Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia

În cursul lunii martie 2021, Camera de Conturi Ialomița a efectuat un audit al activității administrative a Primăriei Slobozia. Primele declarații privind rezultatele acestui control au fost făcute miercuri, 31 martie 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, de către primarul Sloboziei, Dragoș Soare. «S-au constatat abateri pe care le consider importante și cu impact asupra activității Primăriei...» a declarat  Dragoș Soare.

Control nou, probleme vechi
În cursul lunii martie 2021, inspectorii Camerei de Conturi Ialomița au efectuat controlul tematic anual aferent anului 2020 la Primăria Slobozia. Raportul final va deveni oficial în luna aprilie 2021, însă primarul Dragoș Soare a făcut deja primele declarații pe marginea acestui subiect. Miercuri, 31 martie 2021, edilul a prezentat plenului Consiliului Local câteva dintre concluziile desprinse în urma controlului. «S-au constatat abateri pe care le consider importante si cu impact asupra activității Primăriei... Va trebui să găsim soluții legale de continuare a activității Primăriei! Am cerut deschis sprijinul Camerei de Conturi Ialomița... Dacă doriți, veți putea avea acces la rezultatele acestui control, iar cei interesați și presa o vor putea face în limitele impuse de legislație!» a declarat Dragoș Soare, printre altele. Rezultatele controlului Camerei de Conturi Ialomița confirmă existența unor carențe administrative perpetuate mandat de mandat. Cea mai importantă dintre acestea ar fi lipsa unui inventar exact al patrimoniului orașului. O altă problemă constatată de Camera de conturi, susține primarul Dragoș Soare, o reprezintă salarizarea angajaților Primăriei în cadrul proiectelor cu fonduri europene inițiate în mandatul trecut. «S-au constatat nereguli la plata celor care lucrează în aceste proiecte și, prin urmare, cei identificați vor fi obligați să returneze sumele primite necuvenit!» a mai precizat Dragoș Soare. De asemenea, au fost identificate practici administrative nelegale în relația dintre Primăria Slobozia și firmele aflate în administrarea Consiliului Local, respectiv Parcul IMM și Servicii Publice. Rezultatele finale ale Raportului văr fi făcute publice în cursul lunii aprilie 2021.

1 Aprilie 2021, 16:40 (2495 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Jaf financiar în administrația locală din Ialomița
Camera de Conturi Ialomița reclamă abuzurile din instituțiile publice
Slobozia: Ștefan Costea s-a scutit singur de plata chiriei
Inspectorii ITM Ialomița au amendat constructorii «gropii lui Stoica»
Fotbalul slobozean a cheltuit ILEGAL 1 milion de euro

Comentariile cititorilor:


@Vlad Ț:
(4 Aprilie 2021, 12:08)
Întrebări corecte, dar oare vom primi răspusn la ele?
Ileana Cocuta:
(3 Aprilie 2021, 17:27)
Camera de Conturi Ialomița o cacealma! Am mari rezerve de credibilitate, in privinta spagilor, mitei privind pe unii angajati. Ce cauta unii angajati ai acestei institutii in vizite particulare pe la unele primarii si nu singuri, ci insotiți de prieteni ori rude. Ma bosorogule, mai esti si tupeist! De erai pe strada cu basinile alea de golan, sigur iți mancai singur degetele de la mâini.
adi:
(3 Aprilie 2021, 09:18)
Sa ne explice cei de la camera ce masuti s-au luat pentru nerealizarile sarcinilor stabilite la controalele anterioare ,ce masuri au fost luate ,sa ne spuna cum au fost recuperate imputatiile directorului economic de la primarie ,de ce nu exista evidenta cantitativ valoric la obiecte si mijloace fixe pe locuri de depozitare ,neregurile  din modul de efectuare a efectuari inventariere anualee .Apropo de inventariere tot asa se face prin copierea listelor din anul precedente ,fara a le constata si faptic si multe altele .
@workwe:
(2 Aprilie 2021, 17:27)
Da, chiar cred că Dragoș Soare va avea ambiția și curajul de a ne demonstra că se poate administra și altfel. Fără hoție, fără șpăgi, fără aere de superioritate, fără sfidarea cetățeanului, fără birocrație!
Cu profesionalism, cu respect față de cetățean, cu respect față de banul public, cu respect față de lege, cu implicare socială.
Da, chiar îl cred pe Dragoș că îşi dorește acest lucru, doar că va trebui să-l sprijinim cu toții!
worker:
(2 Aprilie 2021, 16:35)
Si credeti ca daca vor gasi ceva nereguli ,se va intampla ceva,va plati cineva?
Vlad Ț:
(2 Aprilie 2021, 15:36)
De când au început verificările cu privire la activitatea compartimentelor/birourilor din cadrul Primăriei Slobozia, constatăm un șir fără sfârșit de abateri și ilegalități, unele mai mult sau mai puțin în zona infracțională.
Întreb și eu, ca un cetățean onest ce mă consider, cum de este posibil, cu atâția juriști/juriste (plătiți cu mult peste nivelul salarial mediu în Slobozia), să se producă tot acest lanț de fărădelegi???
Există Secretar al Primăriei cu studii juridice și fost șef al Serviciului Juridic, există un Viceprimar cu carieră de avocat (și soție judecător, deci s-ar mai putea perfecționa și în cadru familial), există acel celebru serviciu de juriste?
Persoanele acestea cu ce se ocupă în realitate? 
Întreb și eu?
Ca un simplu contributor la salariile acestor adormiți ai neamului!
mumu:
(2 Aprilie 2021, 14:18)
"carente administrative perpetuate mandat de mandat"-eu zic sa il intrebam pe dnul Musat avand in vedere ca este la al treilea mandat de viceprimar. 
tt:
(2 Aprilie 2021, 08:29)
Primare sa fim seriosi daca controloarele de la Camera de Conturi formeaza o echipa de control  orasul acesta este cel mai frumos orasi din tara .