Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectul Tănăsescu a fost învestit cu ușile închise

Ceremonie secretă la Prefectură

Prefectul Tănăsescu a fost învestit cu ușile închise

Joi, 4 martie 2021, la orele 13,30, s-a desfășurat ceremonia de învestire a noului prefect al județului Ialomița, Mihai-Andrei Tănăsescu. Ceremonia s-a desfășurat cu ușile închise, sub pretextul că «nu există destul loc în sală». În numele prefectului, noul subprefect al județului, Gheorghe Babagianu, a promis că acesta va organiza o conferință de presă vineri, 5 martie 2021...

Prefectul dacă nu-i fudul... Prefectul județului Ialomița, Mihai-Andrei Tănăsescu a decis ca evenimentul de învestire să aibă caracter privat. Astfel, la ceremonia desfășurată joi, 4 martie a.c., presa nu a avut acces. Pretextul invocat de noul prefect a fost că «în sala de ceremonii a Prefecturii nu există suficient loc». Informațiile au fost furnizate de Gheorghe Babagianu, noul subprefect. «Au fost invitate doar 12 persoane... Este un protocol impus de măsurile de siguranță!» a declarat Babagianu în numele prefectului. Declarațiile subprefectului Babagianu sunt neadevărate. La ceremonia de învestire a noului prefect au participat de două ori mai multe persoane decât cele precizate de acesta, printre invitați numărându-se colegii lui Tănăsescu din cadrul Alianței USR-PLUS, șefi de instituții și oameni din cadrul administrației județene.

Jurăminte în blugi Deși niciun reprezentant al presei nu a fost prezent la ședință, martorii oculari susțin că noul prefect nu și-a dezmințit renumele. El a rostit jurământul de învestire încadrat de președintele Consiliului Județean, Marian Pavel, și deputatul PSD Ștefan Mușoiu. Primul lucru remarcat de către toți cei prezenți a fost că Mihai-Andrei Tănăsescu a decis să poarte blugi la o ceremonie oficială. Decizia reflectă atât lipsa sa de experiență administrativă și politică și a fost taxată de către cei prezenți drept atitudine indolentă. Din respect pentru ideea de autoritate îi vom lua apărarea noului prefect, precizând că are doar 34 de ani (va împlini 35 de ani pe 30 martie) și este pentru prima dată când reprezintă interesele județului într-o funcție oficială. Alături de el au fost învestiți ca subprefecți fostul prefect Tonița Manea și fostul șef de cabinet al prefectului, Gheorghe Babagianu. Aceștia au fost «recomandați» pentru a ocupa aceste funcții de către PNL Ialomița.

4 Martie 2021, 17:20 (2851 vizualizări - 19 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Din interior miroase:
(7 Martie 2021, 15:26)
Ne dorim ca useristul, Mihai Tanasescu sa dea afara toata spuma de la serviciul tehnic al comisiei pentru restituirea proprietatilor, fosta fond funciar. De acolo tot trebuie ras si pusi sub acuzare, mare parte dintre ei. Acolo urgent curatenie generala. Prea multe credeti-ma. Speram ca le va venii randul odata si odata. Acolo este puroiul si cangrena din judet. Dar si fostul si fosta sefi ai prefecturii. Le dorim multi ani de ìnchisoare.
Nino nino:
(7 Martie 2021, 10:18)
Si uite asa are Frosa lui Haplea, drumul deschis spre puscarie. Tanti cu nune de pictor, fati bocceluta ca vine sa te ia.
Cetățean :
(7 Martie 2021, 07:17)
În Vestul Sălbatic crescătorii de bovine purtau blugi. După ce s-au ajuns,din mulsul vacilor, au ajuns pe Wall Street,mari BISSnissMan, au început să poarte COSTUM! Există precedent!
Cetățean :
(7 Martie 2021, 07:08)
Buuuunăăăă treabă! Prima decizie: privatizarea prefecturii!!! Ha!Ha! CARACTER PRIVAT!!! -------------------------------------- "Prefectul județului Ialomița, Mihai-Andrei Tănăsescu a decis ca evenimentul de învestire să aibă caracter privat" -------------------------------------- Prefectura e firmă privată și prefectu' patron?! Că nu înțiiileeeg... Sau e investitura monarhiei absolute pă raionul Sloboziei?!?! ---------------------------------------
Mirela N:
(6 Martie 2021, 13:31)
Felicitări USR-PLUS, nu o să vă mai creadă nimeni când vorbiți despre competență, profesionalism și integritate! Ați dat un exemplu memorabil, ialomițenii vă vor sancționa dur!
Turmentat:
(6 Martie 2021, 12:22)
Da de ce va mirați ca unii ajung pe funcții. Prost sa fii, dar politica sa faci și te renaști ca un om tare deștept. Tara e varza cu d alde ăștia.pusi kn funcții sau angajați ca deputați și s prosti oameni buni. Sunt slaaaabi ...la cerebel. Trăim cu adevărat un circ.
Vali:
(5 Martie 2021, 22:57)
Nu pot să cred că s-a materializat asa inepție.Barna esti dus cu capu,sa da-ti voturile inapoi liceenilor,nevertebrate ordinare ce sunteti.Ce cauti tu acolo ma neavenitule,tu esti un Dinu Păturică modern duceate-ai o mie de ani cu toti parvenirii care te cară în spate.Cum draci sa dea înainte județul asta condamnat?
Comandant:
(5 Martie 2021, 21:32)
Imaginati-va stresul ofiterilor de rang superior care trebuie sa stea drepti si sa dea raportul! Onoarea ofiterilor nu se justifica prin ierarhie ! Credeti ca o demisie de onoare ar avea efect? Intreb si eu!
Speranta:
(5 Martie 2021, 16:13)
Domnul (...) este camatar de profesie, un golan de ultima speta. Cum sa se poata asa ceva, nu imi vine sa cred. Soarele de pe strada noastra a apus de tot.
@Cetatean:
(5 Martie 2021, 10:56)
Mihaiță! Tu esti? Eu îți povesteam ca-i o facultate politică inutilă precum cea de pe vremea răposatului destinată cadrelor de partid iar pentru funcția de prefect era mai buna o facultate de drept pentru că, printre atribuțiile prefectului se numără si verificarea legalității actelor administrative ale autoritățiloradministrației publice locale și atacarea actelor administrative pe care le consideră ilegale sau atribuții de îndrumare, la cererea autorităților administrației publice locale, privind aplicarea normelor legale din sfera de competență. Dar tu te faci că nu întelegi...
capvid:
(5 Martie 2021, 09:11)
Prefectura de la cap se-npute, ca si pestele (nicio aluzie). Cum sa inviti la investire colegi de partid? Asta o faci la partid! sau intr-un mediu privat. Inseamna dispret pentru toata administratia judetului; sali care sa poata gazdui "evenimentul" ar fi fost destule in oras (sala CJ, Ionel Perlea, casa de cultura, etc.). Asa au procedat si pesedistii anteriori, cand celebrul costica, amana sedintele cu institutiile, ca sa tina din biroul prefecturii sedinta cu membrii de partid. Chipurile, oameni noi, dar cu naravuri invatate de la "maestrii" anteriori.
Si totusi, DE CE NUMIRI POLITICE IN FUNCTII PUBLICE??
Nu asta le reprosau cei din penele si usere pesedistilor? Nu se bateau ei cu caramida in chiept ca depolitizeaza institutiile statului? Minciuni si gargara! La varful partidelor ajung toti mediocrii, buni de gura si de combinatii. Apoi, tot ei trag sforile ca sa ocupe cele mai inalte functii in administratie, isi pun in functii toti lipitorii de afise si dau comenzi politice subalternilor. 
In perioada interbelica prefectii erau selectati din randul magistratilor; macar aveau ceva scoli si pregatire corespunzatoare!
cetatean:
(5 Martie 2021, 09:06)
Ce conducere la judet un conducator de fabrica de decojit copaci  unde a lucrat ,o fosta ospatarita ,si un mare deligvent ,daia o sa fim in continuare pe ultimile locuri .
CETATEAN:
(5 Martie 2021, 08:22)
Tanasescu Mihai Andrei a absolvit Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative,frecventa la zi. Despre aceste studii vorbeam. Sunt de ajuns pt functia de prefect sau e nevoie de ceva studii despre furat bani publici?
NELU:
(5 Martie 2021, 08:04)
bine ca nu a venit in salopete
GOGU: