Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un polițist ialomițean a fost amendat și lăsat fără permis de colegii de la Rutieră

Aflat în «misiune specială»

Un polițist ialomițean a fost amendat și lăsat fără permis de colegii de la Rutieră

În urmă cu o săptămână, chemat de acasă pentru a participa la un flagrant, un ofițer din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița a fost lăsat fără permis și amendat de către colegii săi din ca­drul Serviciului Rutier Ialomița. Omul legii a fost surprins conducând în lo­calitate cu 145 km/h și a motivat că se grăbea pentru a participa la misiunea care i-a fost în­credințată. Cazul a intrat și în atenția conducerii IPJ Ialomița care a stabilit că agenții din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mod corespunzător. Mai mult, po­lițistului i s-a reproșat faptul că a plecat într-o «mi­siune specială» cu un alt automobil decât autospecialele de serviciu.

Sancțiune contestată Incidentul s-a petrecut în seara zilei de joi, 3 iunie a.c., pe raza localității Perieți. Ofițerul Serviciului de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost chemat de acasă pentru a participa la un flagrant organizat la București. Mai mulți ofițeri din cadrul SIC al IPJ Ialomița au fost solicitați să participe la filajul unei bande de hoți care acționa pe raza municipiului București. Având nevoie de efective suplimentare, prin ordin de serviciu semnat de comandantul IPJ Ialomița, s-a dispus ca polițistul în cauză să participe la această mi­­siu­ne. Având în vedere distanța de 120 km dintre Slobozia și București, polițistul s-a deplasat cu o viteză peste limita legală. Astfel, acesta a fost surprins de radar conducând cu 145 km/h în localitate. Colegii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița nu au ținut cont de explicațiile oferite de ofițer și nici de do­cumentele pe care acesta le-a prezentat. Colegii de la Rutieră i-au reținut permisul de conducere pentru 90 de zile și i-au aplicat o sancțiune contraven­țională. Omul legii a făcut o sesizare pe care a înaintat-o superiorilor. Reclamația a ajuns pe biroul comandatului IPJ Ialomița, cel care i-a semnat ordinul de deplasare la misiunea desfășurată la București. Cu toate acestea, conducerea instituției a concluzionat că modul în care au acționat agenții Serviciului Rutier Ialomița a fost corespunzător. Surse din cadrul IPJ Ialomița susțin faptul că ofițerului SIC i s-ar fi reproșat faptul că a plecat în misiune cu un alt automobil decât autospecialele aflate în dotarea instituției. Pe de altă parte, actele interne care reglementează activitatea polițiștilor conțin prevederi potrivit cărora, în cazul «misiunilor speciale», oamenii legii pot folosi alte automobile decât autospecialele de serviciu. Singura posibilitate ca ofițerul să-și redobândească permisul este de a anula în instanță procesul-verbal de contravenție.

8 Iunie 2021, 17:20 (4821 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa
Iubita unui deținut a transformat un polițist în victimă

Comentariile cititorilor:


SIC:
(8 Iunie 2021, 21:40)
În codul rutier nu există "misiu e speciala". Acel "ofiter" a fost sancționat cu avertisment scris. Dezinformați opinia publică. Incidentul ăsta trebuia să rămână în "ograda lor" dar unii se victimizează mai rău ca prostituatele de pe variantă pe care acei "ofiteri" de la Investigații Criminale nu le văd. La întrările și ieșirile din Slobozia e plin de prostituate. Au apărut ca ciupercile după ploaie.
Armando:
(8 Iunie 2021, 21:34)
Asta ca da intelegeti ce este si la politie....cata frustrare sa ai ca sa ti lasi colegul fara permis? Permisul ca permisul dar amenda...culmea este ca nu este primul caz de asa natura la ei, vezi cazul D.M.! De rasul lumii....
Gigel:
(8 Iunie 2021, 21:19)
Rutieriștii frate. Cei mai complexați polițiști care nu sunt in stare de altceva decât să dea amenzi. Toți bețivanii din Ialomița sau făcut polițiști de rutieră mai ales aia de la Slobozia. Sa le mai bage șeful lor țeava in bot sa vezi cum se înverzește.
Talpa:
(8 Iunie 2021, 21:18)
Să curgă comentariile
... :
(8 Iunie 2021, 21:09)
Te-am executat frumos , conduceai mai repede ca tirul. La filaj sa pleci cu trenul.
1997 wolf:
(8 Iunie 2021, 20:57)
La noi că la nimenea ...