Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiție ratată la stația de tratare a apei din Slobozia

La o lună distanță de rezilierea contractului

Investiție ratată la stația de tratare a apei din Slobozia

bonus: Consiliul Județean Ialomița, 70% din Urban SA Slobozia

Primarul Dragoș Soare a anunțat public că nu va mai prelungi contractul de lucrări pentru fina­lizarea stației de tratare a apei din Slobozia. «Dacă până la finalul lunii nu se execută lucrările restante, contractul nu va mai fi prelungit! Le-am prelungit de 3 ori contractul și n-au trimis un om în șantier de mai bine de 6 luni...» a declarat primarul Sloboziei. Conform informațiilor oficiale, contractul încheiat cu firma SIA Dynamic Solution SRL din Craiova a expirat în luna mai 2021 și a fost prelungit cu încă o lună. Valoarea investiției, inițiată în august 2019 se ridică la 7,84 milioane de lei.

O decizie fără precedent La sfârșitul lunii mai 2021, admi­nistrația locală a prelungit cu o lună contractul de lucrări pentru finali­zarea stației de tratare a apei de la Slobozia. În pofida acestei decizii, primarul Dragoș Soare a anunțat pu­blic că intențio­nează rezilierea contractului. «Dacă până la finalul lunii nu se execută lucrările restante, contractul nu va mai fi prelungit! Le-am prelungit de 3 ori contractul și n-au trimis un om în șantier de mai bine de 6 luni. Ce pot să spun?! E inadmisibil!» a declarat Dragoș Soare. Reamintim că valoarea totală a investiției în extinderea stației de tratare a apei potabile este de 7,84 milioane de lei. Banii provin, în proporții egale, din bugetul local și bugetul județean. Investiția a fost aprobată la sfârșitul anului 2018, iar contractul a fost semnat în luna august a anului 2019. Lucrările, care ar fi trebuit executate până la acest moment, constau în «extinderea stației de tratare prin construirea unei hale tehnologice cu dimensiuni 35x10x3,5 m, în suprafață totală de 350 mp, unde se vor monta două baterii de filtre de cărbune activ și o stație de osmoză inversă cu două module».

Târguială ca la piață Contractul pentru lucrările la stația de tratarea apei prin osmoză inversă a fost prelungit deja de 3 ori. Inițial, ex-primarul Adrian Mocioniu promitea că stația de tratare va deveni funcțională în mai puțin de un an. În august 2020, la termenul stabilit în contract, lucrările nu fuseseră fina­lizate... În septembrie 2020, înainte de a pleca din instituție, Adrian Mo­cioniu a semnat o nouă prelungire de contract. Administrația Soare a preluat contractul în luna noiembrie 2020. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate atunci, primarul Dragoș Soare a fost rezervat în pri­vința avansării unui nou termen. În mai 2021, firma SIA Dynamic Solution SRL din Craiova a cerut prelungirea contractului cu alte 6 luni. Administrația locală a semnat însă un act adițional care prelungește acest contract cu o singură lună. «Soluția este să îi dăm în judecată pentru ne­respec­tarea condițiilor contractuale! Interesul lor e să ne ia ultimii bani pe care li-i datorăm și să ne dea țeapă. Nu pot accepta așa ceva!» a mai susținut Dragoș Soare. În aceste condiții, apa furnizată de către Urban SA slobozenilor va continua să fie... nepotabilă!

Costurile ascunse ale acestei investiții Cheltuielile pentru operaționali­zarea stației de tratare a apei prin osmoză inversă se apropie de 4 mi­lioane de euro. Reamintim că primele cheltuieli pentru retehnologizarea stației au fost inițiate în anul 2011, când ex-primarul Gabi Ionașcu a încheiat un contract încheiat cu Grup Romet SA Buzău în valoare de 1,6 mi­lioane de euro. Prin contract, firma garanta potabilizarea apei. Contractul a fost unul ferm care nu permitea majorarea valorii lucrărilor, însă următorul primar, Alexandru Stoica a plătit, imediat după preluarea funcției, alte 300 mii de euro pentru lucrări suplimentare. Următorul primar care a cheltuit bani publici pentru stația de tratare a apei este Adrian Mocioniu. Efectele acestei investiții se văd acum. Iar la aceste sume ar trebui adăugate 4 milioane de euro pentru sursa de apă, 2,5 milioane de euro pentru înlocuirea țevilor și 7 milioane de euro pentru stația de epurare. În total, aproximativ 17,5 mi­lioane de euro! Iar dacă punem la socoteală și banii cheltuiți zilnic de slobozeni pentru apa cumpărată de la supermarket avem o imagine apropiată de rea­litate a costurilor gene­rate de aventurile investiționale de până acum ale administrațiilor din Slobozia.

Intenții administrative: Consiliul Județean Ialomița, 70% din Urban SA Slobozia
Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia a figurat și un proiect de hotărâre prin care se majora capitalul social al Urban SA prin participarea Consiliului Județean Ialomița la capitalul social al acesteia. Proiectul de hotărâre a fost retras de către primarul Dragoș Soare pentru «informarea corectă și transparentă a opiniei publice». Proiectul presupune participarea Consiliului Județean Ialomița la majorarea capitalului social al Urban SA prin deținerea unui procent de 70% din totalul acțiunilor. Suma cu care Consiliul Județean ar urma să participe la majorarea de capital este de 405155 de lei. Conform proiectului de hotărâre, scopul Consiliului Județean este acela «ca serviciile de alimentare cu apă să fie asigurate în toate localitățile din județ, iar acolo unde acestea există să fie realizate investiții considerabile în modernizarea și reabilitarea lor». Investițiile pe care Consiliul Județean le vizează ar urma să fie asigurate prin accesarea de fonduri europene. Una dintre principalele condiții pentru ca fondurile să fie accesate este ca Urban SA să devi­nă operator regional de apă și canal. Situația a fost expusă succint de către primarul Dragoș Soare în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 27 mai 2021. Proiectul va fi dezbătut de către consilierii locali în perioada imediat următoare și va fi supus votului în plen în cadrul următoarei ședințe de Consiliu Local. Un proiect similar ar putea fi inițiat și pentru înființarea unui operator regional de salubrizare la nivelul județului.

7 Iunie 2021, 08:05 (2109 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Aparatul administrativ din Slobozia va fi restructurat în luna iulie
Soluții generale pentru subsolurile inundate din blocurile Sloboziei
Statuia lui Matei Basarab așteaptă de 20 de ani să ajungă la Slobozia
Apă potabilă în septembrie 2021 la Slobozia

Comentariile cititorilor:


in put:
(9 Iunie 2021, 13:33)
Primarul actual sa faca bine si sa inceapa o actiune in instanta prin care sa-i oblige pe fostii primari (ultimii 3) sa plateasca din buzunarul lor toti banii aruncati aiurea pe investitiile inexistente cu potabilizarea apei! Chiar plangere penala! Contractele alea si prelungirile contin si sanctiuni conform carora constructorul (firmele astea de casa ale partidelor politice) sa fie obligat sa plateasca penalizari substantiale pentru neexecutarea investitiei sau intarzieri din vina lor?
Intai rezolvati potabilizarea apei asteia industriale si apoi incepeti alte investitii paguboase, gen mega sala polivalenta!
@cetatean:
(8 Iunie 2021, 12:59)
Reprosul tau e adresat psd: CJudetean e condus de psd iar Consiliul Local e majoritar psd. Asa ca, daca au lungit-o zeci de ani, o sa continue mult si bine asa.
cetatean:
(8 Iunie 2021, 11:03)
Parca spuneati ca urbanul este pe profit. De ce l-ati "vinde" Consiliului Judetean? Faceti apa potabila si lumea va fi multumita. Nu o mai lungiti atat.
cetatean:
(7 Iunie 2021, 20:24)
Cine platesc aceste pagube (...), (...) DE LA BRAILA ,CEILALTI CONSILIERI CARE AU FOST CU PRIMARUL (...) IN EXCURSIE de  ASA ZISA DOCUMENTARE ,Ce zici dl primar .Cine a luat parandaratul la aceste achizitii de utilaje ,acuma sa plateasca .
paul:
(7 Iunie 2021, 14:08)
donule primar
daca spaga pe care ati luat-o IMREUNA CU CEILALTI PRIMARI nu este prea mare, dati-o innapoi si punetii sa plateasca tot ce au luat sau sa terimine lucrarea.VREM SA BEM SI NOI APA DE LA CHIUVEA. NU CRED CA EXISTA TARA EUROPEANA SA NU AIBA APA POTABILA LA CHIUVETA IN TARA ASTA NU PLATESC DECIT PROSTII (POPULATIA  TARII). DNA-ul este numai pentru cei care deranjeaza conducerea tarii.
Gigel:
(7 Iunie 2021, 11:19)
Cand aud de fonduri europene, mi se urca sangele la cap. Iar mirajul fondurilor europene? Iar un milion de hartii si realizari zero? Iar stricam si putinul pe care il avem, din dorinta lacoma de a lua banii altora? Ce ati spune sa va implicati in potabilizarea apei, ca un telefon n-ati dat la Craiova sa dezamorsati situatia? Consiliul Judetean este cea mai ineficienta structura, mult mai ineficienta decat orice primarie, iar predarea Urban catre Consiliul Judetean va aduce doar probleme birocratice. Urban este a Sloboziei, cu bune si cu rele. Ce ar fi, de banii aceia, Consiliul Judetean sa infiinteze propriul operator de apa? Cu societatea de drumuri am inteles, e un proiect ratat tinut in viata artificial. Ne place sa visam la aeroporturi, conace si operatori regionali de apa, dar suntem prosti de dam in toate gropile Ialomitei pe care nu le vedem. Mai trebuie sa lansam navete spatiale, ca in rest nevoile cetatenilor le-am rezolvat pe toate.
Manevre:
(7 Iunie 2021, 08:55)
Asta este un pretext ca să-i vândă lu raja, sa vezi tarife atunci...