Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA Slobozia se pregătește să devină operator regional de furnizare a serviciilor de apă

Acord de principiu între Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița

Urban SA Slobozia se pregătește să devină operator regional de furnizare a serviciilor de apă

bonus: Cilibeanu dă un pas în spate

Pprimăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița caută o soluție legală pentru transformarea Urban SA Slo­bozia în operator regional de furnizare a serviciilor de apă. «În acest fel am putea genera investiții în localitățile jude­țului care nu au finalizat rețelele de apă și apă uzată!» declară președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

Urban renaște din cenușă Urban SA ar putea deveni ope­rator regional de furnizare a serviciilor de apă la nivelul Ialomiței. Ideea este rezultatul unui acord de principiu încheiat între Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița. În următoarea perioadă, cele două instituții vor identifica o soluție legală de realizare a acestui proiect administrativ. Surse din cadrul administrației județene susțin că o posibilă soluție ar fi preluarea Urban SA de către Consiliul Județean Ialomița. Marian Pavel, președintele Consiliului Județean a declarat: «Suntem convinși că Urban SA poate fi tranformat într-un operator regional! De altfel, existența unui astfel de operator e o necesitate... În acest fel am putea genera investiții în localitățile județului care nu au finalizat rețelele de apă și apă uzată!». La rândul lui, primarul Dragoș Soare confirmă inițierea acestui dialog admi­nistrativ. «Da, există discuții la nivel oficial între Primăria Slobozia și Consiliul Județean... Așteptăm ședința AGA a Urban SA din 25 februarie a.c. pentru a dezbate și decide în cadrul ei soluțiile existente. Suntem deschiși la tot ce ar însemna investiții și condiții de trai mai bune pentru cetățeni!» susține Dragoș Soare.

Un proiect cu gestație lungă Ideea înființării unui operator județean de furnizare a serviciilor de apă în vederea extinderii și moderni­zării sistemelor de apă și apă uzată nu este nouă. În trecut, administrația ju­dețeană a mai avut o inițiativă similară. Concret, firma Tahal Consulting En­gineers LTD a finalizat, în iunie 2008, «un Master Plan pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul Ialomița». Documentul ar fi permis accesarea de fonduri europene pentru reabilitarea rețelei de apă atât la Slobozia, cât și în județ. Ex-primarul Gabi Ionașu s-a opus aderării Slobo­ziei la acest Master Plan și a aruncat Slobozia în criză, generând cheltuieli de peste 100 milioane de euro pentru o sursă de apă nepotabilă. Pe fondul acestui blocaj, pe piața serviciilor de furnizare a apei din județ au apărut RAJA Constanța, care la acest moment deservește 7 localități și EcoAqua Călărași, care promite investiții similare pentru 8 localități din zona Urziceni. «E foarte bine că există și alți operatori regionali la nivelul jude­țului Ialomița. Dar avem peste 40 de comune unde acești operatori nu au ajuns. Vom face un inventar al inves­tițiilor realizate, o analiză a investițiilor necesare, și vom căuta surse europene de finanțare pentru ce a mai rămas de făcut! Acesta este obiectivul urmărit de un operator județean de apă și apă uzată...» a mai precizat Marian Pavel.

Cilibeanu dă un pas în spate
Noul operator județean va fi condus de un director stabilit de comun acord la nivelul celor două instituții publice. Conform declarațiilor pri­marului Dragoș Soare, Urban SA nu va renunța însă la serviciile actualului director, Valentin Cilibeanu. «Domnul Cilibeanu face, onorabil, un pas în spate... Dar va rămâne alături de noi! Avem nevoie de experiența și competen­țele pe care le-a acumulat de-a lungul anilor în care a condus Urban SA ca director. Ne bazăm pe el!» a decla­rat primarul Sloboziei, Dragoș Soare. Reamintim că Valentin Cilibeanu a reușit în decursul ulti­milor 10 ani să achite datoriile istorice ale Urban SA, în valoare de 16,5 mi­lioane de lei.

25 Februarie 2021, 08:10 (4935 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


cili...uili:
(2 Martie 2021, 07:51)
Vad ca mare parte dintre comentatori il sustin pe domnul cili; ok, o fi profesionist, o fi platit datorii istorice, etc. Dar, a spus vreodata ADEVARUL in astia 12, 13 ani de cand apa nu este potabila? A iesit in vreo conferinta de presa ca sa spuna public faptul ca APA NU ESTE POTABILA? Ca apa este doar apa industriala tratata, dar pe care o platim la pret de apa potabila. A contrazis vreodata pe fostii primari, care ne minteau pe fatza? Nu! A tacut malc pentru a-si pastra postul. A cerut consiliului local scumpirea apei, prima data prin 2013, justificand managementul dezastruos...adica ne-a bagat mana in buzunar mai adanc pentru pierderile generate de conducerea urban. Poate asa a achitat datoriile istorice, scumpind nejustificat o apa industriala, pe care noi, amarastenii, o platim de multi ani ca fiind apa EVIAN. Poate sunt singurul, insa eu cred ca experienta acestui domn ar fi buna doar pentru cei care ar vrea sa ancheteze mai la adancime povestea apei. Sa caute cineva mai prin subteran asa. Incepand de la proiect, SFuri, putzuri, costuri si terminand cu statiile de (ne)tratare a apei. Experienta aia ar fi utila procurorilor!
LOCUITOR:
(1 Martie 2021, 20:22)
Daca CILIBEANU are experienta si este competent ,pentru ce este inlocuit cu un HABARNIST
deflorabil:
(1 Martie 2021, 10:27)
1. @Urbanistice... gandim si noi putin? deci facem niste putzuri cu apa nepotabila si apoi construim o retea de apa si o extindem continuu pe la localitatile adiacente Sloboziei, sate si comune si sa ne asteptam ca de la robinet sa luam doar un pahar de apa? serios? Adica iti faci casa la tara si trebuie sa-ti sapi fantana pentru ca apa de la retea nu este pentru udat gazonul, sau solarul? Numai niste minti inguste de politicieni pot concepe astfel de proiecte dezastruoase. Nu mai scriu despre calitatea acestei ape "EVIAN" - careia ii facea reclama cu paharul in mana mustaciosul.
2. Sr pare ca "pe cadavrul" apei nepotabile s-au catzarat si se catzara in continuare toti primarii pusi politic. De ce nu se face o analiza corecta si transparenta a apei exact la sursa, din toate putzurile; apoi sa se spuna clar daca poate fi potabilizata si cu ce costuri. Poate este mai ieftin sa se caute alta sursa care sa fie potabila (dar nu tot de langa combinatul chimic). Primarii tot cheltuie bani publici mintindu-ne ca aduc apa in parametrii normali, insa de 13 ani nu au facut decat sa ne minta si sa plateasca firme de casa pentru tot felul de "trepte de epurare". 
Sper ca d-nul soare nu a baut aceasta apa dupa ceilalti primari.
@Gica:
(27 Februarie 2021, 11:20)
Daca taceai filozof ramaneai. Conducerea unui operator regional de apa si canalizare, este o palarie prea mare pentru Cilibeanu, in primul rand implica pregatirea si implentarea unor proiecte pe bani europeni ce se desfasoara pe cel putin 10 ani in viitor, iar el are mai putin pana la pensie asa ca in mod normal trebuie sa lase locul unuia mai tanar care sa imlenteze aceste proiecte in viitor.Jos palaria pentru faptul ca a reusit sa plateasca debitele restante catre Amonil, dar asta nu inseamna ca esti un manager bun. Un bun manager ar fi inlocuit portiunea de 100-200 metri de canalizare de pe strada Lacului, nu ar fi carpit-o de 20 de ori in 5 ani, orice om fara studii dupa ce repara o masina de 10 ori si tot nu merge cumpara alta, si exemplele pot continua dar nu este loc aici.
Gica:
(26 Februarie 2021, 19:34)
Cilibeanu a fost obligat sa faca un pas in spate.El e un om inteligent si modest cu studiile facute la timp,,,nu vorbeste mult, a lăsat faptele sa vorbească pentre el.Trebuia sa va mindriti cu el dl primar nu sa fiti de acord cu schimbarea.Oameni ca el cu gândul la munca,,,mai putini.Ne ati dezamagit
Gica:
(26 Februarie 2021, 19:26)
Cilibeanu a fost obligat sa faca un pas in spate.El este un om inteligent cu experienta si studii facute la timp.Ar trebui sa va mindriti cu el dl primar, ca nu aveti multi cu rezultatele lui.Nu sa spuneti ca faceti regională si ,,, Si ce se opunea el?sau cum?Bineinteles ca nu.,
Urbanistice,:
(26 Februarie 2021, 14:25)
Apa nu are presiune vara la Cosambesti pentru ca toata lumea udă solaru si grădina ,rețeaua nu este construită pentru asa ceva.
Cetatean::
(26 Februarie 2021, 08:25)
Societatea Urban este vinovata de tot ce s-a intamplat pana acum cu apa orasului si a comunelor unde deja a preluat serviciul de furnizare....ex Cosambesti si Gimbasani unde vara nu ajunge apa din cauze de ei stiute! Bine ca furnizeaza iarna apa cu presiune!!!!
Urban impreuna cu serviciul Investitii din Primarie stiu foarte bine ce investitii "BUNE" au facut! si nu raspunde nimeni ????
Ai inceput cu stangul dl .Soare!!!!
ograda:
(26 Februarie 2021, 00:08)
Astia sunt de rasul lumii! Nu au habar de nimic si vin cu solutii falimentare! Infintara unui operator regional la acest moment este o idee total gresita! Nu Ionascu este de vina ca nu s-a infiintat oeratorul regional( acest operator se putea infiinta si fara Slobozia), este manevra lui Ciuperca cu Nicusor Constantinescu,fostul presedinte de la Constanta. Cilibeanu este omul care a salvat Urbana-ul,Soare este un idiot daca il da afara! ALTA ESTE SOLUTIA!!!
Pe Pavel sa nu contati, el se pricepe doar la pepeni! 
Marcela:
(25 Februarie 2021, 21:34)
Care cenusa? Urban e pe profit de cativa ani buni..
Popa :
(25 Februarie 2021, 20:28)
Urban sa condusa de directorul Cilibeanu nu este in cenusa.Este o societate de top cu datoriile si taxele platite la zi.Si cu servicii f bune la preturi accesilile.
sacagii:
(25 Februarie 2021, 17:10)
dar nu e clar de unde sursa de apa potabila !
ca cea distribuita acum e otrava nu e potabila si orice tratament i-ar fi facut TRIHALOMETANII (otrava) vor ramane in apa !!!
in concluzie nenea Soare ai trecut si tu la abureli si minciuni !
Eugenia:
(25 Februarie 2021, 14:39)
Să înțeleg că nu vom mai cumpăra apă pt gatit din magazin??? Să trăim noi o așa bucurie?! Doamne,ajută ne să facem față noilor schimbări pe care cu toții ni le dorim.Eu sper că acolo se va ajunge,la a ne bucura cu toții de o apă potabilă la robinetele din casă,curte,ce are fiecare.