Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA Slobozia a achiziționat autoturisme noi pentru conducerea firmei

Urban SA Slobozia a achiziționat autoturisme noi pentru conducerea firmei

bonus: Adrian Stoicescu primește a doua șansă... la Urban SA Slobozia

Regimul de austeritate financiară impus de Valentin Cilibeanu, fostul director al Urban SA, s-a încheiat. La începutul anului 2021, firma a achiziționat două autoturisme Dacia Logan și un autovehicul de teren Dacia Duster pentru conducerea firmei. Noul director, Adrian Stoicescu, susține că achizițiile sunt anterioare numirii sale în funcție. «Aceste achiziții au fost stabilite în bugetul de venituri și cheltuieli al firmei încă de la sfârșitul anului trecut. Eu am cumpărat doar un telefon de serviciu...» a declarat Stoicescu pentru ziarul nostru.

3 autoturisme noi Abia scăpată de datoriile istorice, dar încă cu sabia deasupra capului, Urban SA face primele cheltuieli «de plăcere» pentru anul în curs. În luna ianuarie 2021, firma a achiziționat două autotu­risme Dacia Logan, iar în aprilie a.c. noul director Adrian Stoicescu va conduce un autovehicul Dacia Duster. Surse interne susțin faptul că noile achiziții sunt destinate conducerii extinse a firmei. Rea­mintim că fostul director al Urban SA, Valentin Cilibeanu, este acum directorul tehnic al Urban SA, după ce în 25 februarie 2021 a fost înlocuit de Adrian Stoicescu. Con­tactat pentru un punct de vedere oficial, Adrian Stoicescu a declarat că noile achi­ziții au fost decise înainte de instalarea sa. «Aceste achiziții au fost stabilite în bugetul de venituri și cheltuieli al firmei încă de la sfârșitul anului trecut... Eu am cumpărat doar un telefon de serviciu. Și un laptop HP... Acestea sunt singurele cheltuieli făcute de mine!» a declarat noul director al Urban SA Slobozia.

Urban SA va accesa fonduri europene Adrian Stoicescu susține că venirea sa la conducerea Urban SA trebuie privită într-un context mai larg, cel al intențiilor administrației județene de a transforma Urban SA într-un operator regio­nal de apă și apă uzată. «Dorim să implicăm Urban SA în accesarea de proiecte europene... Am o experiență solidă în acest domeniu, apreciez eu. Am accesat fonduri europene în perioada 2007-2014, am implementat cu succes astfel de proiecte... Și intenționez să fac același lucru și aici! De asemenea, am experiență în domeniul construcțiilor pentru că vin din mediul privat unde am activat timp de 10 ani. Sunt convins că alături de autoritățile locale și județene putem transforma firma Urban SA într-un operator regio­nal pe această piață!» a mai declarat Adrian Stoicescu, printre altele. Reamintim că Adrian Stoicescu a fost susținut pentru a ocupa postul de director al Urban SA de către Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița.

Adrian Stoicescu primește a doua șansă... la Urban SA
Aparent decente, declarațiile lui Adrian Stoicescu sunt contrazise de către trecutul domniei sale. Potrivit unor informații colportate în mediul on-line, Adrian Stoicescu a deținut firma Construcții Management SRL. În anul 2012, acesta a obținut de la banca Transilvania un împrumut în valoare de 60000 de euro. Împrumutul a fost girat de finul și partenerul său de afaceri, Ionuț Samoilă, cu locuința personală a acestuia din urmă. În pofida asigurărilor verbale, Adrian Stoicescu nu reușește să achite ratele creditului și nici nu poate justifica cheltuirea celor 60000 de euro. La 2 ani distanță, Ionuț Samoilă îl cheamă în instanță pe nașul său acuzându-l de «înșelăciune», «delapidare» și «fals în acte». Procesul este clasat «din lipsă de probe». După 5 ani, în octombrie 2017, Ionuț Samoilă pierde casa girată și ajunge pe drumuri. Referitor la acest episod al activității sale profesionale, Adrian Stoicescu a declarat pentru ziarul nostru: «Viața economic are suișuri și coborâșuri. Domnul Samoilă a fost partenerul meu de afaceri. Au fost și vremuri bune, când firma avea 25 de angajați și producea, dar și vremuri rele când am rămas doar eu si contabila... După știința mea, la mo­mentul când am părăsit firma, toate obligațiile fiscale erau achitate. Domnul Samoilă este în continuare acolo...» a de­clarat Adrian Stoicescu.

8 Aprilie 2021, 12:10 (4018 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Afabilul Stoicescu, directorul secret al Urban SA

Comentariile cititorilor:


Ilie:
(10 Aprilie 2021, 12:49)
Bun băiat noul dir.de la Urban, dl.primar.Un teper si un hot.Asta trebuia la Urban.Ca mergea prea bine.
Gigel:
(9 Aprilie 2021, 17:31)
@Albu - problema pe strada Lacului este: canalizarea trebuie inlocuita. Tuburile de azbest s-au surpat sub propria greutate, constructorul initial le-a pus prost (si pe vremea lui Ceausescu s-au facut lucrari proaste cu duiumul, tuburile au fost amplasate pe un teren nestabilizat). Acolo nu se poate face reparatie, ci trebuie inlocuite pur si simplu. Ceea ce presupune oprirea circulatiei pe o perioada de cel putin 3 luni, devierea canalizarii prin pompe supraterane (ceea ce s-a mai facut, nu ar fi o problema), stabilizarea terenului (aceasta dureaza) si inlocuirea in etape a tuburilor. Nu in ultimul rand, inseamna si repararea strazii Lacului (de fiecare data, strada s-a asfaltat pentru a lasa soferii sa simta efectul mersului pe strachini).
@cetatean:
(9 Aprilie 2021, 16:16)
Degeaba cunoaste Albu reteaua daca nu stie ce sa faca cu ea. Exemplu canalizarea de pe strada Lacului la care Albu a condus lucrarile si a reparat-o de 10 ori in 5 ani in acelasi loc. Un om care cunoaste meserie face lucrarea o data si bine nu de 10 ori si prost.
cetatean:
(9 Aprilie 2021, 14:36)
Cine mai este si pocitania aceasta vrea sa stea si el 4 ani pe banii contribuabiilor ,la Urban ajunge Albu ca singur director ,cunoaste reteaua ,problemele de la Urban .
@Vladimir:
(9 Aprilie 2021, 13:11)
"Lasati urbanul sa-si faca treaba".. Care treaba? Sa otraveasca populatia cu apa menajera data la robinet pe post de "apa potabila". Sa fii sanatos,@Vladimir, si sa bei o suta de ani apa"potabila"a  urbanului!
PUTIN:
(9 Aprilie 2021, 11:45)
Domnule "Vladimir" PUTIN respect va rog. Inteleg ca sunteti vreun "organ" important de la urban, sau poate consilier local ce faceti parte din consiliul urban, ori vreun fost primar care a pompat bani multi in tenebroasele retele de apa. Pretul asta "mic" cu care ne inchideti gura este insa pentru o APA INDUSTRIALA TRATATA! si nu pentru o apa potabila pe care spuneti ca ne-o vindeti. Nu mai comparati mere cu pere; apa imbuteliata provine de pe o piata privata si deci suntem la mana speculantului privat. Este foarte posibil ca un intreprinzator (PATRON care da de mancare tarii si tine economia, deci erou) sa umple bidoanele tocmai de la robinetul URBAN, sa-i sigileze capacul la bidon si sa ne-o vanda ca "apa pura de la munte" pe multi bani. Da, insa asta este altceva, nu inseamna ca trebuie sa fiti la fel de nemernici ca ei si sa va aliniati pretul. Pentru "eroii" astia poate s-or sesiza anumite institutii de forta, deci nu faceti ce fac ei, sunteti o companie de interes public local, subordonata primariei, deci municipiului - cetatenilor. In 2013 Cili wili s-a dus in consiliu cu jalba-n protap ca sa ceara scumpirea apei, pe motiv de pierderi, deci de management dezastruos, invocand pretul mare practicat de RAJA. Pe principiul enuntat de dvs., cum ca altii au pret mai mare pe mc. (metru cub). Iar ex-primatul scoica s-a executat intocmai si ne-a marit pretul la apa industriala, ascunzand faptul ca este nepotabila; au masluit politic buletinele de analiza a apei, numind cu influenta politica sefi la dsp care sa puna batista pe tzambal. Asa ca...nu tine, nu mai plecam dupa fenta! Pacat ca nici acum nu este interes sa se potabilizeze apa, facem sali polivalente.
Vladimir:
(9 Aprilie 2021, 09:25)
Nu vă mai luați de Urban și de cei care muncesc la această întreprindere.Aveti apă la cel mai scăzut preț pe MC,in condițiile in care in magazine găsiți la 6-7lei bidon de 10l.Cu dotările astea, bune sau proaste.Cat era Cilibeanu director, toată lumea îl peria,inclusiv Urbanistul,care scrie.De ce nu își dă numele? Lăsați Urbanul să își facă treabă și să ne asigure apa la robinet.
Gigel:
(9 Aprilie 2021, 08:25)
Acest directoras numit politic (pentru simplul merit ca ar fi "prieten" cu Alexandru Potor) ar trebui sa ne anunte in primul rand cand va fi gata statia de tratare a apei. Este singurul (UNICUL) lucru pe care ar trebui sa il intereseze. Adica sa mearga zilnic pe la statie, sa vada progresul daca exista, si sa ne informeze. Sa discute permanent cu constructorul, sa puna presiune, sa se implice. Sa ne informeze zilnic depasirile la anumiti parametri ai apei. Si sa verifice de ce la statia de epurare miroase uneori de iti muta nasul, si sa rezolve problema. Sa mearga pe strazi si sa verifice daca angajatii isi fac treaba. De pe comodul scaun care se vede in fotografie (si mai nou, de la volanul autoturismului Duster platit din bani publici), nu se face nimic! Si precedentul director, care a stat doar pe scaun, tot nimic a facut!
Incompetenta:
(8 Aprilie 2021, 22:37)
Ce sa facă Cilibeanca cu Dusterul ca oricum ea e toată ziua la cumpărături la piață nu la munca, iar piața e aproape de Urban merge si pe jos.
Urbanistul:
(8 Aprilie 2021, 16:43)
Nu putea nevasta Cilibeanului sa mearga decat in DUSTER, in conditiile in care achizitionase acum doi ani un LOGAN MCV nou. Pentru masinile conducerii se gasesc bani, pentru dotarea muncitorilor nu. Macar de s-ar deplasa sa vada puturile de apa de la Brancoveni(stalpi rupti si cazuti, balarii), pentru aceste lucruri nu se gasesc bani.