Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia se alătură campaniei naționale de vaccinare anti-COVID-19

Penitenciarul Slobozia se alătură campaniei naționale de vaccinare anti-COVID-19

bonus: Noi decizii ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița

De mai bine de o lună, Pe­niten­ciarul Slobozia susține campania națională de vaccinare anti-COVID-19. Datele arată că peste 280 de persoane private de libertate au fost imunizate cu cel puțin o doză până în prezent. Vaccinurile administrate sunt produse de companiile Pfizer, AstraZeneca și Johnson&Johnson.

Deținuții au spus «DA!» vaccinării În urma demersurilor făcute de Administrația Penitenciarului Slobozia, echipele de medici din cadrul Centrului de Vaccinare «Răsărit în Amurg» au preluat și Centrul din cadrul Penitenciarului Slobozia. Astfel, în funcție de solicitări, cadrele medicale merg și imunizează persoanele private de libertate, încarcerate la Slobozia. Până în prezent, peste 280 de deținuți au fost vaccinați cu cel puțin o doză din serurile produse de companiile Pfizer, AstraZeneca, urmând ca în săptămânile următoare să fie administrat și serul în doză unică, al companiei Johnson&Johnson. «Campania de vaccinare în cadrul Penitenciarului Slobozia se desfășoară în cele mai bune condiții și nu au fost raportate situații deosebite până în prezent. Persoanele private de libertate au înțeles importanța vaccinului și și-au dat accept pentru a fi imunizate!» au precizat reprezentanții Penitenciarului Slobozia. Conform statisticii realizate de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, de la debutul campaniei de vaccinare și până în prezent, 96255 de ialomițeni s-au vaccinat împotriva COVID-19, 41735 dintre aceștia având schema completă de vaccinare.

Noi decizii ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița
În acord cu măsurile de relaxare anunțate de Guvernul României și care au intrat în vigoare la data de 1 iunie a.c., Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a adoptat Hotărârea nr. 131. Potrivit documen­tului oficial, competițiile sportive se pot desfășura pe teritoriul județului Ialomița cu participarea spectatorilor până la 25% din capacitatea maximă a spațiului. Participarea este permisă doar persoanelor care au o schemă completă de vaccinare, de la care au trecut mi­nim 10 zile, sau care prezintă un test RT-PCR negativ, realizat cu cel mult 72 de ore înainte. De asemenea, lo­curile de joacă pentru copii își pot des­fășura activitatea la 50% din capacitate, condiția fiind ca însoțitorii copiilor să fie vaccinați cu schema completă de vaccin, de la care au trecut minim 10 zile, sau să se afle în perioada cuprinsă între a 15-a și a 90-a zi de la depistarea infecției cu SARS-CoV-2. Mai mult, au acces nelimitat la evenimente private persoanele care fac dovada admi­nistrării schemei complete de vaccinare, de la care au trecut minim 10 zile, și dacă localul respectiv păstrează o distanță de minim 4 mp între participanți.

3 Iunie 2021, 14:55 (2827 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


andrei T:
(5 Iunie 2021, 11:57)
Decizii înțelepte. Cine nu vrea să se vaccineze să stea la scara blocului sau la coada vacii.
gigel contra:
(4 Iunie 2021, 12:16)
DISCRIMINARE!!!!! Helloooo, CNCD, ne-am tâmpit toți în țara asta????