Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În Ialomița, încercarea Ministerului Educației de a-i ajuta pe elevii din ciclul primar și gimnazial să recupereze din materia pe care au pierdut-o pare greu de pus în practică. Deși părinții și-au dat acordul pentru a-i înscrie pe copii la astfel de cursuri, dascălii refuză să participe la ele. Mai mult, invocând aspecte de ordin legislativ, cadrele didactice întocmesc rapoarte prin care specifică faptul că în clasele în care predau nivelul de dobândire al cunoștințelor este unul peste medie, iar astfel de cursuri nu se impun. Din această cauză, la Slobozia, de exemplu, va exista doar un singur centru în care se vor organiza «cursuri reme­diale». Acesta va fi disponibil pentru toți elevii din oraș, însă nu se știe data exactă la care cursurile vor începe efectiv.

Demersuri doar pe hârtie Lunile în care s-au desfășurat cursuri on-line din cauza pandemiei de COVID-19 au afectat serios calitatea actului educa­țio­nal. Tocmai de aceea, Ministerul Educației a emis un act normativ prin care oferă po­sibi­litatea elevilor, din ciclul primar și gim­nazial, să participe la cursuri prin care pot recupera materia pierdută sau pe care nu au înțeles-o corespunzător. Conform directivelor trasate de Ministerul Educa­ției, acest tip de cursuri ar trebui să se desfășoare în sistem «Școală după școală», doar dacă nivelul cunoștințelor dobândite de elevi este unul scăzut. În Ialomița, da­tele Inspectoratului Școlar Județean Ialo­mița arată că 33 de unități de învățământ care și-au exprimat intenția, pe baza soli­ci­tărilor venite din partea părinților, de a organiza «cursuri remediale» în sistem «Școală după școală». Conform acelorași date statistice, la nivelul Ialo­miței ar trebui să participe la «cursurile re­mediale» aproximativ 1600 de elevi. Acor­dul dat de școli este însă unul formal, pentru că multe dintre unitățile de învățământ refuză în realitate să organizeze astfel de cursuri. Actul normativ al Ministerului Sănătății lasă posiblitatea profesorilor de a alege dacă se impune organizarea unor astfel de cursuri sau nu. Astfel, dascălii trebuie să facă o evaluare a nivelului de cunoștințe acumulate, iar dacă se constată că acesta depășește media, necesitatea «cursu­rilor remediale» nu se impune. În cele mai multe școli din Ialomița profesorii au invocat această prevedere, tocmai de aceea organizarea activităților de tipul «Școală după școală» nu se realizează. Unul dintre motivele care au stat la baza acestei decizii ar fi reprezentat de faptul că plata orelor suplimentare ar fi nesatisfăcătoare.

Studiu de caz: Slobozia În municipiul Slobozia va exista un singur centru în care se vor organiza «cursuri remediale», în cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea». Unitatea de învățământ a fost desemnată să preia elevii din ciclul primar care învață în cadrul Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu», Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Școlilor Gimnaziale «Sfântu Andrei» și Nr. 3. Decizia a fost luată pentru a onora solicitările părinților care au dorit să-și înscrie copiii la astfel de cursuri. În schimb, cadrele didactice au motivat că nu se impun astfel de activități. Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia trebuie acum să facă față acestei provocări și să identifice cadre didactice care să dorească să participe la astfel de cursuri. Clasele pentru «cursuri remediale» ar fi trebuit deschise încă de la începutul săptămânii, însă deocamdată unitatea nu dispune de numărul suficient de profesori care să le predea elevilor. «Ar fi fost bine să avem și noi o bază de date ca-n Occident să știm ce profesori putem să contactăm... Va fi nevoie să aducem, probabil, cadre didactice din alte unități de învățământ ca să susțină „cursurile remediale“. Evident, doar dacă acestea doresc... Încă de luni trebuia să desfășurăm primele cursuri, dar am decis să mai amânăm procesul până ne punem la punct cu tot ceea ce este necesar!» a declarat George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia.

16 Martie 2021, 11:55 (1442 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Șase elevi din Ialomița, calificați în a doua etapă a Concursului de Robotică «Nextlab.tech»
Birocrația lasă elevii din Ialomița fără burse școlare
Simulare BACALAUREAT 2021 în Ialomița: 1547 de elevi au participat la proba scrisă la Limba și Literatura Română

Comentariile cititorilor:


Gheorghe Lazar:
(17 Martie 2021, 20:41)
Știrea este eronata. În Slobozia, singurul centru în care elevii din clasele a 5a a6a și a 7a (elevi care din octombrie nu au mai văzut băncile scolii) este la Școala Gheorghe Lazăr (fosta nr. 4). Aici își trimit elevii Școala 2, 3 și Liceul Pedagogic (gimnaziu)...scoli cu pretenții care nu au făcut nimic pentru elevii rămași în urma. Școală Gheorghe Lazăr face eforturi deosebite (școala dispune doar de un prof de limba romana și unul de matematica) pentru a cuprinde în program cei 50 de solicitanți(unii au ore dimineața, alții după masa) din Municipiul Slobozia.
comentator:
(16 Martie 2021, 14:58)
Dar , asa de curiozitate si -a pus cineva si problema invers ? 
Adica:
- in pandemia asta cine plateste curentul consumat de profesor   stand acasa in loc sa mearga la scoala ? 
- internetul cine l-a platit ? (ca 20 Gb pe luna e fix egal cu zero) si de unde bani de abonament nelimitat ?
De ,,cheful " elevilor v-ati pus problema ? Cu ,,doi" ochi la televizor la desene si un ochi la profesor?
De glumele proaste ale elevilor care intra de pe numere necunoscute (chiar de Italia ) si perturba orele profitand de acest anonimat?
Si cand le ceri ore suplimentare urla ca nu vor ... doamnaaaa si asa e  prea mult , doamnaaa !!!