Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia plătește credite de 5 milioane de lei anual

O altfel de realitate bugetară

Slobozia plătește credite de 5 milioane de lei anual

Datoria publică locală a orașului Slobozia pentru anul 2021 se ridică la peste 5 milioane de lei. Suma a fost avansată de către primarul Dragoș Soare în cadrul dezbaterii publice asupra bugetului de joi, 15 aprilie 2021. «Prin comparație, în anul 2020 bugetul orașului pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a fost de 2 milioane de lei...» a precizat Dragoș Soare. Cele 5 milioane de lei plătite anual reprezintă ratele și dobânzile pentru cele două credite aprobate în 2007 și 2016, respectiv sistemul de alimentare cu apă a mu­nicipiului și «groapa lui Stoica».

O realitate ignorată Administrația Soare a prezentat joi, 15 aprilie 2021, bugetul Sloboziei pentru anul 2021. În cadrul întâlnirii, prezidată de către primarul Dragoș Soare, au fost prezentate și datoriile anuale ale muni­cipiului Slobozia către bănci. Conform datelor prezentate, debitele anuale ale municipiului se ridică la 5 milioane de lei. Suma reprezintă creditele și dobânzile pentru cele două împrumuturi aprobate de Consiliul Local Slobozia în 2007 și 2017. Reamintim că primul credit, contractat la BCR, a fost utilizat pentru mo­dernizarea stației de epurare a orașului Slobozia, alimentarea cu apă din sursă subterană și extinderea și reabilitarea sistemului de canalizare. Valoarea acestui credit a fost de 50 milioane de lei, iar termenul final de rambursare este 2029. Cel de-al doilea credit, în valoare de 25,4 milioane de lei, a fost aprobat pentru finalizarea parcării subterane din centrul orașului, cunoscută drept «groapa lui Stoica». Acest credit urmează să fie rambursat până în anul 2036. Inutil să precizăm că niciuna dintre investițiile pentru care au fost contractate aceste credite nu este funcțională.

Un buget auster În cadrul întâlnirii, primarul Dragoș Soare a confirmat faptul că aceste debite reprezintă o povară «îngrijorătoare» pentru bugetul orașului în anul 2021 și cei care vor urma: «Toată lumea trebuie să știe ce plătim! Numai dobânzile la aceste credite sunt de 1,7 milioane de lei anual. În total, vorbim de peste 5 milioane de lei... Cu banii ăștia puteam face multe, vă asigur! Prin comparație, în anul 2020 bugetul orașului pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a fost de 2 milioane de lei...». În condițiile date, bugetul Sloboziei pentru anul în curs rămâne un buget auster care nu permite investiții majore. Astfel, deși suma vehiculată în cadrul dezbaterii publice se ridică la 133 milioane de lei, în realitate veniturile estimate din impozitele și taxele locale se ridică la 80,8 milioane de lei, cu aproximativ 5 milioane de lei mai puțin decât în 2020. Oficialii locali estimează că la această valoare a bugetului pentru 2021, până la concurența sumei de 133 mili­oane de lei, se vor adăuga 16,9 milioane de lei, reprezentând sume defalcate din TVA, 2 milioane de lei prin PNDL, 16 milioane de lei finanțări UE etc.

O promisiune electorală onorată: Primele demersuri pentru Centura de Nord a Sloboziei
Construcția bugetară a anului în curs urmărește investiții modeste și punctuale, fără impact major la nivelul orașului. Există însă și o veste bună. Bugetul Sloboziei a rezervat suma de 100000 de lei pentru demararea procedurilor aferente investiției în Centura de Nord a orașului. Ideea a fost vehiculată de Dragoș Soare în campania electorală de anul trecut și presupune realizarea unei centuri ocolitoare a Sloboziei care să plece din afara Cartierului Slobozia Nouă și să facă legătura cu orașul Amara. «Nu putem vorbi de civilizație fără asfalt, apă, canalizare și curent electric... Acestea sunt prioritățile investi­ționale ale Sloboziei! Iar realizarea acestei investiții ar însemna creșterea valorii proprietăților cetățenilor orașului!» a mai declarat Dragoș Soare.

21 Aprilie 2021, 17:10 (1675 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Firmele administrației locale din Slobozia, susținute economic de contribuabili
Investiție ratată la stația de tratare a apei din Slobozia
Slobozia va cheltui 17 milioane de lei pentru finalizarea parcării subterane
Consiliul Local Slobozia sprijină administrația Soare
«Vom avea un buget de austeritate!»

Comentariile cititorilor:


bani nostri:
(25 Aprilie 2021, 08:20)
A trecut atita timp de la inscaunarea primarului dar nu am auzit concret de scimbarea din functie a  vreunui salariat director economic primarie ,directoare impozite si taxe primarie  etc.Singura schimbare bucatarul menestrel de la cantina sociala ,fostul partener al lui (...).
Gigel:
(22 Aprilie 2021, 18:50)
Ceea ce imi doresc este ca dl Primar sa ne puna la dispozitie, transparent, toate sumele platite de la bugetul local pentru asa-numitele investitii (in special: groapa, apa, parc industrial). Sa stim si noi ce sume s-au platit, si catre cine. Nu ne intereseaza doar valoarea contractelor, pentru ca ele au fost amendate intr-una cu acte aditionale. De asemenea, sa ne puna la dispozitie intreg graficul de rambursare, pentru ca pentru prostia altora platim noi si generatia urmatoare, cu varf si indesat. Sa stim unde se duc banii nostri, care ar fi trebuiti folositi cu cap pentru bunastarea cetatenilor.
platitor:
(22 Aprilie 2021, 13:04)
Concomitent cu aceste obiective de investitii (...) de la primarie a construit cu TMUC-beul si viluta sa, pe vremea lui (...) odata cu constructia puturilor si aductiunea de apa in oras ,iar (...) a construit pe fondurile  de la groapa o frumusete de viluta concomitent cu vizarea actului aditional de la contract .,acum pentru ca nimeni nu a verificat fondurile folosite la aceste investitii Slobozeni platesc .
plătitor de taxe:
(22 Aprilie 2021, 08:45)
DE CE nu sunt trași la răspundere cei care ne au înglodat in aceste datorii?? DE CE ?? dimpotrivă, sunt răsplătiți cu funcții plătite tot de către noi, cetățenii acestui oraș?