor doi oficiali ai administrației locale sunt însă contrazise de practica legislativă. Conform uzanțelor, pentru fiecare dintre cele 10 șantiere care ar trebui deschise, e nevoie de o documentație de avizare separată. În cel mai fericit caz, obținerea avizelor din partea insti­tuțiilor statului pentru deschiderea șanti­erelor durează 3 luni. În aceste condiții, termenele optimiste avansate de reprezen­tantul Urban SA și primarul Sloboziei nu vor putea fi respectate. Pentru deblocarea situației e nevoie de un proiect investi­țional integrat, care să permită avizarea tuturor acestor investiții în același timp. Până la acest moment, administrația locală nu a identificat o soluție legală pentru realizarea acestui deziderat.

8 August 2022, 08:20 (1882 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: «Pistele lui Soare»
Slobozia are 321 locuri de parcare noi
Slobozia: «Orășelul Copiilor» a devenit «Orășelul Băncilor»
«Ansamblul PECO» din Slobozia se reabilitează cu 10,6 milioane de lei
Consiliul Local pregătește Slobozia pentru noi investiții

Comentariile cititorilor:


Mihai:
(3 Septembrie 2022, 18:58)
Comentariul "situația este explicabilă în contextul extinderii zonelor de locuit în ultimii 10 ani" este doar o gluma proasta... 
Strada G. Cosbuc (soseaua principala din Slobozia Noua) are case de 50-60 ani si inca nu sunt racordate la canalizare. Dar... na, toata "lumea buna" a primit terenuri pentru case in estul localitatii si acolo a fost construita canalizarea imediat. Ba mai mult, in urma cu cativa ani locatarii de pe G. Cosbuc au fost somati de Primarie (cu documente oficiale, pe posta) sa se racordeze la canalizare - o canalizarea care nu este construita nici astazi ! 
Locatar:
(11 August 2022, 22:47)
Ati angajat niste golani. Se holbează cu nerușinare dupa femei si arunca cu gunoaie pe jos!
@Adi:
(10 August 2022, 12:58)
"A-u " auzit asa cum "a--i" auzit tu de ortografia limbii romane..
Adi:
(9 August 2022, 12:59)
Strada Filaturii , str Calugareni , a-ti auzit de ele ?
Mary :
(9 August 2022, 00:30)
Erată - anul trebuie citit invers "2202"
cartier:
(8 August 2022, 11:39)
Asfalt in sl noua in primavara carui an???