Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

Umor involuntar pe banii slobozenilor

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

În luna decembrie 2023, costurile apei furnizate slo­bozenilor de către Urban SA au explodat generând nemul­țumiri. Operatorul regional ialomițean a încercat să ex­plice situația invocând «magia» Sărbătorilor de Crăciun. «Acest lucru se datorează atât numă­rului mai mare de zile libere din perioada Sărbăto­rilor, cât și obiceiurilor specifice acestei perioade a anului» se arată într-un comunicat remis pu­blicității. Conform Normelor de repartizare a consumului de apă emise de ANRSC, baremurile orientative pentru deter­minarea în sistem paușal pentru «imobilele cu instalații interioare de apă și canalizare, cu preparare locală a apei calde menajere nu pot depăși 6,3 mc/persoană/lună».

Sfidare pe banii consumatorilor casnici Dublarea tarifelor pentru apa pota­­bilă furnizată de operatorul regional Urban SA Slobozia a generat un val de nemulțumiri la ni­velul întregului județ. În luna decembrie însă, la cei 15,15 lei/mc de apă, fur­nizată, colectată și epurată, s-au adăugat pentru fiecare dintre consumatori între 5 și 15 mc de apă «la paușal». Într-un comunicat remis publicității, pe un ton pendulând între cinism și umor involuntar, Urban SA a explicat astfel situația: «Este posibil să constatați un consum peste media obișnuită pentru luna decembrie. Acest lucru se datorează atât numărului mai mare de zile libere din perioada Sărbătorilor, cât și obiceiurilor specifice acestei perioade a anului. Folosirea sporită a apei pentru curățenie, gătitul unor mese festive și primirea oaspeților, sunt factori care pot contribui la creșterea consumului. Pe lângă toate acestea, este important de precizat faptul că în luna decembrie perioada de facturare a fost mai lungă decât în alte luni datorită încheierii anului fiscal, consumul incluzând perioada dintre 15-20 ale lunii, până pe 31.12.2013. (...) Vă mulțumim pentru înțelegere și colaborare și vă dorim un an 2024 plin de bucurii!».

Normativele există ca să fie încălcate Comunicatul Urban SA Slobozia, postat și pe rețelele de socializare, a fost întâmpinat de un val de comentarii negative. «Jalnici! Penibili! Nesimțire crasă! Care ești tu mă, ăla care ai scris prostia asta? Cum poți să-mi spui mie că am stat acasă mai mult, că m-am spălat mai mult și am spălat mai multe vase că au venit musafirii de Sărbători?» susține Iulian Voicu. «Toată vara am plătit 2 persoane câte 250-360 lei când nu aveam instalația trasă individual și acum să constat că plătesc fix la fel!» explică Gabriela Radu. «Nimeni nu gătește cu apa menajeră de la Urban așa că ceva e putred aici!» apreciază Mariana Constantin. Și exemplele pot continua, căci numărul comentariilor postate în decurs de o săptămână a depășit 200. Interesant în context ar fi însă de remarcat modul în care Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice reglementează «paușalul». Conform Normelor de repartizare a consumului de apă emise de ANRSC baremurile orientative pentru determinarea în sistem «paușal», «imobilele branșate și racordate la rețeaua de apă și canalizare, cu cișmele amplasate în curți nu poate depăși 2,4 mc/persoana/lună», iar pentru «imobilele cu instalații interioare de apă și canalizare, cu preparare locală a apei calde menajere nu pot depăși 6,3 mc/persoană/lună».

Paradoxurile facturilor Urban SA Slobozia
La starea de fapt expusă mai sus, ar trebui adăugate și reclamațiile consumatorilor care s-au branșat individual, la îndemnul reprezentanților Urban SA Slobozia. Florian Istrate, branșat recent, susține că prima factură emisă de Urban SA după branșarea individuală a fost mai mare ca factura emisă la comun: «Am o factură de 16 mc pentru două persoane... Asta în condi­țiile în care nu gătim cu apă de la robinet! Nici cafeaua nu o fac cu apă de la chiuvetă, că îi strică gustul. M-am interesat... Piscină dacă aveam și nu plăteam atât!». Creșterea numărului de metri cubi de apă facturați în cazul branșărilor individuale este inexplicabilă în con­dițiile în care directorul ge­neral al Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu, a susținut public necesitatea branșării individuale «pentru a se plăti strict cât se consumă». Informația a fost diseminată către consumatori în luna septembrie 2023, în cadrul unei conferințe de presă, Adrian Stoicescu susținând atunci că branșarea individuală este singura soluție posibilă pentru dimi­nuare costurilor facturilor: «Vom continua acest proces ca singură soluție posibilă pentru a furniza apa conform așteptărilor populației!» declara la momentul respectiv directorul general al Urban SA Slobozia.

30 Ianuarie 2024, 15:05 (16823 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»
Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(13 Februarie 2024, 10:17)
@IAUR, problema principala este ca apa NU este potabila. Scrie clar in avizul de la DSP, negru pe alb. Asa ca nu ne mai aburi ca se trateaza apa pentru a fi potabila, si de aceea este scumpa. Este scumpa pentru ca Urban este prost condusa (asa a fost mereu). Pretul mare ascunde foarte multe: incompetenta, interese politice (de la firmele distribuitoare de apa plata la bidon, pana la marii poluatori carora le "subventionam" noi epurarea apelor uzate, mascata sub diverse forme in contabilitate), opozitia la schimbare etc. Inteleg ca tu ai vreun interes, dar fa-l si tu "mucles", nu incerca sa ne prostesti asa pe fata. Personajul din imagine (pe care nu-l recomanda nici vocea si nici talentul) are singurul scop perpetuarea acestor interese. Asa a fost mereu si asa va fi in continuare, indiferent cat de convingator incearca el sau tu sa fiti.
Serbu Radu:
(11 Februarie 2024, 15:12)
IN CAZUL CIND AVEM CONTORIZARE SEPARATA SI SE FACTUREZA MAI MULT INTR-O LUNA SE VA RECUPERA LUNA URMATOARE, DECI O SA PLATIM MAI PUTIN DECIT AM CONSUMAT.
CRED CA ESTE DESTUL DE CLAR NU ARE CUM SA NE FURE,DAR DACA VA PUNE MAI PUTIN CA INDEX VA BUCURATI ? ,ASA ESTE ?, NU STIATI CA LUNA URMATOARE SE VA ADAUGA SI RESTUL DE M.C.
lAUR:
(3 Februarie 2024, 17:49)
Pentru acele persoane care considera ca platesc mult pe ceva ce nu au consumat , un scurt joc :
Azi 3.02.24 (cand scriu asta) luati seama la numerele pe care le aveti acum pe apometru (apometrul standard de apartament este format din 8 cifre , primele 5 "negre" sunt mc si ultimele 3 "cu rosu" sunt litri) si comparatile cu cele care o sa fie peste 30 de zile. Pretul apei in Slobozia este 8.58 ron/mc si canalizarea 6.57 , impreuna 15.15 ron . Dar slobozeanu (vesnic nemultumit) vrea apa ieftina cand toata apa la nivelul baraganului este in mare parte nepotabila si trebuie tratata ca Gigel sau Floricica sa comenteze aiurea pe internet. Sunteti penibili.
Mary :
(1 Februarie 2024, 03:21)
Prețul la apa nepotabilă, care se vrea a fi potabilă, este cel mai mare din țară. Din, România! Dacă nu pricepeți. Orice justificare este tardivă. Apa cărată cu cisterna și tot era mai ieftină. Știți doar să mințiți și să vă luați salariile. Sunteți niște oameni de nimic. Zero barat!
bsorin:
(31 Ianuarie 2024, 18:54)
Pai cine sa citeasca corect contoarele ?
Niste batranei care trebuiau sa fi iesit de mult la pensie ? 
Mai demult era un articol despre pensionarii din Urban : acum nu stiu cine dezinforma , dar aflati ca nimeni , dar absolut nici un pensionar nu a plecat !!!
Incredibil ? Mergeti la sediu lor si convingeti-va !!!! Sunt tot acolo bine mersi in aceeasi formatie si in acelasi efectiv !!!
Oarece cine ii tine ? ....
Si va mai mirati de ce sunt facturile mega-expandate ....
Cetățean:
(31 Ianuarie 2024, 17:54)
Am citit acum citeva zile despre orașul Buzău că plătește cel mai mare preț 10 lei mc de apă, de fapt slobozeni plătesc cel mai mare preț 15 lei mc,noi plătim cel mai mare preț pe apă menajeră. Cei care citesc contoru de apă mai adaugă ceva în plus, dar nu în minus,ar trebui să meargă la oftalmolog. Domnilor de la urban de ce să plătesc ce a ce nu consum? Cumpăr bidoane de apă pentru gătit și băut așa cum o fac toți slobozeni. Opriți hoția! 
'nemultumitu:
(31 Ianuarie 2024, 13:43)
Stiti ce-a zis Einstein - totul este relativ!. Probabil, pentru salariile mari pe care le au cei de la Urban , tariful pus pe apa pare maruntis. Nu se gandesc la cei care abia supravietuiesc cu pensia si salariul minim, nu se gandesc la cei cu copii , nu se gandesc decat cum sa ne jecmaneasca mai mult .Platim scump incopetenta celor din institutii. E un fel de energie verde pe care o platim in avans  ca sa se faca investitii in acest sens. Dar nu se face nimic. Asa si cu apa. Am platit pentru o statie nefunctionala, am platit pentru foraje cu apa neconforma ,acum platim in avans pentru o alta statie. O nebunie bazata pe toleranta poporului nostru . Poate ar trebui niste proteste ca in Franta atunci cand sesizam ca suntem atat de ....exploatati ,pur si simplu.
Daria:
(31 Ianuarie 2024, 12:26)
Niste hoti,au facut intentionat sa aibe bani in ianuarie, sunt multe nereguli, ar trebui ca organele abilitate sa se autosesizeze si sa faca controale in aceasta societate Urban, pe factura scrie perioada de facturare 1.12- 31.12 dar in realitatea ei au facturat 7 saptamani, nu este un furt ? De ce nu se trece pe factura intervalul pentru care se plateste. Sa ai un consum in general de 14 m3 si sa vină 23 m3 in decembrie.
Adrian :
(31 Ianuarie 2024, 01:20)
Sunt foarte scumpe lăturile pe care le primim la robinet. Care sunt criteriile de numire a directorilor? Concursuri trucate și verificări SRI? Cred că suntem campioni la cumpărat apă îmbuteliată pe țară!! Politica această este falimentară.
Adrian :
(31 Ianuarie 2024, 01:18)
Sunt foarte scumpe lăturile pe care le primim la robinet. Care sunt criteriile de numire a directorilor? Concursuri trucate și verificări SRI? Cred că suntem campioni la cumpărat apă îmbuteliată pe țară!! Politica această este falimentară.
Ion Ion:
(30 Ianuarie 2024, 23:40)
in primul rand nu stiu de ce in articol se aduce vorba de pausal....???? Slobozia nu are pausal, toata lumea e contorizata....exista aparate de masurat la toti cei care au contract cu Urbanul....articolul conduce catre altceva (...)
Fred:
(30 Ianuarie 2024, 22:13)
Așa se întâmplă când există monopol,când nu este concurență de nicio culoare…
Incompetentii sloboziei:
(30 Ianuarie 2024, 21:28)
Domnule director cu toată stima faceți un bine acestei comunități și dați vă demisia cu efect retroactiv. Sunteți un personaj depășit din orice punct de vedere. Explicați mi și mie următoarea situație: creșteți prețurile la apă lunar, nu plătim cat consumăm (ci mult mai mult ca sunt pierderi pe care le împărțiți tot la noi, consumatori), iar flota de autoturisme (colantate, ca na..) crește pe zi ce trece? Spuneți ne, nouă, muritorilor de rând, câte sute de mașini aveți, câți bani cheltuiți cu combustibilul în interes personal. Numai autoturisme noi. Toți angajații au câte 2 mașini de serviciu. Parcările Supermarketurilor sunt pline de mașini colantate cu urban. Spune ți ne va rugăm, cumva în interes de servici? Slobozia, ne merităm soarta! Ați ținut morțiș să luați sediul din mb uri, dar profesionalismul și munca prestată nu fac nici cat un container din osb 4x4. Rușine
Veverita:
(30 Ianuarie 2024, 21:12)
Paradoxal, noi, cetățenii ne agitam, comentam, ne toci nervii cu salariații URBAN care habar nu au de ce,, se agita" lumea - pentru ca tot ne invita sa ne ducem sa depunem sesizări la sediu sau pe pagina lor care culmea... Ce sa vezi? Nu poți sa postezi!! DECI SUNTEM SFIDATI FĂRĂ PIC DE RUȘINE!!! Bransarea individuala?? O alta găselniță de a scoate bani de la noi prin,, amabilitatea lor de a se ocupa DIRECT"LEGEA NU NE Obliga-sa facem acest lucru!!! S. O. S. CONSILIUL JUDEȚEAN!!! LA DUMNEAVOASTRĂ NU SE AUDE??? NU SE VEDE?? NU SE SIMTE?? (sau trebuie sa așteptăm campania electorala???)
Vio:
(30 Ianuarie 2024, 19:55)
Surprinzător, cei inscaunati la Urban, au motivat că "se vor regla consumurile" la ianuarie '24. Mai crede cineva în SC Urban? Din p.m.v, să plece toți din locația aia. M-a plimbat un salariat /stând pe fotoliu, 2 săptămâni pt o adeverința că am apartamentul în proprietate, din 1986. Se elibera adev.din baza de date din calculator. Pentru moliile astea plătim cu vârf și îndesat. Rușine