Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Soluții administrative pentru proiectele CNI din Ialomița

Soluții administrative pentru proiectele CNI din Ialomița

Ialomița așteaptă fonduri din partea Companiei Naționale de Investiții pentru 20 de proiecte de utilitate publică. Parla­mentarul PNL Luminița Barcari și Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia, au participat luni, 22 februarie a.c., la o întâlnire cu reprezentanții CNI ce a avut ca scop demersurile care trebuie făcute pentru ca toate obiectivele de investiții să fie realizate.

Proiecte finanțate de CNI în Ialomița Potrivit informațiilor oficiale publicate pe pagina de internet a Companiei Naționale de Investiții, cele 20 de proiecte pentru care Ialomița așteaptă finanțarea în momentul de față vizează reabi­litarea unor drumuri județene și unități de învățământ sau construcția unor cămine culturale. Stadiul implementării acestor inițiative a fost discutat de către parlamentarul PNL Luminița Barcari și Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia, împreună cu Manuela Pătrășcoiu, directorul general al Companiei Naționale de Investiții, în cadrul unei vizite de lucru. «Împreună cu domnul primar Dragoș Soare am avut astăzi o discuție cu doamna Manuela Pătrășcoiu, director general al Companiei Naționale de Investiții, cu privire la stadiul proiectelor derulate în județul Ialomița. Doamna Manuela Pătrășcoiu a acceptat invitația noastră de a veni în Ialomița pentru a discuta cu primarii probleme concrete, legate de stadiul derulării proiectelor CNI din județ!» a precizat Luminița Barcari. Datele arată că, în perioada 2004-2016, Compania Națio­nală de Investiții a finanțat 25 de proiecte în județul Ialomița. Cel mai mare ca va­loare a fost fina­lizat în 2016 de Primăria Amara. Este vorba despre amenajarea unui sistem integrat de apă și canalizare pe care CNI l-a finanțat cu 7,4 milioane de lei.

23 Februarie 2021, 14:20 (2115 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Guvernul Cîțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Comentariile cititorilor:


WALY:
(1 Martie 2021, 12:37)
Dar scoala si gradinita din cartierul de tineri, nu va intereseaza d-l Primar ales de liberali. Nu este nevoie de educatie, vreti sa fie toti ,,prosti ,, ca voi?
vax finalitate:
(24 Februarie 2021, 19:59)
sunt initiative, se fac studii, se fac analize, se platesc multi bani de tot felul de prioecte, DAR CEVA CONCRET FINALIZAT EXISTA ???  
nici nu o sa fie ca baietii vor para-ndarat si multe mandate.
George:
(24 Februarie 2021, 17:57)
Cum ați putut sa scrieți asa ceva!? Sa menționați voi ca la Amara a fost finalizat cel mai mare proiect din Ialomita. Tare sunt curios sa vad dacă știți cine a fost primarul din perioada respectiva!
Gigel:
(24 Februarie 2021, 14:31)
Este foarte bine ca se intampla asa ceva, doar ca pe noi, cetatenii, nu ne intereseaza discutiile "la nivel inalt". Astfel de "stiri" ne arata ca "se lucreaza", la fel si Ceausescu ne prezenta mereu ca "strange relatiile de prietenie cu popoarele prietene". Pe noi ne intereseaza rezultatele, iar rezultatele trebuie sa se vada, sa fie palpabile.
WALY:
(24 Februarie 2021, 11:11)
De ce nu demarati investitia pentru sala polivalenta, aprobata de CN In 2016, dar pe care am pierdut-o din cauza conduceri de atunci a Primariei. Locatia exista, proiectul exista, HCL este, ce mai asteptati?? Vreti ca sa nu se mai faca sport, sa fim un popr de ,,obezi,,