Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia controlează chiriașii locuințelor ANL

Primăria Slobozia controlează chiriașii locuințelor ANL

Primăria Slobozia verifică modul de utilizare a locuințelor ANL din Slobozia. Conform primelor informații, unii dintre chiriași au subînchiriat aceste locuințe sau au alte proprietăți și continuă să be­neficieze ilegal de locuințele ANL. «Este un control de rutină... Avem obligația să ne asigurăm că legea este respectată! Sunt sute de oameni care așteaptă o locuință ANL...» a declarat primarul Dragoș Soare. Rezultatele controlului vor fi făcute publice în decursul următoarelor luni.

Veșnica poveste Slobozia se confruntă cu un nou scandal public legat de modul de utilizare a locuințelor ANL. Un control al Primăriei Slobozia, demarat în luna februarie 2021, confirmă faptul că unele dintre aceste lo­cuințe au fost subînchiriate sau că beneficiarii dețin alte proprietăți imobiliare și beneficiază ilegal de aceste locuințe. Controlul demarat de Primăria Slobozia la sfârșitul lunii februarie a vizat 122 de locuințe din cele peste 250 existente în blocurile ANL din Slobozia. Conform Raportului, în unele dintre locuințe «au fost prezente persoane care nu sunt înscrise în componența membrilor familiei». În alte cazuri, «vecinii au confirmat că titularii contractului nu locuiesc în apar­tamentul respectiv». Într-unul dintre cazuri, «proprietarul a recunoscut faptul că a permis locuirea unor persoane în locuință, i s-a transmis în mod direct faptul că este un abuz, iar prin adresa nr (...) s-a transmis somație de predare a locuinței până la data de 1.04.2021». Pentru că membrii Comisiei de control nu au identificat toți be­neficiarii contractelor ANL, acțiunea de control va continua și în săptămânile următoare. În cazul în care vor fi identificate și alte ilegalități, cei vinovați vor fi somați să predea locuințele ANL.

Declarațiile nu țin loc de lege Situația nu este nouă, fiind confirmată încă din anul 2015. Până acum însă, niciunul dintre primarii în funcție nu a reușit să identifice situațiile ilegale. Pri­marul Dragoș Soare susține că este prea devreme pentru concluzii: «Este un control de rutină... Avem obligația să ne asi­gurăm că legea este respectată! Sunt sute de oameni care așteaptă o locuință ANL... Controlul este în curs, e prea devreme pentru concluzii. Dar pot să vă confirm că au fost identificate nereguli grave care nu mai pot fi tolerate. Gata! S-a terminat cu golăniile! Trebuie să înțelegeți, o dată pentru totdeauna, că așa nu se mai poate...». Printre chiriașii identificați de Comisia de control din cadrul Primăriei se numără funcționari publici, membri de partid și oameni care dețin cel puțin o altă proprietate. Reamintim că situația este cunoscută încă din anul 2015. La momentul respectiv, consilierul local Radu Paros, reclama faptul că «nu este respectată nicio regulă, iar dosarele aprobate nu sunt complete, lipsesc acte pe care legea ne obligă să le luăm în calcul!». În pofida scandalurilor publice de la acea vreme, nici primarul Alexandru Stoica, nici primarul Adrian Mocioniu nu au adoptat măsuri coercitive, invocând că este im­posibil să demonstrezi astfel de acuzații.

29 Martie 2021, 07:55 (2651 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare
Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500
Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Comentariile cititorilor:


dorian:
(2 Aprilie 2021, 22:26)
FELICITARI DL.PRIMAR, MERGETI SI LA ANL2002 ESTE O GARSONIERA LA ET 2 UNDE A LOCUIT CINE A VRUT SI CINE NU A VRUT PE BLAT IAR CUCOANA DINU INPARTE CUM VREA IA  DUPA  BUNU PLAC SI CIT SARE SARE PERSOANA CU DREPTU LA MADAM DINU  ASA II REPARTIZEAZA LOCUINTA CUM SAI DAI UNEI FAM CU 2 COPII GARSONIERA SI ALTORA FARA COPII AP BASCA AU MASII SCUMPE SI CASE LA BUCU MADAM DINU FACE SI DESFACE E LEGEA JUNGLEI
Cristi :
(29 Martie 2021, 20:21)
Cred ca este singurul primar al orașului care își da interesul.Cu siguranță vom am avea rezultate bune pe toată perioada mandatului a acestuia. Cam dubios sa ai o masina de 18000€ si sa stai în locuinta sociala
Un om.....:
(29 Martie 2021, 18:22)
Felicitări multe dl.Primar,în sfârșit avem o persoană care are coloana vertebrala și ia atitudine în ceea ce privește obținerea și subânchirierea de către proprietarii care ocupă locuințele în schimbul chiriilor și obținerii de venituri suplimentare!
vlad:
(29 Martie 2021, 13:16)
imi pare bine ca gasiti ilegalitati si la cetatenii platitori de taxe si de voturi, nu numai la functionarii din primarie!!! 
Elena:
(29 Martie 2021, 09:10)
Și ce vor păți? Doar vor fi verificați? Să li se execute banii care i-au primit ilicit pe aceste proprietati care nu le detineau. Ne-am saturat de anchete fara finalizare.
Tudora :
(29 Martie 2021, 08:41)
Despre controale la "asistatii sociali" care au locuri de parcare mai numeroase/pline cu autoturisme vs cetatenii neasistati?Dar deranjul creat de cinci familii asistate care deranjeaza normalitatea celorlalte patru blocuri si atator familii?Ce rol au acele camere de supraveghere din zona?De ce trebuie sa rabdam nesimtirea acestor asistati?