Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Guvernul Câțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Compania Națională de Investiții gestionează proiectul

Guvernul Cîțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

La ședința din 25 martie 2021, Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru «Construire Sală de Sport Polivalentă la Slobozia». Investiția va fi gestionată de către Compania Națională de Investiții și este cu 25% mai mare decât s-a estimat inițial.

Încă un pas într-o poveste Guvernul României a aprobat la sfârșitul lunii martie 2021 una dintre cele mai mari investiții inițiate vreodată de administrația locală din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 87,6 milioane de lei. Inițial, investiția a fost estimată la 66,5 milioane de lei. Finanțarea ar fi trebut să fie aprobată în primăvara anului 2019, însă oficialii Companiei Naționale de Investiții nu au reușit să includă obiectivul printre prioritățile investiționale ale Guvernului de la acel moment. Decizia Guvernului Cîțu aprobă indicatorii tehnico-economici pentru «Construire Sală de Sport Polivalentă la Slobozia», însă drumul până la finalizarea obiectivului rămâne unul lung. Potrivit informațiilor, Sala Polivalentă ar trebui să fie finalizată în 40 de luni de la debutul lucrărilor.

3 etaje pentru competiții sportive Conform studiului de fezabilitate aprobat în luna iunie 2018 de către Consiliul Local Slobozia, obiectivul general al proiectului îl reprezintă «creșterea nivelului calitativ și de performanță al procesului educațional, cât și creșterea gradului de participare la învățământul liceal». La momentul inițierii primelor demersuri legale, autoritățile locale au susținut că este vorba despre o construcție independentă, care «va deservi activitatea sportivă și competițională la nivel profesionist». Sala ar urma să aibă 3 etaje, 2266 de locuri, o suprafață totală construită de 10355 mp, urmând a fi realizată la «standarde moderne, dispunând de toate instalațiile și utilitățile specifice unei construcții de acest gen». Impunătorul edificiu va fi construit în Cartierul Sportiv, în imediata vecinătate a Bazinului de Înot Didactic din Slobozia.

6 Aprilie 2021, 18:10 (3712 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare
Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500
Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Comentariile cititorilor:


Vasilica:
(7 Aprilie 2021, 14:14)
Dupa ce este gata o inchiriaza domnul (...) si apoi o subanchiriaza cluburilor scolare pe o suma mult mai mare,asa cum a facut cu balonul de la scoala 6 si a facut si el un banut binenteles ca si cu doamna directoare de la scoala 6.
Mary :
(7 Aprilie 2021, 09:28)
Tichie de mărgăritar!! Slobozia are nevoie de apă potabilă, șosele reabilitate, locuri de parcare și nu în ultimul rând locuri de muncă. Fără locuri de muncă, în 10 - 15 ani orașul vă avea doar moși și babe. P.S. Ce faceți cu groapa din Piața Revoluției, ori cu parcarea subterană care se umple cu apă pe zi ce trece? Nu mai spun de pasarela de la Drajna, ori cu un pod nou peste Ialomița ce ar rezolva traficul intens cu care ne confruntăm, proiecte care așteaptă de ani buni doar pe hârtie, sau se regăsesc în promisiunile electorale.
scolar:
(7 Aprilie 2021, 08:38)
mai indicat ar fi fost sa investeasca in sportul scolar, de masa.
performanta e oricum scazuta, aproape inexistenta.
si asta si din cauza ca sportul juvenil este abandonat, fiind  inexistenta baza de selectie.
iar banii cheltuiti pe echipa de fotbal, cu fotbalisiti platiti din banii comunitatii, sa se autosustina, sa-si gaseasca sponsori, patroni, ca in majoritatea oraselor.
@Nostradamus:
(7 Aprilie 2021, 07:45)
Bravo!
Sala polivalenta ar fi trebuit sa fie ultima investitie dintr-un sir lung de investitii care ar fi fost utile Sloboziei. Ce procent dintre locuitorii orasului (10%?) "se vor delecta" prin petrecerea timpului in sala polivalenta si ce procent (100%!) dintre slobozeni vor apa potabila la robinet, deoarece s-au saturat pana peste cap sa cumpere si sa care pana la etajul IV apa potabila in bidoane de 5 si 10 litri. Il blamam pe mocio pentru astfel de proiecte megalomanice initiate cu/la ordinul partidului, de pe urma carora doar ei si firmelele lor de casa vor iesi in avantaj (comisioane, costuri mult umflate, etc.). Insa constat cu amaraciune faptul ca si actualul primar merge pe aceeasi reteta patentata de ciuma rosie; in definitiv si-au imprumutat reteta pe timpul cand formau useleul.
Astfel, niciodata o autoritate locala nu va gasi bani pentru investitii mici dar utile (ex: trotuare si strazi acolo unde nu exista), dar va gasi imediat surse de finantare pentru proiecte gen "casa poporului" (adica inutile, megalomanice si foarte costisitoare). Banii europeni devin inaccesibili, dupa care ne imprumuta la banca pe zeci de ani! Speram ca noua administratie sa sanctioneze mizeriile facute de anteriorii, dar dupa cate se vede, nici vorba de asa ceva; ba chiar le continua prostiile! Nu suntem destul de indatorati? ce urmeaza, scumpiri de taxe, cheta publica, rechizitii?
Faceti si sala polivalenta...dar peste vreo 20 de ani, dupa ce ati potabilizat apa, ati reparat infrastructura si utilitatile in cartierele in care nu exista!
Răduță Aurelian-Constantin:
(6 Aprilie 2021, 23:37)
Sincer să fiu, ar fii chiar indicat să avem și noi o sală polivalentă! Să facă mai multe proiecte din punct de vedere sportiv pentru absolut toate ramurile ce se practică în acest oraș. De vorbe suntem sătui, vrem să vedem fapte domnule primar. Oricum acest proiect era de ceva timp, așa că vrem și construcția lângă bazinul de înot olimpic și stadionul nou refăcut de la A la Z. Felicitările mele. Dacă faceți proiectul cu sala ș vă apucați de construcția acestei săli. Noi vă susținem cu drag. Avem încredere domnule primar. Dacă se poate, se poate. Nimic nu este imposibil.
Nostradamus:
(6 Aprilie 2021, 21:06)
1.Nu va fi construita in parametri si nici la timp. Ar fi prima investitie care ar fi astfel. Povesti, mamaie! 2.Va costa mult mai mult, bani pe care ii vom plati noi, slobozenii. Diverse si neprevazute, intarzieri de executie care vor deveni neeligibile etc. Avem experienta! 3.Nu are nici un impact asupra vietii de zi cu zi. Apa va ramane tot nepotabila, strazile tot cu gropi si denivelate, mirosul de la Ciulnita va persista. 4.Daca prin minune se va face, va inghiti ulterior o gramada de bani: mentenanta, caldura, plus vreo 20 de angajati (de la director pana la femei de serviciu). Domnule primar, reziliati acest contract pagubos! Avem Apa lui Ionascu, Groapa lui Stoica, Centru de Promovare al Turismului Degeaba, Statuia lui Mos Craciun platita de noi (si ulterior transformata intr-un pietroi), noi nu mai vrem! Noi nu suntem in stare sa facem o amarata de statie de tratare a apei, un proiect simplu de tot, ce are doar instalatii. Si vrem sa facem mega constructii!
Victoria:
(6 Aprilie 2021, 20:54)
Țara arde și Câțu se piaptănă. Noi nu avem voie să ne cumpărăm mâncare după ora 18. Cum să umple o astfel de sală. Da, era o prioritate. Drumuri și poduri, Câțule, că sunteți varză!
Ionel Ardeal:
(6 Aprilie 2021, 20:25)
Felicitari intregii echipe de la Primarie! Succes cu astfel de proiecte! Speram sa se miste lucrurile in bine!
cetatean:
(6 Aprilie 2021, 20:04)
Aceasta investitie se va transorma in a doua groapa ,primim de la centru constructori si pe urma se alege praful ,primaria nu are oameni sa urmareasca un asmenea proiect .
Vasile:
(6 Aprilie 2021, 19:58)
Dacă faceți sala în termen propun să îi facem statuie lu câtu alături de soare la întrarea din piață, pe 3 nivele a-ți luat-o razna