Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Pavel are la dispoziție 382 milioane de lei pentru Ialomița

În anul 2021

Administrația Pavel are la dispoziție 382 milioane de lei pentru Ialomița

bonus: Semne de proastă guvernare la nivelul Ialomiței

Administrația Pavel va cheltui 382 milioane de lei în anul 2021. O treime din acest buget este destinată funcționării Consiliului Județean și instituțiilor din subordine, iar două treimi vor fi orientate către investiții. Conform datelor furnizate oficial, Ialomița va cheltui 71,23% din bugetul de dezvoltare pentru «investiții noi și investiții în derulare» și 22,28% pentru cofinanțarea proiectelor europene. Împrumutul de 100 milioane de lei care urmează să fie contractat de instituție nu se regăsește în datele prezentate public de către autoritățile județene.

Administrația Pavel a salvat aparențele Joi, 15 aprilie 2021, oficialii Consiliului Județean Ialomița au organizat singura dezbatere publică privitoare la bugetul județului Ialomița pentru anul 2021. Conform datelor prezentate, administrația Pavel va avea la dispoziție 382 milioane de lei pentru susținerea și dezvoltarea Ialomiței în anul 2021. Din această sumă, 122 milioane de lei va fi orientată către secțiunea de funcționare, iar 260 către secțiunea de dezvoltare. La această sumă se va adăuga împrumutul de 100 milioane de lei pe care președintele Marian Pavel a fost mandatat să îl negocieze cu instituțiile bancare. «Acest împrumut reprezintă un „buffer“ financiar necesar pentru a asigura o plată rapidă și eficientă a investițiilor care urmează să fie executate!» a declarat din nou Marian Pavel în cadrul dezbaterii de joi, 15 aprilie 2021. Alături de Marian Pavel au prezentat direcțiile de dezvoltare ale instituției și ceilalți oficiali județeni prezenți, respectiv administratorul public Alexandru Potor, vicepreședinții Cătălin Grigore și Alexandru Dinu și secretarul general al județului, Adrian Ionescu. Această manieră de prezentare a lăsat impresia că datele prezentate reprezintă rezultatele unei analize colective unitare, la care fiecare dintre oficialii prezenți și-au dat acordul. În fapt însă, administrația Pavel a mascat cu abilitate cel mai important element din bugetul acestui an, împrumutul de 100 milioane de lei pentru cofinanțarea celor 8 proiecte de investiții realizate din fonduri europene.

Dezvoltare pe banii potențiali Declarațiile optimiste ale oficialilor județeni sunt contrabalansate de cifrele seci ale bugetului. Conform acestora, investițiile nominalizate în secțiunea de dezvoltare depind într-o proporție covâr­șitoare de finanțări naționale și europene. Astfel, din cele 260 milioane de lei care urmează să fie investiți, 144 mi­lioane de lei reprezintă finanțări în cadrul PNDL, 5,8 milioane de lei subvenții pentru proiectele finanțate din fonduri externe nerambursabile și 30 milioane de lei sume primite de la UE pentru cele 8 proiecte din fonduri europene inițiate în mandatul trecut. Toate aceste sume sunt potențiale și utilizarea lor depinde de modul în care vor fi gestionate investițiile. Singura sumă certă de care dispune Con­siliul Județean Ialomița este excedentul bugetar de 80,3 milioane de lei «din anii anteriori», sumă insuficientă pentru derularea tuturor investițiilor existente. În aceste condiții «tamponul» despre care Marian Pavel vorbește cu atâta insistență este colacul de salvare al administrației județene. Din păcate, dată fiind experiența creditelor contractate de Municipiul Slo­bozia, împrumutul providențial se poate transforma oricând într-o bombă cu ex­plozie întârziată. Iar Marian Pavel&comp. au toate șansele să arunce Ialomița în haosul unui faliment investițional și administrativ.

Semne de proastă guvernare la nivelul Ialomiței
Lista investițiilor pentru anul 2021 este lungă. Unele dintre aceste investiții sunt, indubitabil, necesare. Altele însă confirmă că năravurile admi­nistrative se transmit de la un mandat la altul și mor greu.
Aventuri investiționale Prima mare aventură investi­țională a administrației Pavel sunt proiectele europene. De la moder­nizarea Unității de Primiri Urgențe la Conacul Bolomey și de la Stra­tegia Județului Ialomița la Orașul de Floci, toate aceste investiții se află sub semnul întrebării. Există însă și investiții mai discrete, lăsate în conservare sau mascate în investiții multianuale. Printre acestea am enumera construcția heliportului de la Spitalul Județean Slobozia, pentru care s-au alocat din nou 195 mii de lei pentru studii de fezabilitate și avize, Centrul multifuncțional de la Amara (190 mii de lei pentru alte studii de fe­zabilitate), achiziția unei case țără­nești maramureșene la Muzeul Național al Agriculturii (125 mii de lei), cele 13,3 mili­oane de lei alocate proiectelor locale prin intermediul ADI Ialomița, realizare de trotuare și piste de biciclete pe drumuile județene (160 mii de lei pentru studii de fezabilitate) etc. Toate aceste investiții, la care se adaugă alte și alte studii de fezabi­litate și documentații a căror va­loare cumulată depășește 1 milion de lei în anul 2021 confirmă faptul că administrația Pavel continuă politicile perdante ale adminis­trației precedente fără a oferi nimic concret. Adăugați la aceste investiții automobilul de 175 mii de lei pe care președintele Marian Pavel intenționează să îl achizițio­neze din fonduri publice (incomparabil mai modest decât Victor Moraru care a achiziționat un autocar de 1,4 milioane de lei care nu e utilizat!) și aveți o imagine a viitorului care ne așteaptă la nivel județean.

22 Aprilie 2021, 15:40 (1231 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița a împărțit resursele bugetare
«Simbriașii» proiectelor europene din Ialomița
Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate
Județul Ialomița va avea buget în luna aprilie 2021

Comentariile cititorilor:


Sorin:
(23 Aprilie 2021, 13:28)
In plina pandemie de Covid , in an de criza economica in care ne imprumutam zilnic pentru a acoperi pensiile ,d-nul Pavel doreste ca ialomitenii sa-i cumpere limuzina de 35 mii euro , cu toate ca Moraru i-a lasat mostenire o limuzina de doi ani vechime ! Fara replica !!!
Gigel:
(22 Aprilie 2021, 19:00)
Ce mi-e 80 de milioane anual cheltuite de Primaria Slobozia pentru propria functionare, ce mi-e 122 de milioane anual cheltuite de Consiliul Judeten pentru propria functionare! Mai oameni buni, voi va dati seama? 122 de milioane de lei, doar pentru functionarasii care la ora 8 beau cafeaua o ora, iar la ora 16 sunt cu ochii pe ceas! Doar pentru oamenii dintr-o cladire (nici aceea ocupata in totalitate de Consiliul Judetean) platim 122 de milioane de lei! Asta inseamna 10 milioane de lei LUNAR doar pentru angajati si pentru utilitati si mica intretinere. Ar trebui ca oamenii aceia sa aiba toti 3 facultati facute la zi (d-alea grele), sa fie super eficienti in munca lor, sa fie cautati si curtati de toate firmele de top pentru competenta lor. Voi cunoasteti vreunul d-asta? Eu NU! Bani aruncati pe geam...
Automobilul:
(22 Aprilie 2021, 16:25)
Pai daca vechiul autocar nu e utilizat , de ce ai trebuie unul nou?