Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia

Sistemul de potabilizare a apei e vulnerabil

Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia

Administrația locală face public un Raport privitor la «vulnerabi­litățile sistemului de apă potabilă din Slobozia». Raportul a fost prezentat consilierilor locali în vederea adoptării unor măsuri coerente de potabilizare a apei. Una dintre investițiile viitoare presupune finalizarea lucrărilor la stația de tratare a apei, lucrări blocate de rezilierea contractului cu SIA Dynamic Solution SRL. Conform Raportului, apa furnizată la acest moment «nu reprezintă un risc la adresa sănătății populației».

Apa noastră cea de toate mandatele
Administrația locală din Slobozia a cerut Urban SA un raport privitor la «sistemul de alimentare cu apa potabilă și vulnerabilități ale acestui sistem». Raportul a fost finalizat în septembrie 2022 și a fost prezentat consilierilor locali ai Sloboziei la începutul lunii octombrie. În baza acestuia, susțin oficialii administrației locale, vor fi adoptate măsuri coerente de potabilizare a apei conform ultimelor reglementări legislative în vigoare. De asemenea, Raportul va permite prioritizarea investițiilor restante astfel încât sistemul de apă și apă uzată al orașului să funcționeze la întreaga capa­citate. Printre vulnerabilitățile prezentate în Raport se numără celebra investiție «țeavă în țeavă» a administrației Ionașcu, investiție care a presupus «montarea conductei de aducțiune a apei de la frontul de captare la stația de tratare prin interiorul vechii conducte de oțel cu diametrul de 1000 mm». De asemenea, raportul amintește «nerealizarea ultimelor 5 foraje ale frontului de captare așa cum a fost prevăzut în proiectul inițial, fapt care are drept consecință reducerea debitului ce poate fi extras din sursa subterană» și faptul că pompele de extracție a apei de la fronturile de captare «sunt depășite tehnologic, aproape de limita maximă de exploatare, fapt care obligă la moder­ni­zarea/retehnologizarea lor». Raportul nu avansează o sumă totală pentru toate aceste investiții, însă oficialii județeni au estimat că valoarea investițiilor s-ar putea ridica la «câteva zeci de milioane de lei», accesabilă prin Programul Operațional de Dezvoltare Durabilă.

Stația de tratare trebuie finalizată
O altă situație prezentată în cadrul raportului furnizat de către Urban SA vizează starea de fapt a stației de tratare a apei din Slobozia. Reamintim că investiția, finalizată în proporție de 85%, a fost blocată anul trecut prin rezilierea contractului cu SIA Dynamic Solution SRL, pentru nerespectarea obligațiilor contractuale. Rezilierea contractului a generat un proces în instanță, fapt care blochează pe termen nedeterminat finalizarea investiției. Administrația Soare susține însă că investiția trebuie finalizată, în condițiile în care va­loarea acesteia este de 7,84 mi­lioane de lei. «Finalizarea stației de tratare a apei reprezintă o prioritate administrativă în condițiile în care comunitatea a plătit pentru a avea o instalație de osmoză performantă... Cel mai probabil că această investiție va figura pe lista de alocări bugetare a anului 2023. Există impe­dimente legale care nu ne permit să urgentăm această lucrare, dar aceasta este necesară și utilă, indiferent ce ne spun parametrii de potabilizare a apei!» a de­clarat primarul Dragoș Soare. Finalizarea stației de tratare a apei nu reprezintă singura soluție pentru potabilizarea apei furnizate de către Urban SA. Una dintre soluțiile luate în calcul o reprezintă mo­dernizarea stației de la Chiciu, acum dezafectată, și reabilitarea celor 20 de kilometri de conductă care ar permite captarea apei din Dunăre. O a doua soluție, prezentată și în Raportul Urban SA, ar fi investiția în extinderea frontului de captare prin finalizarea ultimelor 5 puțuri din frontul de captare subteran. Ambele soluții, susțin autoritățile, ar permite un control mai bun al calității apei furnizate locuitorilor din Slobozia și, implicit, localităților limitrofe orașului în care Urban SA furnizează apă.

«Apa nu reprezintă un risc la adresa populației»
Raportul Urban SA prezintă și situația concretă a calității apei furnizate populației la acest moment. Raportul confirmă faptul că «în urma analizelor efectuate s-au mai constatat depășiri ocazionale atât pe ieșirea din stația de tratare, cât și pe rețelele de distribuție la parametrul sodiu (cu cca 10-15% față de limita maximă admisă), pentru care soluția tehnică cunoscută de reducere a concentrației în limitele admise este osmoza inversă». Pe de altă parte, se susține în același document oficial, «depășirea valorii maxime admise la parametrul sodiu, conform „Studiului de evaluare a riscului asupra stării de sănătate a populației“ întocmit de Centrul de Mediu și Sănătate Cluj Napoca, nu reprezintă un risc la adresa sănătății po­pulației». În acest condiții, oficialii Urban SA sunt îngrijorați, mai degrabă, de riscul întreruperii furnizării apei. «În cazul unei avarii pe actuala conductă de aducțiune, aceasta poate afecta/întrerupe alimentarea cu apă a stației și menținerea stocurilor. Capacitatea de stocare a stației de tratare poate asigura furnizarea apei către beneficiarii serviciului pentru o perioadă limitată de 8-12 ore din stocurile existente în acel moment» se mai arată în document.

14 Noiembrie 2022, 09:55 (5535 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Canalizare și apă la Slobozia Nouă
Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei
Apă potabilă în 2021 la Slobozia
«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»
Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

Comentariile cititorilor:


George.s:
(15 Noiembrie 2022, 19:48)
Deci apa s-a potabilizat singură, nu? Fiindcă investiții, ioc! Aaa, puțin sodiu în plus, dar cu clorul adăugat se obține saramura, pe care mai toți o agrează, mai ales în lunile de iarnă!
Nu vi se pare că suntem luați de proști...?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Apr 2024
127 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Jandarmeria Ialomița recrutează tineri

Jandarmeria Ialomița recrutează tineri

În perioada 24 aprilie-14 mai 2024, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Noii recruți se pot ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2024, 12:30
(39 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 25 aprilie 2024, termen limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 25 aprilie 2024, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2024, 10:20
(21 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița caută voluntari

ISU Ialomița caută voluntari

ISU Ialomița cu o nouă etapă de recrutare a voluntarilor. Proiectul se va derula în perioada 22 aprilie-30 mai 2024. Voluntarii trebuie să aibă o vârsta cuprinsă între 16 și 65 de ani ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2024, 09:25
(55 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție a apei potabile din municipiul Fetești, se execută lucrări de sectorizare și montare a unor debitmetre la nivelul rețelelor stradale, precum și de reabilitare a stației ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2024, 12:20
(50 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil exploziv de artilerie, descoperit la Cotorca

Proiectil exploziv de artilerie, descoperit la Cotorca

Sâmbătă, 20 aprilie a.c., în jurul orelor 15,30, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului a intervenit pentru identificarea unui proiectil exploziv de artilerie, calibru 152 mm, î ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2024, 11:15
(75 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere în Ialomița

Accidente rutiere în Ialomița

Vineri, 19 aprilie a.c., în jurul orelor 19,20, dispeceratul Inspectoratului a fost sesizat cu privire la producerea unui accident rutier, între localitățile Manasia și Gârbovi, î ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2024, 11:05
(385 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 876,60 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna martie 2024

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna martie 2024, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 16 inspecții ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2024, 10:20
(54 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

19 Aprilie 2024, 19:25


Accident rutier la Gura Ialomiței

Joi, 18 aprilie a.c., două echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs în comuna Gura Ialomiței, în care au fost implicate două autocamioane ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2024, 10:10
(625 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Două victime, în urma unui accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit joi, 18 aprilie a.c., la un accident rutier produs în comuna Ciulnița, în care au fost implicate două autoturisme și două persoane. Au fost alocate de ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2024, 10:00
(609 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 18 aprilie a.c., pompierii din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2024, 09:40
(540 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări aduse impozitului pe veniturile microîntreprinderilor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor interesați că, prin prin  OUG nr. 31/2024, au fost aduse modificări Codului Fiscal care au vizat, printre ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2024, 15:15
(603 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru schema de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii climatice și conservarea pădurilor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, în perioada 17 aprilie-26 iunie 2024 inclusiv, se depun Cereri de plată pentru anul 2024 aferente ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2024, 11:55
(548 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

16 Aprilie 2024, 18:10


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 4,72 milioane de lei în martie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița a rambursat în luna martie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de 4,72 milioane de lei. Totodată, au fost efectuate autocompensări ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2024, 10:30
(1199 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Țăndărei

Vineri, 12 aprilie a.c., în jurul orei 9,40, Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD pentru stingerea unui incendiu produs pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2024, 11:55
(825 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătorile Pascale, în atenția DSVSA Ialomița

Pentru perioada ce urmează, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a adoptat mai multe măsuri specifice, precum intensificarea controalelor, dar și asigurarea permanenței la sediul ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2024, 11:40
(595 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în zona Popasului Chirana

Accident în zona Popasului Chirana

În seara zilei de duminică, 14 aprilie a.c., în jurul orelor 18,30, un echipaj de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Stației de Pompieri Țăndărei au intervenit pentru gestionarea unei ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2024, 11:10
(953 vizualizări - 0 comentarii)


Șarpe de peste un metru, capturat de jandarmii ialomițeni din bucătăria unui bărbat din Stejaru

Sâmbătă, 13 aprilie a.c., jandarmii ialomițeni au fost solicitați să intervină în satul Stejaru, ca urmare a unei sesizări prin apelul 112 din partea unui bărbat care semnala faptul că î ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2024, 12:20
(795 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 117,17 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna martie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 117,17 milioane ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2024, 12:50
(787 vizualizări - 0 comentarii)


Contul meu RAJA

Contul meu RAJA

Pachetul Cont Client este accesibil non-stop și este sigur și ușor de utilizat prin platforma on-line Contul meu RAJA (accesibil de pe orice desktop) sau prin aplicația de mobil MyRAJA ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2024, 11:05
(767 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Înregistrarea fiscală a profesiilor libere

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost aprobată Procedura de administrare a obligațiilor fiscale datorate de persoanele fizice care desfășoară ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2024, 10:40
(538 vizualizări - 0 comentarii)


 Muzeul Județean Ialomița: Obiecte din Epoca Bronzului și Fierului, restaurate

Muzeul Județean Ialomița: Obiecte din Epoca Bronzului și Fierului, restaurate

În cursul lunii martie a acestui an, la Baza de Expunere Muzeală și Cercetare Arheologică «Orașul de Floci», experții în restaurare din cadrul Muzeului Județean Ialomița au readus ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2024, 09:50
(1714 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Instruire privind Alegerile din 9 iunie 2024

Instituția Prefectului Ialomița: Instruire privind Alegerile din 9 iunie 2024

Miercuri, 10 aprilie 2024, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a prezidat ședința de instruire cu privire la Alegerile Locale și Europarlamentare din 9 iunie 2024. În cadrul ședinței ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2024, 12:40
(624 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție în zona Fetești Gară/Fetești!

În vederea executării lucrărilor de racordare a noii conducte la sistemul centralizat de alimentare cu apă, cu diametrul de 160 mm, de pe strada Ecaterina Teodoroiu din zona Fetești Gară/Fetești ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2024, 12:15
(710 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea infracțiunilor piscicole

Polițiștii ialomițeni au acționat în baza unui plan de acțiune pe raza întregului județ, pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor în domeniul pisciculturii. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2024, 11:35
(588 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Gura Ialomiței

Pompierii din Fetești au intervenit la un accident rutier produs în Fetești, în care au fost implicate două autoturisme cu două persoane pasagere. În sprijin a acționat și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2024, 10:15
(700 vizualizări - 0 comentarii)


Intevenție a pompierilor ialomițeni la un incendiu din satul Pitulicea/Buzău

Intevenție a pompierilor ialomițeni la un incendiu din satul Pitulicea/Buzău

Marți, 9 aprilie a.c., în jurul orelor 15,20, trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2024, 10:05
(564 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 10 aprilie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2024, 14:25
(812 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, pus în aplicare de polițiști

Luni, 8 aprilie 2024, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au pus în executare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea emis pe numele unui bărbat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2024, 14:15