Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Păzea! Ilie Sima, președinte de Ligă la PRO România, a vorbit!

Din lumea celor care (nu) cuvântă

Păzea! Ilie Sima, președinte de Ligă la PRO România, a vorbit!

Inaugurăm o nouă rubrică. Pe scurt, în cadrul acesteia, vom prezenta cititorilor mostre de discurs ale celor care vorbesc în spațiul public. Scopul acestei rubrici este de a atrage atenția asupra modului în care este «violată» limba română sub ochii îngăduitori, indiferenți sau aprobatori ai celor care ascultă. Cei care o fac fără rușine și fără remușcări sunt politicieni, oficiali ai administrației sau ipochimeni care tânjesc să fie legitimați public. Azi o oferim o mostră din discursul consilierului județean Ilie Sima, mai nou și președinte al Ligii Aleșilor Locali ai Pro România Ialomița.

Râde ciob de oală spartă Ideea acestei rubrici ne-a fost sugerată indirect chiar de personajul sus-numit pe care -deformație profesională, ce vreți?- l-am auzit înfierând prestația jalnică a consilierului județean PNL Gheorghe Constantin. Acesta din urmă s-a bâlbâit aproape neinteligibil atunci când a rostit jurământul de învestire în funcție, lăsând impresia că este analfabet funcțional. Nu insistăm, că l-am făcut deja «celebru» publicându-i bâlbele. Și nici asupra lui Ilie Sima nu am insista, dacă ar fi avut decența să tacă. Numai că domnia sa nu numai că nu a tăcut, dar a și intervenit în cadrul unei conferințe de presă, anunțând înființarea Ligii Aleșilor Locali ai PRO România Ialomița. Iată o mostră din acest discurs: «Mulțumesc pentru aceastăăăă... posibilitate de a vă face cunoscut... îîîî... Structura pe care noi... în cursul săptămânii ce a trecut am structurat-o la nivelul organizației... PRO România, Ialomița. Noi am avut o serie de întâlniri la nivel de județ conturate pe trei întâlniri conform dispozițiilor care ne obligă... la care ne obligă pandemia. Am reușitîîîî... zic eu cu succes, să constituim o Ligă a Aleșilor Locali așa cum... Practic este o formulă a oricărui partid serios, așa cum ne considerăm și noi. Suntem o structură, zic eu, foarte echilibrată din punct de vedere al... modului în care... Componența este una, aș spune eu, echilibrată sub aspectul faptului că sunt oameni cu obligație, oameni care vor să se afirme, cât și oameni cu experiență politică... ăăă... Eu o să îmi permit după aceea să citesc această structură pentru că vreau să o citesc cu... Vom avea riscul să... cumva pe cineva, să uit pe cineva...».

Orice cioară se visează vultur
Discursul domnului Ilie Sima a fost mai lung, dar considerăm că ceea ce am selectat este de ajuns. Așteptăm cu interes reacțiile dumneavoastră. Și sperăm să apucăm ziua când această rubrică nu-și va mai găsi rostul. Nu putem încheia însă înainte de a aduce o minimă reparație morală domnului Sima. În apărarea sa vom preciza că, deși siluiește limba română fără să clipească și fără să roșească, Ilie Sima admiră sincer oamenii care vorbesc normal și corect. Pagina sa de Facebook, de exemplu, abundă de citatele unor învățați precum Aristotel, Octavian Paler, Petre Țutea sau Nichita Stănescu...

26 Februarie 2021, 12:20 (2366 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


anonymus:
(1 Martie 2021, 13:25)
Lasati-l pe Iliuta, aveti destule personaje insalubre cocotate in fruntea multor institutii publice, analfabeti platiti cu sume nerusinate. Va rog sa ne indicati niste astfel de bugetari de lux care merita apreciere publica pentru ce fac si cum se prezinta in societate. 
e motiune:
(1 Martie 2021, 08:07)
Parca omul a trecut prin cateva scoli; probabil era emotionat si nu si-a mai gasit cuvintele. Pentru multi, este mai greu sa se exprime in public. Poate ca este un semn bun si nu va mai vorbi in public in calitate de politician; oricum nu inteleg prezenta domniei sale intr-un partid de fosti, un partid populat numai cu oameni care Nu au confirmat (nimic bun)! Nu este cazut sa mai reluam palmaresul "vedetelor", toti mari mahari, primar, prefect, presedinte....si, intaiul carator al mapei imparatului livache. Chiar nu-i inteleg pozitia intr-un astfel de partid; nu ca alte partide ar fi mai ok, dimpotriva, mai ales ca aceeasi oameni s-au plimbat mai prin toate partidele...si au aterizat aici, ca tot era liber. Pasule ai legatura; n-ai reusit sa arunci cu laturi in campania asta, mai ai de asteptat 3 ani si ceva...
Gigel:
(28 Februarie 2021, 21:01)
@Vlasceanu - din ce vad, noul primar nu vrea sa se ocupe de problemele care ne preocupa zilnic - gropi, apa, mizerie, caini. Probabil nu par interesante, dar noi, cetatenii, cu astea ne confruntam.
Vlăsceanu I:
(28 Februarie 2021, 17:17)
Să fim serioși, noul primar nu va schimba nimic în organigrama instituției. Toate pilele și pițipoancele, gen juristele agramate, vor rămâne pe funcții, iar slobozenii vor plăti salariile lor generoase.
Așa ne trebuie dacă nu ieșim masiv la vot și să răsturnăm toată aceată armată de funcționari pro-PSD!
@ Maria:
(28 Februarie 2021, 11:36)
Da, Maria, ai perfectă dreptate, ar trebui să prezentăm toți angajații incompetenți din Primăria Slobozia, toți funcționarii agramați din instituțiile bugetare locale. Peste tot găsim numai pile și relații, soții, fiice, fii, rude de orice grad și bineînțeles amante (cel puțin acestea, în domnia fostului primar, au fost încadrate la greu).
ELDAGA:
(27 Februarie 2021, 09:20)
O poveste despre cum s-a faurit o firma babana pe carca statului cu actori agramati si chiar decedati, bantuie prin tenebrele acustice ale canalului Dunare-Sos Nordului-Rahova. Nea Mitica, ai legatura...
Sergiu:
(26 Februarie 2021, 21:54)
Nu cred ca domnul din articol merita sa fie promovat, ca de altfel partidul din care face parte. Acolo o sleatca de hoti si de incompetenti s-au adunat pe fondul unor nemultumiri ale oamenilor fata de alte partide. Nu au fost in stare sa adune niste oameni calumea , ci doar fosti politisti , fost prefect, fost primar si fost presedinte cj. Si seful lor fost deputat. In functie au si ei un primar ( primarita Oaie) , care a dovedit ce caracter are, plimbareata politica. Daca eram in locul vostru , nu as mai fi scris niciodata despre oamenii din acest partid.
Anonim :
(26 Februarie 2021, 19:29)
Încercați cu Negraru la Platonesti!!!! Ăla analfabet, și hoț! Apropo nu verifică nimeni cum și-a făurit averea? Garantez ca nu poate justifica nici 20% din ce are. Rog autoritățile să se sesizeze urgent!
Maria:
(26 Februarie 2021, 19:08)
Aveți perfectă dreptate, dar totuși omul este ancorat în zona privată, nu putem să avem pretenții absurde, chiar dacă din postura de consilier județean ar trebui să fi atent la modul de exprimare.
Dar în orice caz, omul este la ani lumină de celebrele deja juriste din cadrul Primăriei Slobozia, juriste plătite din banii contribuabililor și plătite generos. 
Cred că ar fi mai de folos să devoalați toate ipochimenele care abundă în respecitva instituție, să prezentați toate achizițiile fantelui Mocio și veți avea un succes imens. Așa cum de altfel ați avut și cu articolul cu juristele agramate. Cel mai comentat articol!!!!