Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pe Barcari n-o ajută... Matematica!

Pe Barcari n-o ajută... Matematica!

Devenită peste noapte parlamentar PNL de Ialomița, Luminița Barcari a căzut în păcatul vanității... Și, întrebată de un reporter care se plictisea pe holurile Parlamentului cât face «5 la puterea 0», a răspuns la ghici că face 5. Acuma, noi nu o arătăm cu degetul, că și noi suntem la fel de grămădiți. Numai că, spre deosebire de domnia sa, nu lansăm public declarații de genul: «Pentru toată lumea este utilă Matematica... Până la urmă, rigurozitatea Matematicii este importantă și în alt domeniu de activitate...». Așa că ne-am gândit să îi propunem să inițieze un proiect de lege prin care orice răspuns oferit de un parlamentar să devină axiomă. În felul ăsta, doamna Barcari nu va trebui să explice nimănui în următorii 3 ani de ce a ajuns în Parlament, cum a rezolvat problemele de Chimie la catedră timp de 30 de ani și, mai ales, cum sună teorema lui Pitagora, pentru care a cerut reporterului, slavă Domnului!, timp de gândire până la următoarea întâlnire. Doamna Barcari! Doamna Barcari! Și până trece Legea «axiomei Barcari» prin Parlament, poate vă amintiți și de cabinetele alea medicale școlare pe care le-ați promis în campania electorală. Și poate așa, numărând cabinetele deschise în mandatul dumneavoastră, viitoarele generații de parlamentari vor ști să răspundă a întrebări elementare de Matematică.

12 Mai 2021, 13:20 (4303 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Barcari încearcă scindarea PNL Ialomița
Ludovic Orban, turneu «electoral» în Ialomița
Dragoș Soare și Luminița Barcari luptă pentru șefia PNL Ialomița

Comentariile cititorilor:


Habciu:
(14 Mai 2021, 14:40)
Daca nu mai este padurarul din Fierbinti tg. Nu o mai ajuta matematica, na ca doar el era, binefacatorul de minciuni. Multe iepurasi plang dupa vremurile apuse din regimul taietorului de plopi. Țățică daca ai uitat matematica, bagate, țățică la un barbut cu fostul primar de la sti tu unde, mai faci si talică un ban cinstit.
@independent:
(13 Mai 2021, 08:54)
Excelent articol!!
Fuego:
(12 Mai 2021, 19:37)
Păi dacă stia carte rămânea profesoară.
viv:
(12 Mai 2021, 18:21)
Orice numar la puterea 0 este 1. Regula se pastreaza si daca numerele sunt negative.De exemplu, minus 2 la puterea 0 este 1
Madam inspectoarea:
(12 Mai 2021, 18:15)
Madama, este profesor de fizica? Intreb si eu de curiozitate. Rusinos, si mai are pretentii la elevi.
Cetatean:
(12 Mai 2021, 18:14)
Pe vremea regimului mult blamat, oamenii nu erau asa stiutori de carte dar erau oameni morali. N s a preluat nimic din ce era bun Pe vremuri. Acum avem de a face doar cucurve politice barbato și femei.sibpeste tot.ii vezi în funcții.
Moisil:
(12 Mai 2021, 16:08)
Academicianul Moisil facea remarca asta cu '0' ridicat la orice putere e tot zero: adica, o nulitate ridicata la putere tot nulitate ramane..
@Gigel:
(12 Mai 2021, 16:01)
Nu era Roman ci ministrul cu figura aceea mereu bosumflata, Adrian Severin, fost si vicepremier psd-ist. Intrebat fiind daca stie ca apa bucurestenilor de la chiuveta contine 66% hidrogen si doar 33% oxigen, a raspuns cu un atac la adresa primarului pnl care conducea capitala, cum ca otraveste populatia etc...
Andrei:
(12 Mai 2021, 15:24)
Rusinos! Imi aduce aminte de madame Dancila,profesor si ea,care nu stia aria cercului. Pacat ca astfel de oameni ajung sa dea educatie copiilor nostri si sa mai faca si legi pentru tara.
Gigel:
(12 Mai 2021, 13:51)
Mama... doamna profesoara nu a stiut cat fac 5 la puterea 0! Ce rusine! Parca imi aduc aminte de Petrica Roman, marele prim ministru al Romaniei, care nu stia ca apa are 2 atomi de hidrogen si unul de oxigen. Dar macar ala avea priza la femeile de la APACA! Se pare ca profesorii seriosi raman la catedra, iar ciurucurile ajung pe functii de conducere la Inspectorat si in parlament...