Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea

Schimb de gardă la firmele patronate de administrația județeană

Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea

Consiliul Județean Ialomița a găsit directori noi pentru Infrastructură Drumuri și Poduri SA și Drumuri și Poduri SA. Primul care își ia în primire postul este ex-primarul Sloboziei Alexandru Stoica, la Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Cristi Stan, directorul Drumuri și Poduri SA, a demisionat în luna decembrie 2020 și va fi înlocuit, începând cu luna februarie 2021, de către fostul viceprimar al Sloboziei, Rudolf Gradea. «Aceste schimbări sunt necesare pentru a dinamiza investițiile finanțate de către Consiliul Județean. Suntem direct interesați de buna funcționare și performanțele economice ale acestor firme!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

Oamenii lui Victor Moraru Schimbarea gărzii politice la Consiliul Județean Ialomița produce, tardiv, e drept, reacții în lanț. La mai bine de 3 luni de la instalarea noii conduceri, directorii numiți în funcții prin voința lui Victor Moraru se văd obligați să pără­sească conducerea firmelor. Primul care a înțeles mesajul este Cristi Stan, directorul uneia dintre firmele patronate de Consiliul Județean Ialomița. Acesta și-ar fi depus demisia încă de la sfârșitul anului 2020 și ar putea fi eliberat din funcție începând cu 1 februarie 2021. Al doilea director, cel de la Infrastructură Drumuri și Poduri SA, este Dan Anton, cunoscut cititorilor noștri, dar mai ales prietenilor domniei sale, drept «juma de creier». Surse din cadrul instituției confirmă faptul că, în urma unei înțelegeri cu Marian Pavel, acesta ar fi acceptat să fac un pas în spate și să devină director tehnic al firmei. Reamintim că Dan Anton a fost reconfirmat în funcție în vara anului trecut pentru o perioadă de 4 ani, în condi­țiile în care managementul promovat de el a adus firma în pragul falimentului. Reamintim, în treacăt, că valoarea pier­derilor înregistrate de firmă de la înfiin­țare se ridică la peste 8 milioane de lei. Noi!

Acarii Păun ai firmelor «de drumuri» Pentru locurile lăsate libere de cei doi directori, Consiliul Județean Ialomița a identificat doi înlocuitori. În cazul Dru­muri și Poduri SA, postul va fi ocupat de către Rudolf Gradea, fostul viceprimar al Sloboziei. La acest moment, acesta ocupă un post de consi­lier personal în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA este deja Alexandru Stoica, fost primar al Sloboziei, rătăcit o bucată de vreme la Partidul Ialomițenilor și revenit în PSD la țanc pentru a ocupa o funcție de consilier județean. Referitor la această decizie, Marian Pavel a declarat: «Aceste schimbări sunt necesare pentru a dinamiza investițiile finanțate de către Consiliul Județean. Suntem direct interesați de buna funcționare și performanțele economice ale acestor firme!». Marian Pavel recunoaște, de asemenea, că situația de la Infrastructură Drumuri și Poduri SA este una delicată, însă consi­deră că firma poate deveni competitivă și utilă: «Această societate a noastră ne va permite să realizăm investiții de mică anvergură în perioade de timp extrem de scurte... În timp, firma va căpăta experiență și va deveni un competitor real pe piața de profil! Până acum, acest lucru nu a fost posibil... Eu și administratorul pu­blic al județului, Alexandru Potor, am decis că o schimbare de management reprezintă o necesitate. Domnul Stoica este un profesionist și suntem convinși că nu va dezamăgi!».

14 Ianuarie 2021, 08:20 (6942 vizualizări - 29 comentarii)

Citiți și:
Cristi Stan își ia adio de la Drumuri și Poduri SA
Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei
Război politic la Drumuri și Poduri SA

Comentariile cititorilor:


chiar asa:
(18 Ianuarie 2021, 16:50)
este de mirare ca nu ati inteles nici acum ca febra galbena este la fel de respingatoare ca ciuma rosie.
ca nu ati inteles ca "dezbaterile" din umbra ( din anonimat)  nu au nici valoare daca lupta nu este dusa la vadere, la lumina.
totodata,  si ca multi vad, putini cunosc, dar vorbesc doar ca se auda sau ca sa-si verse frustrarile.
dorel:
(18 Ianuarie 2021, 10:13)
Asa cum este si normal, fata de astfel de numiri politice mizerabile, comentariile arata dezaprobarea cetatenilor, atat pentru noii numiti la ciolan, cat si pentru cel (cei) care i-au numit in functii.
Ceea ce nu pricepem noi, este faptul ca pe ei ii doare undeva de comentariile noastre! Altceva era sa fi fost un protest spontan masiv in fata cj.
Singura ratiune pentru care intaiul presedinte al judetului nu desemneaza prin concurs directori la aceste firme si pune politruci din partidul lui, este faptul ca trebuie sa-i fie obedienti, santajabili si pr*sti, pentru a asculta orbeste de el, pentru a face magarii si a sifona bani pt partid.
Ca sa fiu echidistant, amintesc faptul ca si pnlul a facut si face la fel ca psdul. Nu angajeaza profesionisti prin concurs organizat legal ci numeste tot felul de deflorabili la conducerea unor institutii importante.
Profesionistii apolitici nu au loc de lipitorii de afise si de sforarii partidelor. Probabil peste 4 ani va trebui sa incercam sa votam cu totul altceva decat pana acum!
Dop:
(17 Ianuarie 2021, 08:16)
Las Slobozia, pe mâna proștilor!
Cetatean:
(16 Ianuarie 2021, 17:02)
Fostul primar este doar clovn. Pacat ca e om instruit dar s a prostit. Adica este om cu scoala, peste ce avem în PSD.la conducere cu x și 0 . Doar ca e doar comediant. Celalalt e om de treaba. Dar, profesioniști în domeniu nu exista? Doar din clientela politica? Acum asta e criteriul de competenta....uitasem. prost sau needucat.fara expertiza...Dar din partidul meu. Sincer, ca PSD ist de zeci de ani, aveam alte asteptari. Dar din păcate este o brealitate generala. Politica fac doar tupeiștii cu scoala vieții...oamenii care ar putea face ceva nu au curaj...si este de înțeles. Sanse oare mai avem? Poate AUR sa faca xeva.
Alegator :
(16 Ianuarie 2021, 11:39)
Pavele , asa facea si Moraru . Ai mare grija ca s-ar putea peste 4 ani sa te iei de mana cu el . Electoratul tine minte toate greselile si sa nu crezi ca nu vei fi taxat pe viitor . Daca ai inceput asa de devreme cu greseli viitorul tau e sumbru. Puneti mana si organizati concursuri pe bune fara aranjamente . 
Drumar:
(16 Ianuarie 2021, 11:34)
Parca pensionarii nu mai aveau voie sa se angajeze la STAT . Mai ne miram de ce pleaca tinerii din tara . Ce sanse au in fata acestor parveniti care se cred buni la toate . Avem ingineri care au terminat facultatati de specialitate dar din pacate nu au loc . Rusine acestor magari inclusiv celor care i-au numit .
turturel:
(15 Ianuarie 2021, 12:31)
Sandu Stoica, cand rade si ranjeste seamana din ce in ce mai mult cu o gluga de coceni.
Pai fost ofiter militar se confunda iatasi cu un bun podar si constructor maret de susele.
@@@Anonimus :
(15 Ianuarie 2021, 11:13)
Heiii PNL,parcă se vorbea prin campanie de meritocratie? Oamenii buni cum să se dea concursuri, păi dacă se inscriu oameni deștepți păi IQ0 ce mai roade? Nimic în veci nu se va schimba.
alegatorul pacalit:
(15 Ianuarie 2021, 09:38)
La vremuri noi, tot noi? Numai dinozauri din astia resapati puteti scoate ? Chiar nu se pot reforma partidele astea sa putem progresa? In aceeasi masura ne dezamageste si Dragos Soare. Si ne mai miram de ce alege lumea pe unii ca AUR?!
Gigel :
(14 Ianuarie 2021, 21:38)
Niște MITOCANI SUSȚINUȚI de electori! Succes și la Mai Multe! Mergeți la Vot. Îmi cer scuze, dar e pur adevăr. Totul pentru buzunarul propriu, plus salariu, plus voucher vacanță, și altele de performanță! Admirații! Sunt realizați,.... și bineînțeles pensii "meritate"!
Elena:
(14 Ianuarie 2021, 21:05)
Posturi pe baza de meritocratie! !!!
Nici vorba .Nu se poate asa ceva!
Domnule Pavel va stiu un om cerebral
Nu puteti sa puneti niste indivizi care habar nu au cu postul respectiv. Încercați sa organizați un concurs.Sunt atâția tineri care pot ocupă posturile .Ati incercat sa schimbați PSD (cereți opinia si lui stefan)

Adrian:
(14 Ianuarie 2021, 19:45)
Ce facem cu DN2C soseaua Amara, Giratoriu Kaufland-bariera Olt...?poate mai treceți pe acolo să mai dati in care o groapă plină de apă!deszăpezire când e cazul nu mai vorbim!noroc cu drumurile naționale...
Ce misto!:
(14 Ianuarie 2021, 19:31)
Deci, cel care a adus pierderi companiei, acum e director tehnic....hi hi hi.De fapt si marele presedinte al judetului a dat o gaura asemanatoare com gh lazar prin taxele neplatite de vlase, priefenul sau, asa ca, tot inainte. In rest, Gradea e ca apa de ploaie, nu face nici bine nici rau.Dar ati vazut ce serios si frumos este? Dl.Stoica o sa l bata la longevitate si pe Iliescu, punem pariu? Pana la urma ce cautati fratilor pe drumurile judetene?Luati o pe autostrada si incercati sa nu va mai intoarceti.
Mary:
(14 Ianuarie 2021, 17:36)
A avut timp să constate cât de vălurit este b-dul Unirii, banda de lângă scoar, acea porțiune pe care a lărgit-o și a dat-o în folosință cu mare pompă pe când era primar, de parcă a construit o autostradă. Strada Lacului este execrabilă, iar găurile din asfalt, ori gurile de canal care stau să se prăbușească din cauza găurilor de pe margini, sunt dor câteva bile negre trecute în cartea de vizită cu care a părăsit funcția de primar al municipiului Slobozia. Dar ce caută un nepriceput în funcția de director a unei instituții cheie a județului?!
Marian :
(14 Ianuarie 2021, 17:34)
Rușine!!!!! Va taxam peste 4 ani domnule pavel