Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pierderi de 5,8 milioane de lei la Drumuri și Poduri SA Ialomița

Management defectuos

Pierderi de 5,8 milioane de lei la Drumuri și Poduri SA Ialomița

bonus: La Infrastructură Drumuri și Poduri SA-Profitul pe un an, egal cu salariul pe 4 luni al directorului

După 3 luni de la preluarea Drumuri și Poduri SA Ialo­mița, directorul Rudolf Gradea face primele declarații pu­blice legate de activitatea firmei pe care o conduce. Acesta susține că, în anul 2020, firma a înregistrat pierderi de 5,8 milioane de lei. «Acestea sunt rezultatele financiare... Unele dintre decizii nu pot fi explicate!» a susținut Rudolf Gradea în cadrul dezbaterii publice pentru bugetul județului.

Acuzații grave Numit oficial în luna februarie 2021, directorul Rudolf Gradea a făcut pri­mele declarații publice privitoare la situația economică a Drumuri și Poduri SA Ialomița. Gradea a declarat, în cadrul dez­baterii publice pentru bugetul județului Ialomița, că a identificat pierderi de peste 5,8 milioane de lei la nivelul anului 2020. «Pierderile provin din mai multe direcții... Întâi din cauza contextului pandemic care a ge­nerat întârzierea lucrărilor, (...) fapt care a dus la depășiri de termene. Apoi e vorba despre achiziția unor materii prime la prețuri mai mari decât cele estimate. Dar acestea pot fi încadrate drept cauze obiective. Există și un alt tip de cauze care repre­zintă ofertare proastă și management de­fectuos... Traduse în cifre, toate acestea înseamnă un rezultat financiar pe minus de 5,8 milioane de lei!» a declarat Gradea.

Vinovații fără vină Fost viceprimar al Sloboziei, directorul Rudolf Gradea l-a înlocuit pe Cristi Stan, instalat în funcție în 2017. Primele informații privind pierderile înregistrate de Drumuri și Poduri SA Ialomița în 2020 au apărut în spațiul public la începutul anului 2021, însă până acum acestea nu au fost cuantificate. Pe lista deschisă public de Rudolf Gradea mai figurează încredințrea unor lucrări de execuție la prețuri supraevaluate și plăți fictive către firme din anturajul fostei conduceri a Consiliului Județean Ialo­mița. După instalare, actuala conducere a Consiliului Județean Ialo­mița a anunțat un audit financiar care să evalueze situația de la Drumuri și Poduri SA Ialo­mița, însă controlul economic nu a mai fost realizat. Contactat pentru un punct de vedere, fostul director al Drumuri și Poduri SA Ialomița, Cristi Stan, a refuzat să comenteze aduzațiile aduse.

La Infrastructură Drumuri și Poduri SA
Profitul pe un an, egal cu salariul pe 4 luni al directorului
O dată cu Rudolf Gradea, a fost numit în funcție la Infrastructură Drumuri și Poduri SA și Alexandru Stoica. Acesta susține că firma a făcut la nivelul anului 2020 un profit de 50 mii lei, suma anunțată fiind egală cu salariul noului director Stoica pe 4 luni.
Profit din contracte cu bugetul județului Numit în funcție cu puțină vreme înaintea lui Rudolf Gradea, ex-primarul Slobo­ziei Alexandru Stoica ocupă funcția de director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Societatea a fost înființată în 2018 de către fosta administrație a Consiliului Jude­țean Ialomița cu scopul declarat de a prelua execuția lucrărilor de infrastructură rutieră din Ialomița. În cei 3 ani de funcționare, firma s-a ocupat exclusiv de deszăpezirea drumurilor și toaletarea arborilor de pe drumurile județene. În cadrul aceleași dezbateri publice, directorul Alexandru Stoica a susținut că în 2020 firma a obținut un profit de 50 mii de lei. «În anul 2020 am obținut un profit de 50 mii de lei... Anul acesta prin­cipala noastră preocupare este dotarea cu mijloace necesare pentru asigurarea func­țio­nării normale a firmei!» a declarat Alexandru Stoica. Suma vehiculată este egală cu sala­riul lui Alexandru Stoica pe 4 luni de zile. Acesta este retribuit cu 13 mii de lei brut. Reamintim că fostul director al firmei, Dan Anton, are un salariu lunar de 7 mii de lei brut și ocupă o funcție de director tehnic în cadrul aceleași instituții. Singurele contracte de prestări servicii care au fost încheiate de către această firmă au fost cele cu administrația județeană. De-a lugul celor 3 ani de funcționare, Consiliul Județean Ialomița a alocat pentru majorarea capitalului social al societății peste 8 milioane de lei.

23 Aprilie 2021, 15:15 (2865 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea

Comentariile cititorilor:


Curiosul :
(26 Aprilie 2021, 15:48)
Păi atunci domnule Georgescu,domnul Gradea cu ai săi sa rămână la taiatul ierbii de pe lângă șosea, si sa se redenumesca in taietori de frunză ,daca nu realizează lucrări la pod.
Georgescu:
(26 Aprilie 2021, 14:26)
Greșit Curiosule,nu Drumuri și Poduri executa lucrări pe podul peste Ialomița
Victor:
(24 Aprilie 2021, 23:36)
D-nul Pavel, d-nul Soare si d-nul Gradea at trebui sa faca plângeri penale pentru pagubele suferite de entitățăle pe care le conduc , pagube aduse de gestionarea proasta sau frauduloasă a foștilor decidenți . Altfel pare că-i protejează sau au înțelegeri cu foștii... Parcă d-nul Stan , fostul director , tocmai și-a cumpărat un Audi nou ...
Urbanistul:
(24 Aprilie 2021, 19:48)
Auzi nedumerire cine o fi produs pagba,nu cumva PSD-eaua? E greu cu directoratul domnule Gradea. Daca tot ai vrut director, de ce nu ai luat Urbanul? Nu ai vrut sa-l deranjezi pe Cilibeanu, uite ca pana la urma tot PSD-ul ia venit de hac.PS.Era sa nu te recunosc astazi la volan cu gipan BMW, deh obrazul subtire de director cu cheltuiala se tine.
cetatean :
(24 Aprilie 2021, 13:48)
(...) nu stie nici cum il cheama la drumuri ,la primarie facea parte din echipa de trei in unu (...), (...) si fostul sofer de la procuratura ,patru ani au fost de nedespartit si la tualeta mergeau impreuna. Are o singura calitate este devotat partidului.
ionel:
(24 Aprilie 2021, 09:23)
Podul de la Bora nu este reparat de ei .
Cetatean:
(24 Aprilie 2021, 08:10)
Nu stiti unde sunt pierderile?Păi vedeti ca la drumuri si poduri fura de la director pana la maturator.Motorina,materiale etc,acum faceti un simplu calcul la cati angajați sunt,daca fura fiecare cate ceva,cam cât mai rămâne în profit.
Curiosul :
(24 Aprilie 2021, 00:12)
Bine, domnule Gradea o mai frecam la podul de la Bora un an doi așa ca sa faci și matale un porcoi de bani,dai naibii de sclavi care platesc taxe de drum ,impozite,piese la masini ,motorină etc.