Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Adrian Stoicescu, director general Urban SA

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Majorarea costurilor facturilor emise de Urban SA în luna decembrie 2023 a generat un val de nemulțumiri la nivelul Sloboziei. Adrian Stoicescu, directorul general al societății, susține că facturile respective reflectă consumul aferent perioadei 15 noiembrie-31 decembrie 2023 și că în luna ianuarie 2024 se vor înregistra scăderi semnificative. De asemenea, susține Adrian Stoicescu, firma susține activ branșarea indivi­duală, proces inițiat încă de la sfârșitul anului 2021: «„Paușalul“ este cancerul Sloboziei! Susținem branșarea individuală ca singură soluție de reducere a costurilor facturilor pentru apă. Iar sistemul de rate lunare pe care îl promovăm este o confirmare că nu facem declarații fără acoperire!».

Ultima factură acoperă 45 de zile Valul de nemulțumiri generat de ma­jorarea valorii facturilor pentru perioada 15 noiembrie-31 decembrie 2023 determină conducerea Urban SA să aducă o serie de precizări publice privitoare la această situație: «Avem 3 tipuri de contracte cu beneficiarii individuali... Primul vizează casele, al doilea vizează branșa­mentele individuale, iar al treilea Aso­ciațiile de Proprietari. Pentru toate aceste tipuri de contracte, perioada de facturare la sfârșitul acestui an a fost de 45 de zile! Nu este decizia noastă, este o obligație fiscală. O practică anuală impusă de le­gislație... Și până acum nimănui nu i-a păsat pentru că prețul apei a fost mai mic! La sfârșitul anului 2023 însă, în condițiile majorării impuse de ANRSC, creșterile de preț au fost remarcate în facturi. Voi continua să repet fără să obosesc: factu­rile emise de către Urban SA permit verificarea încrucișată a consumului înregistrat de apometre! Dacă oricare dintre consumatorii care se consideră prejudi­ciat face o sesizare, societatea noastră poate verifica punctual situația...».

Blestemul «paușalului» poate fi rupt O altă problemă de interes pentru be­neficiarii serviciilor Urban SA o repre­zintă «paușalul». Poziția Urban SA în această privință este publică încă de la sfârșitul anului 2021, când firma a decis să redevină un jucător activ pe piața branșamentelor individuale. În context, reamintim că miza acestui proces o re­prezintă recuperarea unor debite istorice la nivelul proprietarilor de apartamente din Slobozia, a căror valoare depășește și la acest moment 7 milioane de lei. Adrian Stoicescu susține că Urban SA nu are niciun interes în perpetuarea sistemului «paușal», acesta reprezentând «o tu­moră socială». «Încă un lucru pe care nu voi înceta să îl repet: Urban SA nu taxează în sistem „paușal“! Contractul nostru este cu Asociația de Proprietari. Și, aparent, această situație ar trebui să ne convină... Dar nu ne convine! Nu vrem să mai existe niciun beneficiar în Slobozia care să fie taxat în sistem „paușal“. Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei! Mai mult decât atât, informăm și pe această cale proprietarii de apartamente că, la solicitarea Asociației, avem obligația legală de a schimba în maxim 20 de zile apometrele exterioare. Nu vrem să facturăm niciun metru cub de apă care nu este consumat!» susține Adrian Stoicescu.

Slobozia are nevoie de Asociații de Proprietari funcționale Indiferent de soluțiile agreate de către beneficiarii serviciilor de apă ai Urban SA, aceștia vor continua să se confrunte cu problemele de legalitate generate de lipsa Asociațiilor de Proprietari. Conform estimărilor oficiale, din cele aproximativ 430 de Asociații de Proprietari din Slobozia, cam o treime nu sunt funcțio­nale sau nu au personalitate juridică. În aceste condiții, Adrian Stoicescu face un apel public către Primăria Slobozia pentru a susține un proces de coagulare a unor Asociații pu­ternice, capabile să reprezinte legal și eficiet beneficiarii în relația cu Urban SA. «Încercăm încă de la preluarea societății să identificăm soluții pentru Asociațiile nefuncționale... Dar progresele noastre sunt mici, iar sprijinul administrației locale insuficient pentru a înregistra rezultate reale. Profit de ocazie pentru a face un nou apel public la primarul Dragoș Soare pentru a identifica o soluție comună! Este în interesul administrației locale ca orașul să aibă Asociații de Proprietari puternice și responsabile, care să repre­zinte corect interesele proprietarilor de apartamente. Și, în același timp, e nevoie ca slobozenii să înțeleagă faptul că numai împreună pot realiza acest obiectiv comun!» a precizat Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia.

10 Februarie 2024, 12:20 (5777 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»
Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia
Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei
Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023
Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

Comentariile cititorilor:


Hidrolog:
(18 Februarie 2024, 12:53)
Am auzit că se comunică de la asociațiile de locatari sumele de plată pe ultima lună. Niște broscuțe oneste au orăcăit că nota de plată la apă e horror!!! S-ar părea că unele apartamente au piscină în sufragerie, de vreme ce diferențele de apă rece sunt de 10MC. Uite așa se epuizeză pânza freatică, cu diferențele de apă rece, care precis vor totaliza vreo câteva jde mii de MC doar pe o lună (de iarnă!!!).
Marin Constantinescu:
(14 Februarie 2024, 09:06)
Culmea ca jumatate din apa se duce la subsoluri, Slobozia pluteste in mizerie. Sa ne spuna ritmul de lucru al echipelor de curatenie la subsol, daca listele de asteptare sunt la nivelul anului 2022, in conditiile in care lucrarile se fac pe banii nostri.
Constantin:
(14 Februarie 2024, 08:06)
Mințiți. Pt luna dec și nov 45 de zile, două persoane bătrâni 12 m3 iar pt ian două săptămâni 11m3. Ceva nu e în regula, undeva dă cu virgulă. 
Curiosul :
(14 Februarie 2024, 03:03)
La câtă tehnologie este in lumea asta,noi trebuie să  gaurim stricam apartamentele, poate nu a-ți auzit ca sunt acontoare,apometre,inteligente,care se pot sincroniza cu un apometru general, gen,scara ,desi per bucata sunt un pic cam scumpe per ansamblu se iese mai ieftin,apropo de ce Engie a inceput montarea contoarelor inteligente din banii lor.La ce preț avem la apă Urbanul le amortizează într-un an,dar na ne trebuiesc mașini, lefuri si prime plus locuri călduțe pentru sinecuri, consumatorii sa se ducă pe apa sâmbetei dacă  nu,s uniți.
Veverita:
(13 Februarie 2024, 09:20)
Doamne, cum puteți sa ne mințiți pe fata??? Nu este adevărat ca,, nu aveți voie sa citiți pentru verificare, apometrele din locuinte"!!! Scrie clar în lege ca aveți voie (dacă considerați ca de aici sunt pierderile) Cum adică? Administratorii fac facturile de plata și trec pausalul??? Pai, nu tocmai ce ați spus că Urban verifica și deține controlul???  Când O SA PRICEPEȚI  CA NU AVEM DE CE SA PLĂTIM PAUSAL  DACĂ SUNTEM TOȚI CONTORIZATI !!!!!??? De ce mințiți ca este obligatoriu bransarea individuala când Legea  nu ne obliga?? Numai ca vreți sa va mai luați niște bani de la noi cu cosțul branșamentului???  Ne și zugrăviți și reparații în urma???? Chiar sunteți DE VISE RELE!!!! 
Contabil:
(12 Februarie 2024, 21:50)
Zice bine doamna Nicoleta! Indexul de la apometrul de scară ar trebui să fie afișat pe tabelul lunar cu sumele datorate de fiecare apartament! Dacă nu lunar, măcar din 3 în 3 luni, ca să avem și noi, sclavii de la apartament un minim control! De curiozitate, când o să se renunțe la discriminarea tipic comunistă intre a trata diferit pe ăia de la case față de ăia de la bloc???

Dar, nu face nimic! Don director e pus pe treabă, și-a sumetecat mânecile cămășii albe și e gata să ia în mâini cheia franco-engleză ca să mai instaleze un racord individual!
Vai de mama ei de logică, TOATE racordurile de apă din slobozia sunt individuale, că toți, case +apartamente avem apometre pe țevi!

Don director, am o veste bună pentru dvoastră - dacă prind fro mașină pe care scrie Urban sau cu secvența de înmatriculare ILnnAPA pe la hipermarketuri, platforme comerciale, vile personale, etc. - i make(stilul Viorica D!!!) a foto și hop la domn primar, gazete, etc. Viitorul sună bine, da???
Nicoleta :
(12 Februarie 2024, 20:47)
Domnule director, ar trebui să mai reduceți din personal și pe cel rămas să-l instruiți. Aveți birourile pline de oameni care te trimit de la unul la altul fară sa îți de-a un răspuns pertinent. Am ajuns să plătim pentru o apă menajeră mai mult decât la gaze pe timpul iernii Va bateți joc de noi, ne trimiteți la asociațiile de proprietari iar asociațiile ne spun că nici măcar nu le comunicați indexul de la scară. Nu primim nici măcar facturile. Să vă fie rușine! Nu uitați că sunteți plăți din banii noștri!
@Arhimede:
(12 Februarie 2024, 16:53)
Istetule, emiteti facturile așa cum trebuie...nu după cum estimați voi, daca tot ne-ați obligat să ne branșăm individual...lăsați poveștile cu spălatul de sarbatori...și puneti-le un cod de bare valabil...dar e prea mult pentru voi...va place așa ..cu lucrurile neclare...o amețeală totala ..că sa puteti face aranjamentele...sunteți de tot râsul...pe banii noștri...nu aveți argumente...rusine...
Arhimede:
(12 Februarie 2024, 15:23)
N-a primit nimeni factura pt luna ianuarie? Nu se observa ca e mai mica decit de obicei pt ca intervalul de citire a fost mai mic si deci compenseaza factura pt decembrie care a fost mai mare? Ziceti, nu va sfiiti.
Doru:
(12 Februarie 2024, 13:09)
Mintit si furat, ai dreptate. Mie mi s-au adaugat in plus 9 metri cubi fata de cat am consumat initial luna aceasta. Dar nu-i nimic, stiu ce e de facut. Cat de curand va urma si la noi ceea ce s-a vazut la societatea de apa din Prahova, care e administrata tot de CJ. Apoi umreaza votul. Ei nu-si dau seama ca mai mult enerveaza oamenii cu aceasta comasare. Daca la locale as fi votat omul,indiferent de partid, acum, numai de-al naibii voi vota ce stiu ca urasc ei cel mai mult.
Andrei:
(12 Februarie 2024, 12:04)
Mai faceți un punct sau două pentru încasarea banilor datorați pentru apa scumpă și-npuțită.
Apropo de grafic:
(12 Februarie 2024, 11:42)
In graficul tarifelor cu preturile apei ale operatorilor regionali, don'director Urban a strecurat si pretul din Slobozia fara sa mentioneze insa ca apele celorlati operatori sunt potabile iar a Sloboziei este menajera. Daca vrea sa ne contrazica, sa publice periodic buletinul de analize privind potabilitatea. Hai, curaj, don' director!
Nicu:
(12 Februarie 2024, 01:43)
Am fost la sediul urba cu ceva treabă și am cerut un pahar de apa ,erau 42 °afară,și ki au spus ca nu au ca nu le a venit comanda de apă! Ei nu beau apa potabila de la robinet???
Mary :
(12 Februarie 2024, 00:29)
URBAN S.A. este cancerul Sloboziei. Să vă fie rușine cu cel mai mare preț pe mc la apă nepotabilă. 15 lei!! Aveți o atitudine de batjocură la adresa locuitorilor ce vă tolerează ineptiile. Vă susțineți punctul de vedere de parcă voi ați inventat apa caldă și roata, iar postul de director este ocupat pe viață. Impotența voastră managerială se transpune în fiecare zi în grija fondurilor pe care le cerșiți fără nicio finalizare de ani de zile. Slobozenii s-au săturat să vă plătească serviciile voastre și să care apa de băut cu bidoanele. Poate că inteligența artificială ne va ajuta, cât mai curând, să rezolvăm probleme, iar URBAN S.A. să rămână o amintire tristă. Nu vă rămâne decât să vă căutați de muncă. Sictir!
Mintit si Furat:
(11 Februarie 2024, 22:32)
Cumetre nu mai minti ! Am trasa alimentare separata cu cativa ani inainte sa devii mata director (pus politic, desigur) pana in luna decembrie cat consumam atat plateam. In factura din luna decembrie s-a facturat si incasat cu 4 m.c. mai mult decat era in realitate. Toti vecinii si cunoscutii mei acuza URBAN ca facturile le-au fost incarcate cu cel putin 4-5 m.c. Asta inseamna cateva zeci de mii de m.c. facturati in plus la nivelul intregului oras (pardon comuna cu blocuri) Slobozia. Adica hotie (nu aveati dreptul si nu aveti nicio justificare) ceea ce declarati public sunt minciuni !  
Multumesc Independent (sper sa fie lasat acest mesaj).
Apropo stimata administratie a comunei cu blocuri Slobozia, ne vedem la alegeri ........ ca dupa se pare ca nu ne mai vedem !