Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Marian Pavel, împuternicit de Consiliul Județean Ialomița să negocieze un împrumut de 100 milioane de lei

Președintele Marian Pavel, împuternicit de Consiliul Județean Ialomița să negocieze un împrumut de 100 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița s-a întrunit marți, 30 martie 2021, în cadrul unei ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței a figurat, printre altele, un proiect de hotărâre privind «împuternicirea președintelui Consiliului Județean Ialomița în vederea inițierii negocierilor, în numele județului, pentru contractarea și/sau garantarea unei finanțări rambursabile interne/externe în valoare de 100 milioane de lei».

Unanimitate de voturi Proiectul a fost votat în unanimitate de către consilierii prezenți și reprezintă cea mai importantă decizie administrativă a acestui an. Pentru a justifica această intenție, Marian Pavel a susținut în fața consilierilor județeni un discurs în care a explicat rațiunile acestui împrumut. «În momentul de față, Consiliul Județean are în derulare foarte multe proiecte de investiții. Și este foarte bine că se întâmplă lucrul ăsta. (...) Ceea ce încercăm noi să facem, echipa care conduce astăzi Consiliul Județean, este să creăm un mecanism care să permită încadrarea în termenele de execuție și plată impuse la finanțarea acestor proiecte. (...) Ca să putem solicita partenerilor noștri rapiditate trebuie să oferim la rândul nostru garanții... Până la urmă ce se vrea a fi acest împrumut? Se vrea a fi un buffer (n.red.: tampon) financiar la dispoziția Consiliului Județean pentru efectuarea de plați rapide în condițiile legii!» a declarat Marian Pavel în cadrul ședinței.

Cel mai mare împrumut administrativ Ialomița nu se află la primul împrumut de acest gen. Primul împrumut contractat de administrația județeană ialomițeană datează din 2006, când președintele Silvian Ciupercă a împrumutat 14 milioane de lei pentru reabilitarea drumului județean Jilavele-Dridu, în lungime de 12 kilometri. În anul 2011, Consiliul Județean Ialomița a finanțat din nou investiții publice în valoare de 25 milioane de lei, prin BRD, iar banii au fost destinați aproape exclusiv reabilitării infrastructurii rutiere. În anul 2014, în condițiile unui împrumut care genera un grad de îndatorare de 29,33%, Consiliul Județean Ialomița demarează procedurile pentru contractarea unui nou împrumut, de această dată la CEC Bank. Valoarea acestuia a fost de 30 milioane de lei, iar împrumutul va fi rambursat până în anul 2022. În cazul noului împrumut, a declarat  Marian Pavel anterior ședinței Consiliului Județean, «termenul de rambursare a creditului ar putea fi de 7 ani...».

31 Martie 2021, 16:25 (1646 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate
Ședința Consiliului Județean Ialomița: 27,134 milioane de lei, repartizate primăriilor
Județul Ialomița va avea buget în luna aprilie 2021

Comentariile cititorilor:


@Marian:
(4 Aprilie 2021, 10:46)
Acum se vede rodul aliantei PSD-PNL de la nivelul judetului Ialomita. Incep, usor-usor sa faca ce trebuie, banii se impart la 2. In loc sa ia atitudine cei de la PNL, stau si se bucura de ce primesc. PSD nu sta degeaba, la Spital au pus omul perfect, care va pune pe dreapta 1/4 din valoarea investitiilor de acolo. Asta a facut pe unde a fost. Buzatul se bucura si el, desi nu a iesit pe functie, el face jocurie.
Gigel:
(2 Aprilie 2021, 23:04)
@Cruda realitate - oricat de ciudat ar parea, nu PSD este problema. Ce, cu Barcari ti-ar fi fost mai bine? Cruda realitate este ca oamenii ajung pe functii fara sa promita nimic, fara sa isi asume nimic, in afara demagogiei si a vorbelor goale. A promis Marian Pavel ca va face vreun drum, ceva? Eu n-am auzit. Imi aduc aminte doar de onorabilul penal Silvian Ciuperca, avea pe afis "Competenta si profesionalism" daca nu ma insel, si a iesit cu 65% (pe listele USL - adica a cardasiei intre PSD si PNL). Iar gluma proasta denumita USR ne-a aratat, cel putin in Ialomita, ca este identica cu aceasta clasa politica din care fac parte golanii care ne conduc si ne-au condus.  Abemus prefectus inexistentus! Ne vom schimba atunci cand vor exista candidati care sa isi asume ceva, un program de administrare pe 4 ani cu obiective clare. Dar pana atunci, va mai trece muuulta apa pe Ialomita!
Cruda realitate:
(2 Aprilie 2021, 18:05)
Un agonit care a ajuns la cărmele județului numai el știe cum, cu lugu-lugu, lins pe cine trebuie, când trebuie! Cum credeți că a ajuns candidatul PSD din Ialomița? Odată cu venirea lui Ciolacu, a lins unde trebuie, și bine-nțeles, pe cine să propui la cârma unui județ decât o odraslă? Omul ăsta nu inspiră câtuși de puțină încredere, sigur negociază în spatele cortinelor. Proiectele care sunt în momentul de față sunt demarate de fosta bombă județeană, Moraru, acum toată lumea "a venit Pavel, a semnat contracte, sunt proiecte, etc" lumea deșteaptă știe ca toate proiectele de la ora actuală sunt demarat3 de mulți ani, omul ăsta nu a facut decât să facă act de prezență. Ialomița, codașa județelor, orice candidat propus PSD are 90% sa iasa presedinte. Oare cât timp trebuie să mai treacă să dispară această mentalitate? Oare de ce credeti ca suntem ultimul judet din tara? Oameni buni, treziti va!
plătitor de taxe:
(2 Aprilie 2021, 08:30)
Fără aceste inginerii financiare...legale...sunteți mâncați...nu aveți nimic...fără bani...sunteți că împăratul care umbla în izmene și se credea îmbrăcat în haine de mătase...nulități...cine s ar mai uita la voi...problema e că noi cei care muncim și producem...plătim...cu vârf și îndesat.
padurar:
(1 Aprilie 2021, 18:06)
cand  in asemenea caz este unanimitate ceva nu pare in regula.pentru ca ai drepturi,popor suveran da jos ticalosii !
Gigel:
(1 Aprilie 2021, 15:12)
Da, frate, da-i inainte cu imprumutul! Ca doar nu sunt banii tai, nu? Imprumuta-ne, dar sa nu ne spui si pentru ce! Plateste pe Oyl, pe Brusli, pe alti prieteni, apoi prostimea va returna acesti bani, cu dobanzi. Baga-le lor bani in buzunar, pe cheltuiala noastra! Nu-i asa ca e un mecanism elegant si legal de a fura? A mai facut unul groapa in mijlocul Sloboziei, tot pe credit (chipurile pentru derularea proiectului, urmand sa ii recuperam). Si Slobozia are din acest motiv un buget sa te stergi undeva cu el. Baga-ne tu in rahat, tu Mareane, baga-ne! Ne asteapta fonduri europene, mari realizari pentru judet, nu-i asa? Sau sunt eu prost si nu pricep? Unde esti tu, Tepes Doamne?
Mdaaa:
(1 Aprilie 2021, 07:24)
Va votați combinațiile ,..aveți nevoie de bani de rulaj,..voi plecați și fraierii rămân cu datoriile. Normal ar trebui făcut referendum în orice localitate în care se accesează împrumuturi,..sa întrebați cetățenii daca doresc!
Costel:
(31 Martie 2021, 20:14)
Imprumutati-va ca platesc fraierii